Ahogy ébred a természet, és melegszik az idő mi is jobban vágyunk a szabadba. Azonban ebben az időszakban gyakran fáradtnak, erőtlennek érezhetjük magunkat, ami hátráltathat minket, hogy felszabadultan élvezhessük a kellemes időjárást, az illatos tavaszt.
A tél végével, a tavasz kezdetével növekszik a napsütéses órák száma és az általános szürke napokat felváltja a változékony, melegebb idő. Ezek a változások ösztönzik lelkünket, hogy minél több időt töltsünk kint a szabadban és a kültéri tevékenységek adta lehetőséget kihasználjuk. Azonban testünknek idő kell, hogy ezekhez a változásokhoz alkalmazkodni tudjon, amely tavaszi fáradtságként jelenik meg. De miért is?
A tél során bekövetkezett változásokhoz a szervezetünk úgy alkalmazkodott, hogy a rövidebb nappalok és hűvösebb időben igyekezzünk minél több időt tölteni a meleg zárt terekben, ami a napi mozgás csökkenésével jár. A táplálkozási szokásokban is inkább a nagyobb energiatartalmú, akár zsírosabb és szénhidrát dúsabb élelmiszerek fogyasztása kerül előtérbe. Ezekhez a szokásokhoz a téli időszak alatt a szervezetünk is hozzászokik. A tavasz beköszöntével, ahogy változik a környezetünk a szervezetünkben is beindul egy olyan folyamat, ami segíti az évszakhoz való alkalmazkodást. Ennek a folyamatnak a során komplex hormonális változás indul be testünkben (melatonin és szerotonin hormonok aránya), aminek következtében az alvás-ébrenlét egyensúlyunk eltolódik és napközben is általános fáradtság jellemzi az ébren töltött órákat. Azonban a melatonin és szerotonin hormonok mellett a pajzsmirigy csökkent működése is ki tud váltani egy kimerültség, fáradtság érzetet, amit akár tavaszi fáradtságként is azonosíthatunk ebben az időszakban.
Mit tehetünk ez ellen?
Figyeljünk az egészséges táplálkozásra!
Legyen a tavasz ebben is a megújulás ideje, és ha télen egy kicsit csökkent is a lelkesedésünk az egészséges ételek iránt, most fordítsunk rá nagyobb figyelmet. Ebben az időszakban rengeteg idény zöldség és gyümölcs közül választhatunk, ez talán segít is, hogy egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb étrendre térjünk át.
Mozogjunk!
Fontos, hogy ne egy kötelező rosszként tekintsünk a testmozgásra, hanem válasszunk olyan mozgásformát, amit élvezettel végzünk. A jó idő, a megújuló természet remek ok lehet egy kirándulásra, de akár kerékpározhatunk is, vagy megsétáltathatjuk a kutyánkat. Akár már ez is sokat segíthet.
Fogyasszunk megfelelő mennyiségű folyadékot!
Szervezetünk kiegyensúlyozott és zavartalan működéséhez elengedhetetlen, hogy elegendő mennyiségű folyadékot fogyasszunk. Ez egy felnőtt esetében kb. 2-2,5 liter naponta. A legjobb, ha folyadékpótlás gyanánt ásványvizet, vagy jó minőségű csapvizet iszunk. De ne felejtsük el, hogy a folyadékbevitelünkhöz tartozik a levesek fogyasztása is. Alkalmanként pedig frissen préselt gyümölcs és zöldség leveket is beilleszthetünk.
Töltsük fel a szervezet vitaminraktárait!
Az őszi-téli megfázásos időszak sokaknak megterheli a szervezetét, viszont a normál működéshez kulcsfontosságú a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitel. A kora tavaszi időszakban a zöldségekkel és gyümölcsökkel nem biztos, hogy fedezni tudjuk a szervezetünk számára szükséges mennyiséget, ezért érdemes étrend-kiegészítő készítmények közül választani.
Legyen kiegyensúlyozott az alvás!
A napközbeni fáradtságot sokszor a nem elegendő éjszakai alvás okozza. Egy egészséges felnőtt szervezet számára minimum 7-8 óra alvásra van szükség naponta. Viszont az alvás megfelelő minőségére is érdemes figyelmet fordítanunk. Egy jól kialakított napi rutin a segítségünkben lehet ebben. A legoptimálisabb, ha lefekvés előtt pár órával már nem nézünk tv-t, nem számítógépezünk, és a telefonunk hírfolyamát sem böngésszük. Ezek a tevékenységek ugyanis stimulálják az agyunkat, így még éberebbek leszünk ennek hatására, valamint az érzelmeinket is befolyásolhatják, amik tovább rontják az esélyeinket, hogy elaludjunk.
Önnek ajánljuk
-
WILOXON® kapszula 60x10 440 Ft
-
Szent-Györgyi Albert Immunkomplex Cedezin Forte + Szelén 60x5 700 Ft
-
Szent-Györgyi Albert Multivitamin 120x8 150 Ft