„Hashimotos vagyok!” – sajnos egyre több ember szájából lehet ezt hallani, ami egy komoly és életre szóló terhet ró az érintettek vállára. Azonban sokszor a baj nem jár egyedül! Vannak olyan betegségek, amelyek nagyobb arányban fordulhatnak elő azoknál, akik autoimmun pajzsmirigy alulműködésben szenvednek, így nem csak egy plusz terápiáról lehet szó, hanem teljes életmód váltásról is. Melyek ezek a betegségek? Mi állhat ennek a hátterében?
A Hashimoto thyreoiditis (HT) vagy másnéven autoimmun pajzsmirigy alulműködés számos szempontból viszi a dobogós pozíciót (és nem pozitív értelemben): leggyakoribb hormonrendszert érintő betegség, leggyakoribb autoimmun megbetegedés és leggyakoribb oka a primer pajzsmirigy alulműködésnek. Korábbi cikkünkben már olvashatott általánosan erről a problémáról. Azt tudta, hogy a Hashimoto thyreoiditisben szenvedő egyének közel 30%-ánál igazoltan valamilyen egyéb társbetegség is jelen van?
Mit jelent az autoimmun folyamat?
Az autoimmun betegségekről általánosan elmondható, hogy valamilyen okból kifolyólag (például genetikai hajlam és/vagy környezeti tényezők) a szervezetünk immunrendszere nemcsak, hogy egy ártalmatlan, hanem az egészséges állapot fenntartásához szükséges molekulát ártalmasnak ismer fel, ezért speciális immunválasz révén igyekszik azt eltüntetni a szervezetből. A Hashimoto thyreoiditis témakörénél maradva az immunrendszer által tévesen felismert molekulák a tireoperoxidáz (TPO) enzim és a thyreoglobulin (Tg), amelyek antitesttel történő specifikus felismerése és eliminálása a pajzsmirigy szövetének pusztulását vonja maga után.
Mi lehet a csomagban? Hashimoto thyreoiditis és…
Számos klinikai vizsgálat áll rendelkezésre, amely különböző szempontok szerint vizsgálja a Hashimoto thyreoiditis-t és társbetegségeiket. Most itt, egy 2017-ban megjelent európai szakfolyóiratban megjelent klinikai vizsgálat következtetéseit mutatjuk be. A vizsgálatban 1053, a Hashimoto thyreoiditis különböző fázisaiban lévő egyént vizsgáltak meg. A betegek több, mint fele 18 éven aluli, így különbséget tudtak tenni gyermekkori és felnőttkori HT társbetegségek között.
Felnőttkorban leggyakrabban társuló betegségek Hashimoto thyreoiditis mellett:
- Spondilitis arthiritis: a pikkelysömör azon formája, amely a bőrtüneteken kívül az ízületekre is kiterjedt gyulladást okoz.
- Rheumatoid arthritis (RA): a mozgásszervi betegségek legsúlyosabb formája, az ízületek krónikus gyulladását jelenti.
- Sjögren-szindróma: egy autoimmun folyamat révén a nyál- és könnymirigyek folyamatosan gyulladt állapotban vannak, így a könny és nyáltermelés jelentősen lecsökken.
- Cöliákia: közismert nevén lisztérzékenység; a szervezet a glutént (bizonyos gabonafélékben előforduló fehérje) ártalmas anyagként ismeri fel, így a felszívódásának helyén (vékonybél bolyhainál) okoz komoly károkat az immunreakció.
- Vitiligo: egy bőrbetegség, amely során a bőr elveszíti a festékanyag (melanin) tartalmát, így szabálytalan alakú fehérfoltok képződnek a bőrön.
Gyermekkorban leggyakrabban társuló betegségek Hashimoto thyreoiditis mellett:
- 1-es típusú cukorbetegség: a hasnyálmirigy inzulin termelő sejtjei szelektíven, visszafordíthatatlanul (pl egy autoimmun folyamat révén) elpusztulnak. Így a kialakult betegség kizárólag inzulin pótlásával kezelhető.
- Cöliákia
- Vitiligo
Gyerekeknél nem jellemző a mozgásszervet érintő problémák megjelenése, inkább az emésztés-, anyagcsere- és bőrproblémák megjelenése gyakoribb.
A Hashimoto thyreoiditis önmagában is egy életre szóló terhet jelent, ha kialakul, azonban a társbetegségek sokszor megsokszorozhatják életminőség romlásának mértékét, ami nagyfokú életmód váltást követelhet.
Szerencsére ma már a diagnosztika pontosságának és a szakemberek hozzáértésének köszönhetően a Hashimoto thyreoiditis mellett a háttérben megbúvó egyéb betegségek is időben kideríthetőek és még idejében kezelhetőek, hogy ne okozzanak nagyobb problémát a jövőben.
A cikkben található információk nem helyettesítik az egészségügyi szakemberek tanácsait! Személyre szabott javaslatokért forduljon kezelőorvosához!
Ha érdekli a témakör, érdemes elolvasni a korábbi, autoimmun pajzsmirigy alulműködésről szóló Tudástár cikkünket is, melyet itt talál.
Felhasznált irodalom:
https://www.immunkozpont.hu/autoimmun-pajzsmirigy-betegsegek
Ruggeri R.M és mtsai., Eur J Endocrinol. 2017. 176(2):133-141.