Tényleg van kapcsolat a hűvösebb idő és az ízületi fájdalmak között?
Még csak farkasordító hideg tél sem kell, már a hűvösebb, nyirkosabb időjárás is elég ahhoz, hogy az ízületi panaszok fokozódjanak. Többnyire térd- és csípőízületi fájdalom jelentkezik, de gyakran a kéz kisízületeinek reumás tünetei is felerősödnek. Összeszedtük a három leggyakoribb tényezőt, mely mindezen jelenség mögött áll.
1. Időjárási faktorok
A magas páratartalom a légnyomás csökkenését vonja maga után, mely szervezetünkre közvetlen hatást gyakorol. Az ízületi tok kitágul, feszülni kezd, a környező szövetek is megduzzadnak, ami a feszítő érzést tovább fokozza. Ízületi porckopás esetén gyulladásos folyamatok is munkálkodnak, melyek önmagukban is fájdalommal járnak, ez a fent említettek hatására felerősödik. A hidegben ereink összehúzódnak, hogy minél kevesebb hőt veszítsünk, így ízületeink vérellátása romlik, az ízületek bemerevednek, mozgathatóságuk beszűkül. A csökkent vérkeringéssel az ízületi porcot tápláló ízületi folyadékhoz sem jutnak el kellő hatékonysággal a tápanyagok. Végül, de nem utolsó sorban a gyulladt ízületeknek a fűtött helyiségből hidegbe való kilépés sem tesz jót.
2. Kevesebb mozgás
A hideg idő beköszöntével kevesebbet mozdulunk ki a meleg lakás biztonságából, pedig rendszeres testmozgásra az ízületeknek is szükségük van. Az ízesülő csontvégeket fedő porcoknak nincs saját vérellátásuk, a tápanyagokat az ízületi folyadékból diffúzió útján kapják. Az ízület mozgatása egyfajta pumpafunkciót lát el, ami a diffúzió hatékonyságát, így a porcszövet tápanyagellátását javítja, fokozza. Amennyiben ez nem történik meg, az ízületi porcok nem kapnak kellő tápanyagot, így a porckopás tovább fokozódik, ezzel együtt az ízületi fájdalom is. Mivel a hideg egyébként sem tesz jót az ízületeknek, ezért ilyenkor érdemes a kültéri sportolás (futás, biciklizés) helyett olyan mozgásformát (pl. torna, szobakerékpározás) választani, melyet akár az otthon melegében is el tudunk végezni.
3. Étrend
A téli hónapokban nagyobb kihívást jelent megfelelő tápanyagértékű élelmiszerekhez jutni, következményesen ízületeink táplálása is nehezebbé válik. Ilyenkor kifejezetten érdemes azon vitaminok és mikrotápanyagok beviteléről pluszban gondoskodni, melyekhez nem, vagy csak korlátozott mennyiségben jut a szervezetünk. Ilyen például a csontok számára is nélkülözhetetlen D-vitamin, amit a téli hónapokban azért fontos pótolni, mert kellő napsütés hiányában nem tudja előállítani szervezetünk. A késő ősztől tavaszig terjedő időszakban az ajánlott napi dózis 2000 nemzetközi egység D-vitamin. A glükózamin és a kondroitin ízületi porcaink legfontosabb alkotóelemei, melyeket élelmiszereink nem tartalmazzák. Más felől e két molekula biohasznosulása is csupán 20% körüli, ezért mikor glükózamin és/vagy kondroitin tartalmú étrend-kiegészítőt választunk, figyeljünk oda arra, hogy nagy dózisú készítmény mellett tegyük le a voksunkat!
Önnek ajánljuk
-
D3-Vitamin 4000NE rágótabletta 90xAkciós termék3 304 Ft
-
Cartinorm® + BIOcollagen por oldathoz 20x13 490 Ft
-
Cartinorm®+D3 60x13 490 Ft