Ne tévesszen meg senkit a betegségek elnevezése, mert a golfkönyök és teniszkönyök nemcsak a sportolókat érintő megbetegedés.
A teniszkönyök (epicondylitis lateralis humeri) a könyökízület külső oldalán megjelenő erős fájdalom, amely az alkari feszítő izmok túlterhelése okozza. Ilyen túlterhelést okozhat a csukló és az alkar ismétlődő, erőltetett mozgatása. Gyakori megbetegedés azoknál, akik megterhelő fizikai munkát végeznek, mint pl. a vízvezeték-szerelők, gépírók, festők, asztalosok, de akár a kerti munka is kiválthatja. Az ismétlődő, megerőltető kézmozdulatot végzőknél is előfordul, úgy, mint a zongorázás, számítógép klaviatúrájának hosszú és rendszeres használata. A teniszezők 45%-nál pályafutásuk alatt legalább egyszer előforduló állapot.
Kialakulásának hátterében az erős fizikai igénybevételtől származó íngyulladás, illetve a lassabban kialakuló csonthártyagyulladás áll. A feszítő izmok túlerőltetésekor a felkarcsont külső bütykén, az inak túlfeszülnek az izmok tapadási helyén, majd a húzódás miatt a csonthártya begyullad. Ez a könyök külső tájékán intenzív fájdalmat, nyomásérzékenységet okoz, amely a kéz szorításakor vagy a kézfej behajlításakor fokozottan jelentkezik. A fájdalom az ujjakba, sokszor a vállakba is kisugározhat.
Ezzel szemben a golfkönyök (epicondylitis medialis humeri) esetén a könyök belső oldalán jelentkezik a fájdalom. Ilyen esetben az alkar hajlító izmainak túlzott megterhelése miatt a felkarcsont belső bütyke körül alakul ki a csonthártyagyulladás. Különösen akkor intenzív a fájdalom, amikor a csuklót lefelé hajlítják vagy befelé forgatják. Dobó mozdulattal járó sportoknál, golfozásnál, hirtelen emeléskor, kalapálásnál vagy szegecseléskor létrejövő állapot. Előfordulása kevésbé gyakori, mint a teniszkönyök, ugyanakkor elmondható róla, hogy a krónikus állapotnál már nemcsak terheléskor, hanem akár egész nap jelentkezhet a fájdalom.
Kezelési lehetőségek
Enyhe esetben elegendő lehet a pihentetés, speciális nyújtógyakorlatok végzése, illetve helyi hatású fájdalom- és gyulladáscsökkentő gél, mint pl. a Cartidol gél használata. Az izmokat erősítő gyakorlatok, valamint az ortézisek (pl. könyökpántok) használata szintén segíthet a gyógyulásban. Ha a fájdalom erősödik, illetve hosszabb ideje fennáll, keresse fel kezelőorvosát.