A hajdina (Fagopyrum esculentum) az északi félteke mérsékelt éghajlatú területein őshonos növény, pohánka vagy tatárka néven is ismert. Már őseink is fogyasztották és ma is népszerű étel leginkább az egészséges életmódot követők és a vegánok körében. Számos felhasználási módja ismert a gasztronómiában, de étrend-kiegészítő összetevőként is találkozhatunk vele.
Az ősi eledel
A régi kultúrákban a hajdinát, mint alapvető élelmiszert használták fel. A hajdinából készült ételek gazdag tápanyag-, és energiaforrást jelentettek, ami hozzájárul a mindennapi fizikai munka elvégzéséhez. Fehérjében, rostokban, ásványi anyagokban (kalcium, magnézium, vas), antioxidánsban, valamint vitaminokban (mint pl. B-vitamin) is gazdag növény. Az idő múlásával őseink felfedezték, hogy a hajdinamag nemcsak tápláló étel, hanem élettani hatásai révén jótékony a vénás keringésre is.
A vénás keringésre gyakorolt hatása
A hajdina kivonatának olyan élettani hatásai vannak, amelyek hozzájárulnak a vénás keringés egészségéhez. Az antioxidánsokban gazdag hajdina támogathatja az érrendszer egészségét és segítheti
- Lábdagadás csökkentése: A hajdina csökkenti az érfal áteresztő képességét, ezáltal hozzájárul a láb-, és bokadagadás csökkentéséhez.
- Érfal védelme: A hajdinában található rutin nevű flavonoid hatékonyan erősíti az érfalakat és fenntartja a kapillárisok rugalmasságát.
- Antioxidáns hatás: A rutin antioxidáns tulajdonsága által csökkenti az érfalakban az oxidatív stresszt, ami támogatja az érfal sejtjeinek normál működését, így járul hozzá az egészséges vénás keringéshez.
Ezen élettani hatásoknak köszönhetően a hajdina kivonat természetes módon támogatja az egészséges vénás keringést, csökkenti a nehézláb-érzéssel járó lábdagadást, védi az érfalat és emellett antioxidáns hatású. A rendszeres hajdinafogyasztás is része lehet az egészséges étrendnek, azonban a hajdina-kivonatot is tartalmazó Vendobrexon étrend-kiegészítő kapszula révén is támogathatjuk az egészséges vénás keringést.