A mozgásszegény életmód és az ülve végzett munka sokak számára a mindennapok része. Ez azonban megterheli az izmokat és ízületeket, ráadásul a vénákra is negatív hatással van. A nehézláb-érzéssel járó lábdagadás és lábfeszülés nemcsak esztétikai problémát jelent, hanem a hétköznapokat is megnehezítheti. Szerencsére a megfelelő mozgásformákkal sokat tehetünk a vénáink egészségéért.
Miért fontos a mozgás a vénáknak?
A mozgás során az izmok összehúzódnak és elernyednek, ezáltal is pumpálják a vért a vénákban felfelé, a szív felé. Ez különösen fontos folyamat a lábakban, ahol a gravitáció miatt a vérnek nehezebb visszajutni a szívhez. A rendszeres mozgás erősíti a vénák falát, támogatja vénás billentyűk működését és segít elkerülni a vér pangását.
Milyen mozgásformák ajánlottak?
1. Gyaloglás
Az egyik legkímélőbb és leghatékonyabb mozgásforma a vénák egészségének megőrzése szempontjából. Naponta 30-40 perc séta már jelentős javulást hozhat. Ennél a mozgásformánál nem a gyors tempó a cél, hiszen az izompumpa működését leginkább az egyenletes tempójú, hosszabb ideig tartó gyaloglás fokozza. Sétáljunk számunkra komfortos tempóban, és próbáljunk az elejétől a végéig ugyanolyan sebességgel mozogni. Egy kényelmes futócipő kiválasztásával több kilométer után se terheljük túl lábainkat. Ha nagyobb kihívásra vágyunk, meredekebb terepet is választhatunk.
2. Úszás
Az úszás során a víz ellenállása masszírozza a lábakat, segít a vérkeringés fokozásában és a duzzanat csökkentésében. Továbbá a vízben felvett vízszintes „lebegő” testhelyzet kíméli az ízületeket és csökkenti a lábak terhelését. Az úszómedencék hőfoka átlagosan 18-25 °C közt mozog, a hideg környezet összehúzza a vénák falában lévő simaizmokat, ami fokozza a vénás keringést. Medencébe merüléskor a víz nyomása segíti a lábban pangó vér és a telt erek kiürülését. Érdemes az úszást rendszeresen beiktatni a mindennapokba, hosszabb ideig, egyenletes intenzitással támogathatjuk a vérkeringést.
3. Biciklizés
A kerékpározás szintén kiváló választás, mivel a lábizmok munkája elősegíti a vénás vér áramlását. Kerékpározás közben is fontos egyenletes tempóra ügyelni, kerülendő a rövid ideig tartó, nagyon intenzív tekerés. Persze törekedhetünk a teljesítmény fokozására, de lépésről lépésre haladjunk. A legjobb, ha kisebb célokat tűzünk ki magunk elé. A hosszabb ideig tartó és kiegyensúlyozott edzések nemcsak az alsó végtagok keringését javíthatják, de a szív- és érrendszerre is jótékony hatást gyakorolnak. Természetesen egy szobabicikli is ugyanolyan jótékony lehet, mint a hagyományos társa.
4. Vízitorna
A vízben végzett tornagyakorlatok kíméletesebbek az ízületeknek, mint a szárazföldön végzett gyakorlatok, ugyanakkor hatékonyan erősítik az alsó végtag izmait. Ez a mozgásforma alaposan átmozgatja a mélyizmokat, lényegében edzésként is tekinthetünk rá. Hasonlóan tekinthetünk rá, mint az úszásra, azonban ebben az esetben csak az alsó végtagok vannak a víz alatt. A begyakorolt mozdulatsorok, akár szárazföldön vagy otthon is elvégezhetőek, azonban a legnagyobb előnye, hogy nem terheljük a vízben lévő lábakat.
5. Jóga
A jóga egyes gyakorlatai, mint például a különböző lábfejtartások és a fordított testhelyzetek, javíthatják a vénás keringést. Leginkább a gyógytornához hasonlítható edzésforma, ami közben vérkeringést serkentő gyakorlatokat is végrehajthatunk. A legjobb döntés a csoportos jóga, ahol az első pár alkalommal elleshetjük tárainktól az akár otthon is végezhető gyakorlatok helyes kivitelezését. Rendszeres jógával támogathatjuk lelki egészségünket, mivel hatékonyan csökkenthetjük a stresszt és a mindennapos feszültség mértékét is.
+1 Otthon vagy munka közben is végezhető lábtorna
Ezekhez a mozdulatokhoz nem kell különösebb tudás vagy bármilyen eszköz, napközben vagy otthon is elvégezhetőek. A mozdulatok ülve is elvégezhetők, azonban a vérkeringést fokozó hatása állva jobban teljesül. A legegyszerűbb mozdulat, ha lábujjhegyre emelkedünk, majd vissza ereszkedünk sarokra, ezután bokakörzést végzünk mindkét irányba. Ezek a gyakorlatok nemcsak a vénáknak tesznek jót, hanem a lábizmok erősítését is szolgálják, így megelőzheted a fáradtságot és a duzzanatot. További egyszerű gyakorlatokért kattintson ide!
Mire figyeljünk mozgás közben?
- Fokozatosság: Kezdjük alacsony intenzitással és fokozatosan növeljük a terhelést.
- Rendszeresség: A rendszeres mozgás a legfontosabb, igyekezzünk hetente többször mozogni.
- Vízivás: Mozgás közben pótoljuk a folyadékot, hogy a vér hígabb legyen és könnyebben áramolhasson.
- Szakértői tanács: Ha bizonytalanok vagyunk a hatékony mozgásforma kiválasztását illetően, konzultáljunk orvosunkkal vagy gyógytornásszal mielőtt belevágunk.
A rendszeres mozgás elengedhetetlen a vénák egészségének megőrzéséhez. Válasszunk olyan mozgásformát, amelyet élvezünk és könnyen beilleszthetjük a mindennapjainkba. A mozgás mellett fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás, a dohányzás elkerülése, a megfelelő testsúly megtartása és a megfelelő étrend-kiegészítő megválasztása is. A Vendobrexon étrend-kiegészítő kapszula vadgesztenye, hajdina, szúrós csodabogyó, zöld kávé kivonattal, C-vitaminnal és krómmal, támogatja a vénás keringés egészségét, javítja a vénák rugalmasságát és fenntartja a hajszálerek egészségét.