A szürke borongós idő, és a korai sötétedés beköszöntével a köznyelvben gyakran „napfényvitaminnak” is emlegetett D-vitaminról egyre több szó esik. Nem véletlen, hiszen a D-vitamin nélkülözhetetlen minden ember számára.
Érdekes, hogy a D-vitamin nevében bár szerepel a vitamin szó, mégsem számít klasszikus vitaminnak. Ugyanis a vitaminok olyan élettanilag fontos anyagok, amelyeket a szervezetünk nem tud előállítani. Ellenben D-vitamin a napfény UVB sugarainak hatására képződik a bőrünkben. A D-vitamin egy gyűjtőnév, létezik D1-, D2-, D3 formája. A szervezet számára ezek közül a D3-vitamin a legjobban hasznosuló.
De nézzük, mi miatt létfontosságú az a vitamin? Mert széleskörűen használja fel szervezetünk:
– hozzájárul az egészséges csontozat fenntartásához
– hozzájárul az egészséges izomfunkció fenntartásához
– hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez
– szerepet játszik a sejtosztódásban
– hozzájárul a normál fogazat fenntartásához
– hozzájárul a kalcium és a foszfor normál felszívódásához/hasznosulásához
– hozzájárul a vér normál kalciumszintjének fenntartásához
D-vitamin hiányra utalhatnak a gyorsan romló fogak, izomgörcsök és a csontok gyengülése (csontritkulás, nehezen gyógyuló törések). Gyerekeknél súlyosabb esetben angolkór is kialakulhat. Ezért 3 éves korig kötelező a gyerekeknek D-vitamin adni.
Kiemelten kell figyelni a hölgyeknek a menopauza utáni D-vitamin bevitelre. Ugyanis a hormonális változások kedvezőtlen hatással vannak a csontsűrűségre, a csontritkulás kialakulásának esélye megnövekszik. Ezt tovább súlyosbítja, hogy a D-vitamin képződése a szervezetben az életkor előrehaladtával csökken.
Ősztől tavaszig a felnőtteknek napi 2000 NE (50 μg) D-vitamin bevitel ajánlott. Mivel ebben az időszakban a napfény nem biztosítja, ezért érdemes pótolni.
Mit tehetünk, ha D-vitamin hiány esetén?
Napozzunk! Márciustól októberig naponta 10-15 perces napfürdőzés (arc és fedetlen karok) szükséges a D-vitamin képződéshez.
Együnk jól! Sokféle D-vitamin gazdag táplálék közül válogathatunk: tőkehal máj, olajos halak (0,5-10 μg); máj, húsok (1-4 μg); vaj (0,5-7,5 μg); tojássárgája (1 μg); száraztészták (0,5-10 μg); tej (0,05-0,3 μg)
Szedjük! Ma már számos D-vitamin tartalmú étrend-kiegészítő közül válogathatunk. Érdemes olyan készítményt választanunk, amely a D-vitaminon kívül csontjaink kalcium igényéről is gondoskodik.