A hűvösebb idő beköszöntével rosszabbul kezeljük a stresszt és hajlamosak vagyunk az egészséges életmódot is háttérbe szorítani. Ilyenkor többeknél jelentkezik kellemetlen, vagy akár égő, fájdalmas érzés gyomor tájékon. Ne hagyjuk figyelmen kívül az évszakhoz köthető megjelenést, amikor a tavaszi és/vagy őszi időszak is elő tudja idézni ezeket a panaszokat.
A gyomorsav feladata bár nagyon fontos, hiszen a fehérjék emésztése mellett a táplálékkal bejutott baktériumok jelentős részét elpusztítja. De bizonyos hatásokra a savas gyomortartalom visszaáramolhat a nyelőcsőbe és mellkastáji égő, szúró érzést, ún. gyomorégést okozhat.
A refluxbetegség tipikus tünete a visszatérő gyomorégés, amelyet a szegycsont mögött jelentkező égő fájdalom kísér. Az erős kisugárzó mellkasi fájdalom gyakran megtévesztő, sokan akár szívinfarktusra is gyanakodnak. Az égő érzés leggyakrabban étkezés vagy lefekvés után egy órán belül lép fel. Az előrehajlás vagy a fekvő testhelyzet fokozhatja a tüneteket, ugyanis ilyenkor könnyen visszaáramlik a gyomorsav a nyelőcsőbe. Emellett a torokban jelentkező maró érzés, savanyú íz a szájban, nyelési nehézség, hányinger jelentkezhet. Ezek mind az életminőség jelentős romlásához, illetve további szövődmények kialakulásához vezethetnek.
Mi okozza a gyomorégést, refluxot?
Kialakulásában számos tényező szerepet játszhat, de nagyrészt életmódunk következménye: a kávé, a tea, a csokoládé és az alkohol nagymértékű fogyasztása, vagy a dohányzás. A rendszertelen táplálkozás, a túl zsíros és fűszeres ételek is kiválthatják.
Mit válasszak?
A szövődmények elkerülése és a kínzó érzés megszüntetése érdekében érdemes az életmódunkon változtatni, illetve a felesleges gyomorsav mennyiségét csökkenteni. Több típusú gyógyszer között választhatunk, de ha hosszan fennáll a probléma mindenképpen forduljunk szakemberhez! De mikor mit érdemes használni? A megfelelő savcsökkentő kiválasztásához érdemes tisztába lenni azzal, hogy milyen típusú készítmények érhetők el, és ezek hogyan fejtik ki a hatásukat.
Ha azonnali, gyors megoldás kell
A gyomorsav perceken belüli semlegesítésre több megoldás létezik. Egy, a népi gyógyászatból ismert és bevált módszer a szódabikarbóna alkalmazása. A szódabikarbóna kémiai úton közömbösíti a gyomorsavat perceken belül. Ez a megoldás elsősorban a megterhelő ételek fogyasztása okozta teltségérzet mérséklésére szolgál. A szódabikarbóna hosszú távú alkalmazása során a képződő konyhasó (nátrium-klorid) vérnyomás fokozó hatású lehet, így érdemes odafigyelni, hogy mennyit fogyasztunk egyszerre.
Másik lehetőség a savközömbösítő szerek vagy antacidák alkalmazása, amelyek a gyomorsavat vízzé és sókká alakítják. A már megtermelt gyomorsavat közömbösítik, de a savtermelés mértékét nem csökkentik. Épp ezért átmeneti gyomorpanaszok, pl. bizonyos ételek fogyasztása után jelentkező gyomorégés esetén ajánlottak. Az antacidákkal a gyomorsav semlegesítése a bevételt követően gyorsan, néhány percen belül megkezdődik.
Ismétlődő panaszok esetén
Egy másik gyógyszer csoport az úgynevezett protonpumpa gátlók (PPI) a gyomor savtermelő sejtjeire hatnak, ezáltal csökkenti a sav mennyiségét a gyomorban, valamint a gyomorsav savasságát is. PPI-k alkalmazása ajánlott a reflux tüneteinek (pl. gyomorégés, savas felböfögés) rövidtávú kezelésére.
A GAXTRON START 20 mg gyomornedv-ellenálló tabletta pantoprazol hatóanyagú protonpumpa gátló gyógyszer. Bár lassabban fejti ki a hatását, de a savcsökkentő tulajdonsága 24 órán keresztül érvényesül. Vény nélkül kapható gyógyszer. Keresse a gyógyszertárakban!
Dokumentum lezárva: 2019.10.02. GATTGAX/CIKK/19/10
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót,vagy kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét.