Mi jut eszébe a frissen sült, ropogós kifli hallatán? „Nagyon finom” vagy „fáj a hasam tőle”?
A válasz nem mindegy, hiszen Magyarországon körülbelül minden századik embert érint a gluténérzékenység, ráadásul a magyar „kenyérevő nemzet”, a hazai háztartásokban az egy főre eső kenyér- és pékáru fogyasztás éves szinten 70-80 kg.
Vegye komolyan!
A gluténérzékenység tünetei széles skálán ingadozhatnak, kezdve az enyhe panaszoktól, egészen a tipikus emésztőszervi problémákig, mint a haspuffadás, krónikus hasmenés. Ezen kívül jelentkezhet még hányinger, hányás, emésztési zavar, fogzománchibák. A be nem tartott diétának káros következményei is lehetnek, mivel a gluténérzékenyek vékonybelében a bélbolyhok károsodhatnak. Amennyiben valaki észlelte a gluténérzékenységre gyanús tüneteket, első körben háziorvoshoz, majd szakorvoshoz kell, hogy forduljon. Diagnózis nélkül nem ajánlott gluténmentes diétába kezdeni.
Egyem, ne egyem
A glutén általánosságban a gabonafélékben fordul elő. A búza gluténtartalmáról már mindenki hallott, azonban a rozs, árpa, tönkölybúza, zab, illetve az ilyen eredetű termékek, mint például a búzadara, búzacsíra, bulgur, kuszkusz, árpagyöngy gluténtartalmáról se feledkezzünk meg! Figyeljünk oda a gabona párlatokból készült alkoholra, a malátát tartalmazó sörre is. Ezek fogyasztása sem ajánlott gluténérzékenyek számára.
Jó hír, hogy nem kell lemondani a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag gabonafélék fogyasztásáról gluténmentes diéta esetén sem. Fogyasztható a rizs, a kukorica, a burgonya, sárgaborsó és a szója, gluténmentes kenyerek, süteményporok és száraztészták, hal, ízesítés nélküli tej, túró, tejföl, sajtok nagy része. Gyümölcsök, zöldségfélék friss és mirelit formában. A főzelékek sűrítéséhez gluténmentes lisztet, burgonyát ajánlanak a dietetikusok.
A gluténérzékenység jelenleg nem gyógyítható, ellenben a gluténmentes diéta sokat javíthat a közérzetünkön, sőt tünetmentessé tehető vele az életünk. Sok gluténérzékeny szervezetének már az is gondot okoz, hogyha az étele olyan helyen készült, ahol előtte glutén tartalmú ételt készítettek. Ezt nevezik gluténszennyezésnek, vagy maradvány gluténnek.