Számos tanulmány látott napvilágot az elmúlt hónapokban az új típusú koronavírus jobb megértése érdekében, és abban a reményben, hogy megtaláljuk a módját, hogyan tudjuk megvédeni és felkészíteni magunkat a vírussal szemben. Egy tanulmány egy újabb elméletet tárt fel arról, hogyan befolyásolhatja a szervezetet a COVID-19 betegség, melynek „bradikinin-hipotézis” nevet adták.
Mi fán terem a bradikinin?
Ahhoz, hogy pontosabban megértsük a jelenséget, meg kell ismerkednünk a bradikininnel. A bradikinin egy olyan kémiai vegyület, amely a fájdalomérzet kialakulásában, a test vérnyomás szabályozásában és a normál oxigénellátottságban játszik fontos szerepet. Szintjét a renin-angiotenzin rendszer (RAS: renin-angiotensin system) szabályozza. Ennek a rendszernek az egyik kulcsmolekulája az ACE2 (angiotenzin-konvertáló enzim 2), melyről a közelmúltban kiderült, hogy a SARS-COV-2 (COVID-19 betegséget okozó vírus neve) egyik célmolekulája. A vírus az enzimet használja fel arra, hogy bejusson a sejtekbe és elindítsa örökítőanyagának szintézisét.
Korábban már leírták, hogy a koronavírus szervezetbe jutását követően az ACE (angiotenzin-konvertáló enzim) szintje lecsökken a tüdőben, ami arra készteti a szervezetünket, hogy megemelje az ACE2 receptorok mennyiségét olyan területeken, ahol normál esetben közepes vagy alacsony sűrűséggel van jelen. Ez arra fogja késztetni a RAS-t, hogy növelje a bradikinin szintjét a sejtekben, ami az ún. „bradikinin vihart” (bradikinin storm) fogja eredményezni.
A bradikinin nagymértékű növekedése az erek tágulását és áteresztőképességük növekedését okozza, ami a környező szövetek ödémásodásához vezet. Ez áll a hátterében a COVID-19 gyakori szív és bélrendszert érintő tüneteinek hátterében. Továbbá a megnövekedett bradikinin szint következtében megnőtt áteresztőképesség hatására a tüdő könnyen megtelhet folyadékkal.
Nem csak légzőszervrendszeri probléma
A kutatók nem csak a bradikinin vihart írták le, hanem megfigyelték a tüdő hialuronsav termelésének megnövekedését is. A hialuronsav képes súlyának ezerszeresét felvenni a folyadékokból. Amikor a tüdőben találkozik a hialuronsav a folyadékkal, hidrogél képződhet, amely kitölti a tüdőt. Ez lehet a magyarázata, hogy szélsőséges esetekben a lélegeztetőgépek hatástalannak bizonyulnak a COVID-19 betegeknél.
Az orvosok már nem csak légzőszervrendszert érintő betegségként kezelik a COVID-19-et, hiszen az erek permeabilitásának megváltozása egészen más kezelést igényel. A megnövekedett bradikinin szint a vér-agy gát károsodásához is vezethet, amely lehetővé teszi a toxikus vegyületek bejutását az agyba, és ott gyulladást generálva, neurológiai tüneteket figyelhetünk meg. Továbbá a túlzott áteresztőképességű erek hozzájárulhatnak a betegek által sokszor tapasztalt duzzadt lábujjak kialakulásához is.
D-vitamin, a szuperhős
Köztudott, hogy a D-vitamin hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez, de optimális szintje segíthet a RAS-ben szerepet játszó másik vegyület, a renin szintjének modulálásában. A renin, a RAS részeként szintén a vérnyomás szabályozásának egyik kulcsenzime, és szerepet játszik a bradikinin szintjének csökkentésében.
A D-vitamin ezen kívül elősegíti a tüdősejtek (II-es típusú pneumocyták) felületaktív anyagainak termelődését, ami elősegíti a folyadék eltávolítását a tüdőből. A Th1 (segítő T-limfocita) sejtek termelésének csökkentésével tovább gátolja a gyulladásos citokininek felszabadulását, ezáltal a gyulladás mértékét is.
Tudta, hogy a szervezet számára szükséges D-vitamin mennyiség 10%-át pótoljuk csak az ételekből? Pedig a D-vitamin pótlás októbertől márciusig elengedhetetlen!
Felhasznált irodalom:
Hatice Aygun (2020) Vitamin D can prevent COVID-19 infection-induced multiple organ damage. Naunyn Schmiedebergs Arch Pharmacol. 2020 May 25: 1–4. doi: 10.1007/s00210-020-01911-4
Michael R Garvin et al. (2020) A mechanistic model and therapeutic interventions for COVID-19 involving a RAS-mediated bradykinin storm. eLife. 2020; 9: e59177. doi: 10.7554/eLife.59177
Linda L. Benskin (2020) A Basic Review of the Preliminary Evidence That COVID-19 Risk and Severity Is Increased in Vitamin D Deficiency. Front Public Health. 2020; 8: 513. doi: 10.3389/fpubh.2020.00513