Azt mondják, hogy a körömgombát könnyebb megelőzni, mint kezelni. Ez az állítás többnyire igaz, de számos tényező befolyásolhatja a fertőzésre való hajlamot. Lássuk, mik ezek a tényezők!
A genetikai háttér meghatározza bőrünk és körmeink ellenállóképességét. Vannak, akik egyszerűen hajlamosabbak elkapni ezeket a fertőzéseket, ezt a család kórtörténetéből általában ki lehet következtetni. Az életkorral körmeink is öregszenek, szárazzá és törékennyé válnak. Ez apró repedésekhez vezet, melyeken keresztül a gombák behatolhatnak. A kor és az egészségi állapot szintén befolyásolja a fogékonyságot. Túlsúlyosaknál és cukorbetegeknél gyakrabban fordul elő gombás fertőzés. A végtagok elégtelen keringése is kockázati tényezőt jelenthet, hiszen a tápanyagok és az immunsejtek nehezebben jutnak el a beteg területhez. Egyes vitaminok, nyomelemek (pl. cink) hiánya szintén a rossz irányba tolhatja a bőr mikroflórájának egyensúlyát.
Mire figyeljünk oda, ha el akarjuk kerülni?
Megelőzésnél a higiénia fontos szempont, ugyanakkor nem szabad túlzásba vinni a fertőtlenítést sem, mert bőrünk természetes mikroflórája hozzájárul a bőr ellenállóképességéhez. A letöredezett, sérült körmök jobban ki vannak téve a fertőzésnek, ezért is fontos a rendszeres körömápolás. Jól szellőző cipőt válasszunk és olyan zoknit, amelybe nem izzad bele a lábunk. Ha a családban valaki körömgombával fertőzött, érdemes minden tisztálkodás után fertőtleníteni a fürdőkádat vagy zuhanyzót. Lábainkat fürdés után alaposan meg kell törölni, főleg a lábbujjközöknél. Közös fürdőkben, sportlétesítményekben saját papucs használata javasolt.
Miről ismerhető fel a körömgomba fertőzés?
- megvastagodott, nehezen vágható köröm
- fehér/sárga/barna elszíneződés a körmön
- törékeny, morzsolódásra hajlamos körömszél
- deformálódás
- sötét szín, melyet a köröm alatti lerakódások okoznak
- kellemetlen szag
- egyszerre több körmöt is érinthet (képes átterjedni egyik körömről a másikra)
- leggyakrabban a lábujjak körmén jelenik meg
Milyen gyógymódok léteznek?
A körömgomba kezelését a lehető leghamarabb el kell kezdeni, mert minél nagyobb felületen terjed el, annál tovább és nehezebben gyógyul. Legfeljebb két körmöt érintő probléma esetén használhatunk amorolfin vagy ciklopirox hatóanyagú gyógyszeres körömlakkot. Súlyosabb esetben a bőrgyógyász tabletta formában beszedhető terbinafin vagy flukonazol hatóanyagú gomba ellenes gyógyszert ír fel. Ezek a gyógyszerek megakadályozzák a fertőzés tovább terjedését és felszámolják a körömgombát, viszont türelmesnek kell lennünk, mert csak a köröm teljes megújulásával múlik el a fertőzés. A körmök nagyon lassan nőnek, a kéz ujjain fél év, míg a láb ujjain akár egy év alatt nőnek egy teljes hossznyit. Egy fertőzés után alaposan ki kell fertőtleníteni vagy esetleg érdemes lecserélni a használt lábbeliket, hogy a probléma ne térhessen vissza. Összességében valóban könnyebbnek tűnik megelőzni a bajt, mint hónapokat várni arra, hogy elmúljon.