Az androgén alopécia, közismertebb nevén férfias típusú hajhullás, a hajhagymák működésének fokozatos, progresszív romlásával, illetve a hajszálak növekedési fázisának rövidülésével jár együtt. Ez a hormonális eredetű hajvesztés világszerte milliókat érint, és komoly esztétikai és pszichológiai problémát jelenthet az érintettek számára.
Nőknél és férfiaknál egyaránt előfordul
Bár a betegség nevében is szerepel, hogy „férfias típusú”, ez nem azt jelenti, hogy kizárólag a férfiakat érintő problémáról lenne szó. Az elnevezés csupán arra utal, hogy a probléma hátterében fontos szerepe van a férfi nemi hormon tesztoszteron egyik származékának, a dihidrotesztoszteronnak. A nemek közötti különbség a statisztikai adatokban és a hajhullási mintázatban mutatkozik meg. Míg a nőket nagyobb számban a változókort követően érinti, addig a férfiaknál már fiatal felnőtt korban is jelentkezhet az androgén alopécia.
Megdöbbentő adatok:
- A 70 év feletti nők 35%-át érinti.
- Az 50 év feletti férfiak 50-60%-a,
- a 70 év felettieknek pedig 80%-a szenved a problémától.
A hajhullási mintázatot tekintve a férfiaknál a homlok kétoldali háromszög mintában kopaszodik, emellett a fejtető, valamint a tarkó érintett. Nőknél diffúz hajhullás jelentkezik („hajritkulás”), a választék kiszélesedik.
Mi áll a hajhullás, a kopaszodás hátterében?
Az androgén alopécia genetikai hajlam és a hormonális hatások eredménye. Az androgének, vagyis a férfi nemi hormonok fontos szerepet töltenek be a haj normál életciklusának szabályozásában, de a megnövekedett androgén aktivitás a szőrtüszők túlzott stimulációjához vezet. Illetve, ha a szőrtüszőkben több a férfi nemi hormonra érzékeny receptor, akkor ezek a szőrtüszők érzékenyebben reagálnak az androgén hormonokra. Mindezek a tényezők a hajhagymák korai kimerüléséhez, összezsugorodásához, elsorvadásához vezetnek, ami rövidebb növekedési periódust von maga után. Következésképpen vékonyabb és rövidebb hajszálak fejlődnek, melyek később könnyebben is kihullanak.
Az androgén alopécia genetikai tényezőkhöz is köthető. Az örökletes hajlam azonban nem jelenti azt, hogy mindenki, akinek családjában volt már androgén alopécia, maga is hajhullást fog tapasztalni, de az esély mindenképpen magasabb.
Diagnózis és kezelés
Az androgén alopécia diagnózisa általában klinikai vizsgálatok alapján történik, mivel a tünetek jól ismertek és könnyen felismerhetők. A diagnózist azonban gyakran kiegészíthetik vérvizsgálatok és más tesztek is, amelyekkel kizárhatók más hajhullást okozó tényezők, például pajzsmirigy-problémák vagy vashiány.
Bár az androgén alopécia nem gyógyítható, többféle kezelés létezik, amelyek lassíthatják a hajvesztés folyamatát vagy elősegíthetik a haj újranövekedését. A leggyakoribb kezelési módszerek közé tartozik a minoxidil alapú helyi kezelések alkalmazása, amelyek serkentik a haj növekedését. Minimum 4 hónapig tartó minoxidil-kezelés szükséges az észrevehető hajnövekedéshez. A kezelés megszakításának következtében 3–4 hónapon belül visszaállhat az eredeti állapot.
Az életminőségre gyakorolt hatás
Az androgén alopécia gyakran komoly érzelmi és pszichológiai hatással van az érintettekre. A haj elvesztése negatívan befolyásolhatja az önbizalmat, és szorongást, depressziót is okozhat. Bár a hajvesztés végleges, a kezelési lehetőségek segíthetnek lelassítani a folyamatot és javítani az érintettek életminőségét. A korai diagnózis és a megfelelő kezelés kulcsfontosságú lehet a hajhullás mérséklésében.