Az immunológiai eredetű problémák manapság egyre gyakoribb jelenségek a fejlett és fejlődő társadalmakban egyaránt. Az ilyen hibás működés következtében az immunrendszer a saját szövetet, szervet ismeri fel veszélyforrásként és kezdi el azt specifikusan pusztítani. Az ilyen típusú megbetegedéseket autoimmun eredetű betegségeknek nevezzük. Cikkünkben a leggyakoribb hormonrendszert érintő autoimmunbetegségről, a Hashimoto thyreoiditis-ről írunk.
A pajzsmirigy megfelelő működése számos okból kifolyólag sérülhet, azonban leggyakrabban autoimmun folyamat okozhatja a kóros működést. Attól függően, hogy az immunrendszer milyen pajzsmirigyre jellemző molekulát ismer fel okozhat túlműködést (Graves-Basedow kór) vagy alulműködést (Hashimoto thyreoiditis).
Kik érintettek Hashimoto thyreoiditis-ben?
A Hashimoto thyreoiditis a leggyakoribb formája a pajzsmirigy alulműködésnek. A felnőtt, magyar lakosság közel 4%-a érintett ebben a betegségben. A nemek megoszlását tekintve a nőknél sokkal gyakoribb az előfordulás: a betegek 90%-a nő.
Hashimoto thyreoiditis kialakulásának az okai
Hogy pontosan mi okozza az immunrendszer ilyenfajta hibás működését a mai napig nem tudjuk pontosan. Annyit viszont tudunk, hogy melyek azok a tényezők, amelyek növelik a kialakulásának kockázatát:
- genetikai hajlam és ebből adódó családi halmozódás;
- környezeti faktorok, mint például korábban elszenvedett fertőzés, tartós stressz, dohányzás vagy szelénhiány;
- illetve a várandósság is beindíthat olyan immunrendszeri és hormonális folyamatokat, amelyek hatására kialakulhat szülés után Hashimoto thyreoiditis.
Hogyan diagnosztizálható?
A pajzsmirigy alulműködést a pajzsmirigyhormonok vérben található mennyiségével tudják meghatározni. Azonban mikor az a kérdés, hogy ez az alulműködés autoimmun eredetű-e, akkor ezen hormonok mellett két olyan antitestet is megmérnek a vérből, amik az immunológiai pajzsmirigy pusztulás jelzői lehetnek (anti-TPO és anti-Tg).
Mik a tünetek?
A pajzsmirigy alulműködés (függetlenül a kialakulásának okától) tünetei igen változatosak, kizárólag tünetek alapján a betegség azonosítása nagyon nehézkes. De mik lehetnek az árulkodó jelek? Felsorolunk néhányat a teljesség igénye nélkül:
- általános rossz közérzet,
- hangulat ingadozás,
- koncentrációképesség csökkenése,
- alvászavar és ebből adódó fáradékonyság,
- testsúly növekedés (megfelelő életmód és étrend mellett is),
- magasvérnyomás,
- hajhullás és köröm töredezés,
- székrekedés,
- vérszegénység.
Hogyan kezelhető?
A pajzsmirigy alulműködés, ideértve a Hashimoto thyreoiditis-t, kezelése pajzsmirigyhormon‑pótlásával (levotiroxin hatóanyagú gyógyszer alkalmazásával) történik. Akinél kialakult ez a betegség élethosszig tartó kezelésre szorul. Az autoimmun folyamatok mérséklésére számos lehetőség kínálkozik, amelyek hatásossága egyénenként változhat. A pajzsmirigy és immunrendszer egyidejű támogatásáért a szelénnek kiemelt szerepet tulajdonítanak Hashimoto thyreoiditis-ben.
Miért olyan fontos a szelén?
A szelén számos jótékony hatással rendelkezik az egész szervezetre nézve. Kulcsfontosságú nyomelem a pajzsmirigyhormonok megfelelő anyagcseréjében: központi eleme olyan enzimeknek, amelyek a kevésbé aktív pajzsmirigyhormont alakítják át az aktív formává. Emellett szelén erőteljes antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik, így a szervezetünket károsító szabadgyökök semlegesítésében is részt vesz. Hashimoto thyreoiditis-szel küzdő egyéneknél kimutatták, hogy a megfelelő szelénpótlás képes volt csökkenteni specifikusan a pajzsmirigy működését károsító molekulák mennyiségét (anti-TPO és anti‑Tg), ezzel mérsékelve az autoimmun folyamatokat. A szelén napi szükséges mennyisége 55 mikrogramm (μg) egészséges felnőttekre vonatkozóan, azonban a Hashimoto thyreoiditis-ben szenvedő egyéneknek javasolt a fokozott bevitel, amely az irodalmi adatok szerint 200 μg-ban tetőzik. Az ennél nagyobb mennyiség nem javasolt, mivel tartós szedése szelén túladagoláshoz (szelenózis) vezethet.
Az autoimmun eredetű pajzsmirigy alulműködés életre szóló terhet ró az érintettek vállára. Azonban a megfelelő terápia, kontroll vizsgálat, valamint étrend és életmód alkalmazásával a tünetek mérsékelhetők, az abnormális pajzsmirigy értékek normalizálhatóak.
A cikkben található információk nem helyettesítik az egészségügyi szakemberek tanácsait! Személyre szabott javaslatokért forduljon kezelőorvosához!
Felhasznált irodalom:
https://www.immunkozpont.hu/immunologia-hirek/ezek-a-leggyakoribb-autoimmun-betegsegek
- Hiromatsu és mtsai; HORMONES 2013, 12(1):12-18
P.N Taylor és mtsai; Nature Reviews Endocrinology 2018, Vol 14:301-316
Balázs Csaba és Rácz Károly 2013; Orvosi Hetilap, 154. pp. 1628-1635.