Az orvosi ziliz (Althaea officinalis L.) régóta ismert és alkalmazott gyógynövény a köhögéscsillapításra és a nyálkahártyák egészségének fenntartására. Az orvosiziliz-gyökérből készült kivonatok számos készítményben megtalálhatóak, és többek között a torok irritációjának enyhítésére használják ezeket.
Az orvosi ziliz eredete
A növény nemzetségének latin neve, az “Althaea” a görög “althe” szóból származik, aminek jelentése “gyógyítás”.1 A faj neve, az “officinalis” pedig arra utal, hogy patikákban árulták. Eredetileg Eurázsiában honos az orvosi ziliz, de Észak-Afrikában és Észak-Amerikában is megtalálható. Magyarországon is őshonos ez a növény, főként nedves és szikes területeken fordul elő.
Poliszacharidok szerepe az orvosiziliz-gyökérben2
A száraz köhögés, más néven ingerköhögés, akkor alakul ki, amikor a nyálkahártyák nem megfelelően vannak nedvesítve, és a felületen lévő védőréteg sérül. Fontos, hogy a száraz köhögés ellen azonnal cselekedjünk, hogy az irritált és sérült nyálkahártyát megnyugtassuk, és megelőzzük az újabb légúti fertőzést. A természetes növényi nyálkaanyagok az irritáció gyors enyhüléséhez vezetnek.3
Az orvosiziliz-gyökér kulcsfontosságú összetevői a nyálkás poliszacharidok. Ezen anyagok képesek védőréteget képezni a nyálkahártyán, ezzel védve azt a külső irritációktól. A poliszacharidok bioadhéziós hatása különösen fontos, ennek köszönhető a nyálkahártya hidratáltságának megőrzése és védelme. Kutatások szerint a poliszacharidok nemcsak fizikai védőréteget képeznek, melyen keresztül csökkentik a kellemetlen tüneteket, mint például a száraz, kaparó érzést a torokban, hanem elősegítik a szövetek regenerálódását is.
Összegzés
Az orvosi ziliz gyökerét már az ókorban is használták, és mind a mai napig népszerű gyógynövényként tartják számon. Csillapítja a köhögést és segíti a sérült nyálkahártya gyorsabb regenerációját, ezért számos köhögés elleni szirupban és pasztillában megtalálható. Az orvosi ziliz támogatja a légutak egészségét, más növényi kivonatokkal kombinálva jó választás lehet köhögés, torokfájás esetén.4
Referenciák:
1. Simonetti, Gualtiero (1990). Stanley Schuler (ed.). Simon & Schuster’s Guide to Herbs and Spices. Simon & Schuster, Inc. ISBN 0-671-73489-X.
2. A Deters et al. Aqueous extracts and polysaccharides from Marshmallow roots (Althea officinalis L.): Cellular internalisation and stimulation of cell physiology of human epithelial cells in vitro. J Ethnopharmacol. 2010 Jan 8;127(1):62-9.
3. Assessment report on Althaea officinalis L., radix 12 July 2016 EMA/HMPC/436680/2015 Committee on Herbal Medicinal Products
4. M Mahboubi Marsh Mallow (Althaea officinalis L.) and Its Potency in the Treatment of Cough. Complement Med Res. 2020;27(3):174-183.