Beállt a nyakam, szétszakad a derekam. Gyakran ismételt mondatok ezek, már nem csak a nehéz fizikai munkát végzők körében, hanem ülőmunka esetén is. Mindez önmagában is elég probléma lenne, de a rohanó világunk szülte stressz csak tovább súlyosbítja a helyzetet. A panaszokat sokan ismerik testközelből, azt viszont már kevesen tudják, hogy mi is áll a derékfájás vagy nyakfájdalom hátterében, és mit tehetünk ellene.
A babérokon kívül a számítógép előtt sem éri meg hosszasan ülni
Az ülőmunka, és kifejezetten a számítógép előtt végzett munka során nem ügyelünk a helyes testtartásra. A fej és a vállak előre esnek, a gerinc háti szakaszának görbülete fokozódik, míg a nyaki és ágyéki régióban kiegyenesedik. Ennek következtében a mellizmok megrövidülnek, a hátizmok megnyúlnak, a nyakizmok tartósan megfeszülnek. Ebben, a közel sem a fiziológiás állapotban izmaink nem tudnak megfelelő támogatást nyújtani gerincoszlopunk számára, melynek hiányában a csigolyák közötti porckorongokra sokkal nagyobb teher hárul. A hosszú távon fennálló, nagyfokú terhelés a gerinc kisízületeiben gyulladásos folyamatokat, a porckorongokban deformációt eredményezhet.
Milyen intő jelekre figyeljek oda?
Már az is figyelmeztető jel, ha ülés során sehogy sem leljük a kényelmes pozíciót. Ezt azonban hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni, és csak akkor tudatosul bennünk, hogy valami nincs rendben, amikor a túlzottan feszessé vált váll- és hátizmok fájdalma jelentkezik. A mereven összehúzódott izmok nem csak a nyak és a derék területén okoznak panaszokat, a fájdalom kisugárzik a fejbe, hátba, karokba és lábakba is.
Mi köze a stressznek a nyakfájdalmakhoz?
Ősi, evolúciósan kódolt reakciónk az, amikor stresszhelyzetben nyakizmaink megfeszülnek, vállaink előre ugranak. Ez a fajta stresszreakció nem csak akkor aktiválódik, amikor veszélyhelyzetbe kerülünk, hanem ha lelkileg és pszichésen túlterheltek, feszültek vagyunk. A tartós stressz a nyakizmok folyamatos összehúzódásával, merevségével jár együtt, melyet fájdalom kísér. Bár már ez is megkeseríti a mindennapokat, hosszú távon sokkal súlyosabb következményei is lehetnek. Az összehúzódott nyakizmok összetolják a nyakcsigolyákat, a közöttük lévő porckorongokra nagy mértékű kompressziós és nyíró erő hárul, ami akár porckorong degenerációhoz is vezethet.
Tippek a nyak- és derékfájás ellen
A probléma súlyosságának függvényében a szakorvos különböző terápiákat (pl. gyógytorna, fizio-, fizikoterápia, stb.) rendelhet el, de van számos olyan módszer, melyet már ezek előtt is megtehet annak érdekében, hogy minél előbb szabaduljon a kínzó fájdalmaktól.
- Irodai ülőmunka esetén ügyeljen a helyes testtartásra! Üljön egyenes háttal, hátrahúzott vállakkal, lábait ne tegye keresztben egymásra, a comb és a lábszár 90 fokos szöget zárjon be! A monitort pozícionálja megfelelően (ügyelve annak távolságára és magasságára)!
- Reggel leül a gép elé és legközelebb csak ebédszünet áll fel onnan? Helytelen. Minden órában iktasson be 10 perc szünetet, amikor ízületeit átmozgathatja, szemeit pihentetheti.
- Végezzen tartásjavító gyakorlatokat és olyan tornát, mellyel a gerinc körüli izmokat megerősítheti!
- A nyak- és derékfájás sokszor azt is jelzi, hogy gyulladás is van a háttérben. Ezek megszüntetését célozzák az ún. nem-szteroid gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatóanyagot tartalmazó gélek. A kívánt hatás elérése érdekében válasszon magas hatóanyagtartalmú, jól felszívódó készítményt és ügyeljen a megfelelő használatra (kövesse a használati útmutatóban leírtakat)!
- Az irodaszék mellett az ágymatrac ergonómiai kialakítására is ügyeljen, hiszen a megfelelő alátámasztás nem csak munka, hanem alvás közben is elengedhetetlen.
Önnek ajánljuk
-
Loxacon® kapszula 30x5 080 Ft
-
Zealoxan® 60x13 490 Ft
-
Cartinorm®+D3 60x13 490 Ft