A koronavírus megjelenése határozott ecsetvonásokkal rajzolja át mindennapjainkat. Szervezetünk számára sem könnyű feladat követni a változásokat. Állandóan fáradtnak és frusztráltnak érezzük magunkat, immunrendszerünk megfelelő működéséhez pedig támogatásra van szükségünk. Ezért nélkülözhetetlen a szelén. Cikkünk első részében e fontos nyomelemről olvashat tudományos szemüvegen keresztül.
Mi a szelén szervezetünkben betöltött szerepe?
Amikor az immunerősítés a téma, a legtöbb ember számára először a C-vitamin jut eszébe. Bár igaz, hogy a vitaminok is nélkülözhetetlenek az immunrendszer megfelelő működéséhez, a nyomelemekről sem szabad megfeledkezni. Ilyen a szelén, aminek legfontosabb szerepe antioxidáns-tulajdonságából következik. Ennek köszönhetően hozzájárul a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez, az immunrendszer normál működéséhez. Támogatja továbbá a pajzsmirigy normál működését, és hozzájárul a haj és a köröm normál állapotának fenntartásához.
Vannak a szelénhiánynak tünetei? Ha igen, mik azok?
Jellemző klinikai tünetei nem ismertek. Laboratóriumi körülmények között, olyan önkénteseken, akiket szelén-mentes étrenden tartottak, elsősorban izomgyengeséget figyeltek meg. A szelénnek azonban számos egyéb élettani hatása is létezik. Néhány hematológiai megbetegedés esetén (vérszegénység, sarlósejtes vérszegénység) szelénhiány állhat a háttérben. Az általános fáradtság panasza is utalhat szelénhiányra. A mikroelem szerepet játszik a pajzsmirigy működésében is, így a szelénhiány pajzsmirigy-alulműködés formájában sokaknál csupán fáradékonyságként is jelentkezhet.
A szelén hiánya közreműködhet szervek, szövetek degenerációjában, illetve egyes proteinek képződése és antioxidáns hatása is csökkenhet. A szelén hozzájárul a haj és köröm normál állapotának fenntartásához, ezért előszeretettel ajánlják haj- és körömápoláshoz is. Fontos megemlíteni, hogy a szelénnek rendkívül fontos szerepe van a reprodukcióban, mivel a szelenoproteinek egyes típusai részt vesznek a spermiumok képzésében, ezáltal hozzájárulnak a normál spermaképződéshez. Hiányában fokozódik a terméketlenség kockázata.
Mennyi szelénre van szükségem nekem és a gyermekeimnek?
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által meghatározott ajánlott napi beviteli érték 55 μg naponta. Ezzel szemben az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) naponta 70 μg-ban határozza meg a napi dózist felnőtteknél. A biztonságos napi legfelső beviteli egészséges mennyiségét 300 μg-ban (L-szelenometionin forrás esetén 100 μg) állapították meg.
Három éves korig az átlagos, mindkét nemnek ajánlott dózis 15 μg naponta. Ez az érték 4-6 év közötti gyerekeknél már 20 μg, amely fokozatosan növekszik 35 μg/napra, 11 éves kortól pedig már a felnőtteknek ajánlott dózis (55 μg/nap) adható.
Cikkünk második részében a szelénpótlásról, a szelén felszívódásáról gyűjtjük össze, és osztjuk meg a gondolatainkat.
Az étrend-kiegészítő nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.