A mozgásszervi megbetegedésekkel gyakran találkozhatunk a mindennapok során mivel a lakosság körülbelül 15-20 %-át érinti. Bármely korosztály mindennapjait megkeserítheti, de főképp az idősebb korúakat, illetve az aktív sportolókat és túlsúllyal rendelkezőket sújtja.
Mit értünk mozgásszervi megbetegedésen?
A mozgásszervi betegségek azoknak a betegségeknek a csoportja, melyek az izmokat, csontokat és ízületeket érintik. Ezeket a betegségeket 6 főbb csoportba soroljuk.
- Gyulladásos kórképek (arthritisek). Hogyha Önnek többször, rövid ideig fennálló, nem reggeli, hanem hétköznapi tevékenységek közbeni izületi fájdalmai vannak, nyomás-növekedést érez pl. a térdizületben, de nem érezhető melegnek a terület, feltételezhetően arthritise van. Súlyosabb gyulladásos megbetegedés, pl. a köszvény, a pikkelysömörhöz társuló ízületi gyulladás, bizonyos autoimmun kórképek, úgymint rheumatoid arthritis, Bechterew-kór (SPA). Gyakran fiatal felnőtt korban kezdődnek, de vannak olyan formái is melyek akár már kisgyermek korban is diagnosztizálhatók.
- Kopásos kórképek (degeneratív elváltozások). Az ízületi porc károsodásával jellemezhető betegség, melynek során a különböző leépülési folyamatok kerülnek előtérbe. Leginkább a csípőben, a térdben, a kéz kisizületeiben, a láb nagyujjának izületében. A kopásos kórképek esetében hullámzóan jelentkezik fájdalom. Azt tapasztalhatja, hogy elveszti korábbi rugalmasságát, kissé kötöttebbé, nehézkesebbé válik a mozgás. Sajnálatos módon nem gyógyítható, de rengeteg terápiás lehetőség van, ami enyhíti a fájdalmat és növeli az adott izület mozgásterjedelmét. Főképpen a 60 év fölöttieket érintik, de a 40-50-es éveikben lévőknél is egyre gyakrabban találkozunk ilyen panaszokkal.
- Lágyrész betegségek. Az inak, ínhüvelyek, szalagok, nyáktömlők, izmok betegségek. Sok esetekben visszatérő panaszokkal járnak, de jól gyógyítható betegségek. Fájdalom, nyomásérzékenység, duzzanat, mozgáskorlátozottság kíséri a betegséget, melyet ha akut, vagyis kezdeti stádiumban sikerül nyugalomba helyezni, és pl. non-szteroid terápiával a gyulladást megszüntetni, jó eséllyel elkerülhető a krónikus, fennmaradó tünetegyüttes. Akár egy egyszerűnek tűnő ínhüvelygyulladás is ebbe a csoportba tartozhat, ezért fontos az apró, kisizületek fájdalmaira is megfelelő figyelmet fordítani.
- Izombetegségek. ezek közül gyakori pl. a görcs, izomhúzódás, izomszakadás, ritka kórképek közé pedig az autoimmun izomgyulladások, genetikai izomdystrophiák (izomsorvadás) stb. tartoznak. Izomgyengeség, izomfájdalom, esetlegesen láz is kísérheti az ún. myositiseket. Sok esetben például vöröses-lila színű foltok jelennek meg az izület felett, a szemek környékén vagy a test bármely más táján is akár. Sajnos a kiváltó okokról mit sem tud még a tudomány, de ami bizonyos, hogy az ebben a betegségben szenvedő betegek immunrendszere nem megfelelően működik. A kezelés elkerülhetetlen, és egyénre szabott, amennyiben nem fordul szakorvoshoz tünetei rosszabbodni fognak!
- Csontbetegségek.: csontfertőzés= oszteomielitis, csontrendszeri infarktus= oszteonecrosis, anyagcsere csont betegségek = csontritkulás, angolkór = D-vitamin hiány, ami miatt a csontok hajlékonnyá és törékennyé válnak, márványcsont (genetikai betegség) = a csontok kemények lesznek, mint a márvány, üvegcsont (genetikai betegség) = a csontok gyakran törnek, Paget-kór, csontrák stb. Ezek közül is a leggyakoribb a csontritkulás, aminek során a csontok elveszítik ásványi anyag tartalmukat, emiatt üregessé válnak, könnyebben törnek, ez idős korban minden esetben bekövetkezik, és ugyan nem jár fájdalommal, mégis egy porotikus törést követően akár életmódbeli minőségromlást is okoz. Ekkor már jóval komolyabban szokták venni a kezelést. Sajnálatos módon, hiszen megfelelő ásványi anyag bevitellel, szakorvosi segítséggel, mozgással és adott esetben antiosteoporosis készítményekkel remekül szinten tartható betegség. Sőt, kellő odafigyeléssel a veszített csonttömeg is visszanyerhető. Az egyéb csontbetegségek – angolkór, márványcsont, üvegcsont, Paget-kór – jóval ritkább, speciálisabb kezelést igénylő kórképek.
- Egyéb kórképek (pl. ízületi fájdalommal társuló szisztémás fertőzés vagy daganatos megbetegedés). Általában hirtelen kezdődnek ezek a fertőzéses izületi gyulladások. Gyakran lázzal, ám sok esetben “csendben”, láz, és gyulladás nélkül zajlanak le. Ilyenkor természetesen a diagnosztizálás még nehezebb, emiatt szükséges vérből gyulladási faktor vizsgálat, pl. idős betegeknél a leggyakrabban protézis beültetést követően jelentkezik, illetve feltárásos műtéti eljárásokat követően. A csontdaganatok ritkának mondhatók, elsősorban ugyanis nem a csontban kezdődnek a rákos sejtek elbúrjánzásai, ide áttétet képeznek. Ezekben az esetekben pedig az elsődleges tumort tekinti az onkológia kezelendő tumornak. A diagnózist követően azonnal az onkológiára, onkoteam-re irányítják át a beteget a szakorvosok.
Milyen tünetek késztetik a betegeket arra, hogy orvoshoz forduljanak?
Az elsődleges tünet a fájdalom szokott lenni. A fájdalom lehet ízületi, csonti vagy lágyrész eredetű. Ehhez társulhatnak anatómiai elváltozások (duzzanat, bőrpír, meleg tapintás, deformitás). A fájdalom állandósulása alvászavarokhoz is vezethet, mely tovább ronthatja a beteg állapotát és életminőségét. Mindezek idővel mozgásszervi korlátozottsághoz vezetnek, amiknek nem csak testi, hanem lelki következményei is lehetnek. A fiatal korosztály munkából való kiesése társadalmi szintű károkat is okozhat.
Miért alakulnak ki mozgásszervi megbetegedések?
A modern kor nem kedvez az emberek mozgásszervi állapotának, mivel az emberek életmódja sokkal egészségtelenebbé vált az idők során. Például mozgásszegény életmód, nem megfelelő étrend, egyoldalú táplálkozás, szénsavas üdítők, túlzott alkohol fogyasztás, dohányzás, alacsony vitamin bevitel, szteroid tartalmú gyógyszerek szedése.
A diagnosztika folyamata
A pontos diagnózis felállításához létfontosságú, hogy az orvos megismerje a beteg pontos kórelőzményét, tüneteit és részletesen megvizsgálja fizikálisan a beteget. Segítséget nyújtanak a képalkotó eljárások (röntgen, MR, CT, ultrahang), labor leletek, továbbá ritkább esetekben az izotopos csontvizsgálat és a szövettan.
Kezelési lehetőségek
Kétféle kezelési lehetőségünk van. Gyógyszeres és nem gyógyszeres.
Gyógyszeres kezelések során számos gyógyszer csoportot használhatunk fel. A diagnózis felállításáig a tüneteket csökkenteni kell, erre leggyakrabban fájdalomcsillapítókat, gyulladáscsökkentőket és izomlazítókat alkalmazunk. Ezeket, pár esetben, célzott terápiának is tekinthetjük, amellett használunk még porcregenerálókat, csontritkulás elleni szereket, immunrendszerre ható szereket illetve biológiai terápiát is. A gyógyszer készítmények adhatók tabletta, intramusculáris 8izomba adott) injekció, intraartikuláris (ízületen belüli) injekció, subcutan (bőr alatti) injekció, infúzió, krém, gél, pakolás stb. formában is. Amennyiben a tünetek konzervatívan nem enyhíthetők, műtéti beavatkozások is szóba jöhetnek (pl. csípő és térd protézis, porckorong műtét).
Nem gyógyszeres terápia során először is életmódbeli és étrendi tanácsokkal látjuk el a betegeket (pl. gyulladt ízület nyugalomba helyezése, fektetése, hideg borogatása, testsúlycsökkentés, rendszeres testmozgás, teljes értékű táplálkozás). Segédeszközöket is alkalmazhatunk (testközeli és testtávoli eszközök). Gyógytornát, fizikoterápiás és balneoterápiás kezeléseket is használunk.
Mit tehetünk megelőzésképpen?
Megelőzésképen fontos a normális testsúly fenntartása, rendszeres testmozgás (sportoláskor kerülni kell az ízületek túlerőltetését), porckímélő gyakorlatok folytatása esetleg porcerősítő készítmények alkalmazása. A vízben a mozgást tehermentesített helyzetben lehet végezni. Az úszás a gerinc és a nagyizületek karbantartására a legelőnyösebb. Ha panaszai jelentkeznek minél hamarabb forduljon szakemberhez, fontos komolyan venni őket a kezdetektől fogva. Sok helyen működnek betegklubok, illetve az információt tartalmazó szóróanyagok is segítenek a beteg tájékoztatásában.
A legtöbb mozgásszervi megbetegedés időben megfelelően diagnosztizálva jól kezelhető gyógytornával, fizikoterápiával, gyógyszerekkel.
Önnek ajánljuk
-
Loxacon® kapszula 30x5 080 Ft
-
Cartinorm® + BIOcollagen por oldathoz 3x20xAkciós termék25 023 Ft
-
Cartinorm® + BIOcollagen por oldathoz 20+20xAkciós termék17 034 Ft