Szerző: Dr. Ádám Gábor.
Amikor a térd porcsérüléseiről beszélünk, akkor tudnunk kell, hogy kétféle, a csontok végét beborító üvegporc (csúszóporc, hyalinporc) és a durván hengerded combcsontvég és lapos sípcsontvég kis érintkezési felszínét nagyobbító és ezzel terhelést elosztó, izületet stabilizáló, párnázó rugalmasrostos meniscus porcokra gondolunk.
Okok: Mint minden betegség kialakulásában fontosak az örökletes tényezők (pl. az ízületek kóros alakja, tengelye, kóros erőkarok, szalagok kóros lazasága), környezeti hatások (pl. D-, K-vitamin, Ca, fehérje, glükózamin, kondroitin-szulfát bevitelének hiánya gyermek és felnőttkorban), kulturális (pl. az átlag testtömegről kialakult közvélekedés-elhízás) és életviteli tényezők (egyes foglalkozások: pl. kőműveseknél közismerten gyors a térdízületi kopás kialakulása a túlterhelés miatt). Egyszóval több tényező együttesen befolyásolja az ízület élettartamát.
Meniscus sérülések
Fiatalok meniscus-sérülése sokszor nagy, csavaró, nyíróerők behatására szalagsérülésekkel együtt alakul ki, sokszor az izületi peremszélekhez közeli, a meniscusok vérellátással rendelkező részén. Ennek jelentősége az, hogy ezek a leginkább helyreállítható, varrható meniscussérülések. Ilyenkor az esetlegesen kialakult ízületi instabilitást is szükséges kezelni, hogy a szakadás lehetőleg ne következzen be újra.
Fiatalok üvegporcsérülése veleszületett vagy szerzett instabilitás vagy direkt külső egyszeri erőbehatás (pl. térdre esés) vagy ismétlődő-összeadódó hatású túlterheléses mikrosérülés (porc alatti csont túlterhelése, keringés-károsodás, csontelhalás) talaján alakul ki.
A középkorúak és idősek meniscus-sérülése legtöbbször az üvegporcok kopásával és a térdízület ezzel kapcsolatos tengelydeformitásával alakul ki párhuzamosan. A kifejezett „O” és „X” térdű emberek mindenki számára látványos tengelydeformitással rendelkeznek. Az „O” térdű emberek porca általában a belső, az „X” térdű embereké a külső oldalon kopik gyorsabban a kialakult túlterhelés miatt. A tengelydeformitás létrejöhet az ízületi üvegporc kopásával, az izületi porc alatt elhelyezkedő szivacsos csontállomány hosszú idő alatt bekövetkező zömülésével (mikrotörések, csontszerkezet átalakulás útján) ritkábban a végtagon kialakult tengelydeformitással vagy végtaghossz különbséggel gyógyult törés miatt.
A meniscus-sérülések nagy része, kb. 90-92% a nem vérrel ellátott részen helyezkedik el a szélességük belső 2/3-ában. Ezeket a meniscus-sérüléseket (szakadásokat) eltávolítjuk, elsimítjuk a lehető legtakarékosabban azok stabil részéig. A meniscusok fontos terhelést elosztó és stabilizáló funkcióval rendelkeznek. Amennyiben túl sok hiányzik belőlük, akkor az előbb említett terheléselosztó-stabilizáló funkció hiánya miatt gyorsabban kopik hosszú távon a térd és ezért instabilabbá is válhat.
Irodalmi adatok szerint a meniscus sérülések 8-10 %-ka varrható (természetesen adott tárgyi és személyi feltételek esetén). A meniscusok külső, vastag, tokhoz közeli, kb. 5-7 mm-es részeit lehet varrni akkor, ha legalább egyik oldala vérellátással rendelkezik, annak anyaga alkalmas varrásra, azaz nem túl régen szakadt el, ezért nem rostozódott fel, nem deformálódott el. A meniscusok különböző részein különböző varrat technikákat használnak az ortopéd sebészek attól függően honnan juttatját be a varróeszközt, illetve a varró anyagot a térdbe.
Fejlett országokban új trend hogy az egyébként korábban varrásra alkalmatlannak hitt elhasználódásos, öregedési (degeneratív) szakadásokat is varrni próbálják, valamint szervátültetésként meniscus traszplantációkat végeznek, és ezzel természetesen lassítani akarják az ízület öregedését, hasonlóan pl. a konzerváló fogászat filozófiájához.
Üvegporc (hyalinporc) kopás, sérülés kezelése
A hyalinporc-sérüléseket is kezeljük. Megkülönböztetjük az eleve kopott térd, több ízfelszínt érintő (pl.combcsont és sípcsont vagy combcsont és térdkalács ízfelszín), nagy kiterjedésű (több mind 4 cm2), teljes vastagságú porcsérüléseinek kezelését az egyébként fiatal, jó minőségű ízületi porccal rendelkező térdek körülírt (4 cm2 alatti) porcsérüléseitől. Természetesen további pontosító osztályozási elvek működnek a sérült porcfelszín kiterjedése, mélysége alapján.
A pótlás minősége alapján megkülönböztetünk egy főleg csontfedő funkcióval rendelkező regeneratív rostosporc pótlást a teljes értékű hyalinporc pótlástól.
A regeneratív másodlagos rostosporc a porchiány okozta csontgyulladás, illetve fájdalalom csökkentését szolgálja ki átmenetileg pár évre, viszonylag visszafogott terhelés mellett. A teljes értékű hyalinporc-pótlás visszaadhatja a teljes terhelés melletti fájdalmatlan mozgást.
Regeneratív rostosporc képződését elősegítő eljárások:
- Az „Insall-Pridie felfúrás” a porchiányos területeket fúrja meg és a csontból kiáramló regeneráló sejtekből rostos másodlagos porcréteg képződhet, amennyiben nincs jelentősebb túlterhelés(tengelydeformitás, túlsúly). A kifejezett tengelydeformitást szükséges kezelni minden eljárásnál így itt is. Ha körülírt porchiányról van szó, akkor a környező ép porc tehermentesíti a képződő új rostos porcot.
- Az abráziós arthroplasztika. A súlyos fokban kopott, akár protézis várományosnak is nevezett térdek nagykiterjedésű, több ízfelszínt érintő felületeinek kezelésére bevezetett eljárás. Az idült porchiányos terhelő felszínek megvastagodott elmeszesedett csontrétegét felfrissítjük csontborotvával, hogy megnyissuk a lehetőséget a csont felszínén a regenerációs rostosporc képződésnek.
- A microfractura eljárás a már körülhatároltabb, azaz kisebb kiterjedésű porcfelszínek kezelésére való. Csontárral fúrjuk meg az elmeszesedett porcréteget. Itt is szükséges a környező porcok relatív épsége és a normál terhelést biztosító tengely és testtömeg.
- A porcpótlások másik fele jó mechanikai teherbírással rendelkező üvegporccal pótolja különböző méretű porc- és csonthiányokat.
- 2 cm átmérőnél nem nagyobb porchiányt osteochondralis autograft transfer, vagy más néven mozaikplasztikával pótoljuk. A térd kevésbé terhelt részéről 6-8 mm átmérőjű kb. 1,5 cm hosszú porc-csont henger oltványokat veszünk és a porchiányos részbe fúrt hasonló, de kissé szűkebb geometriájú henger alakú helyre beütjük.
Autolog chondrocyta implantáció (saját porcsejt-tenyészet beültetés)
Feltétele és indikációja: élettanilag fiatal beteg (40-50 év), 10-35 mm átmérőjű porchiány, melyet ép porcfelszín határol, csak az egyik ízfelszín (vagy a combcsont vagy a sípcsont vagy a térdkalács ízfelszíne) érintett.
Eljárás lényege: saját porcsejteket tenyésztünk előzetes mintavételezést követően, majd a porchiányos területet fedő csonthártya alá injektáljuk (implantáljuk).
Hasonló előkészítést követően a saját porcsejttenyészetet, a porcsejtek számára jó életfeltételeket biztosító, vázszerkezetbe (scaffold) ágyazva ültetjük be.
Friss osteochondrális allograft beültetés.
Nagyobb kiterjedésű porc és csonthiányok teljesértékű kezelésére alkalmas.
A szövet és szervtraszplantáció magyarországi szabályait figyelembe véve más emberből (pl. agyhalott vegetatív állapotú emberből) kivett nagyméretű porc-csont szövetegységeket is át lehet ültetni. Figyelembe kell venni többek között az emberek így a csontok különböző méreteit. Ki kell zárni az átvihető betegségeket. A csontokban jelenlévő antigenitással rendelkező sejtek számának csökkentését kell elvégezni, pl. mosással vagy a porchoz kapcsolódó csontrészek kiterjedésének csökkentésével.
Dr. Ádám Gábor elérhetősége:
+36 20/2048290 (telefon), adamokeger@gmail.com (email)
rendelés helye és ideje: Markhot Ferenc Kórház és Oktatóintézet Eger (I.emelet 131.szoba), minden 2.hét csütörtök (16:00-17:00)