Manapság, amikor a védőoltásoknak köszönhetően már a fertőző betegségek neveit is elfelejtettük, idegenül hangzik egy európai embernek még az elnevezés is, hogy ’malária’. Pedig őseink idejében – csupán 3-4 generációval korábban – Magyarországon is kegyetlenül megkínozta a fertőzötteket a magyar nép körében ’harmadnapos láz’ néven is ismert kór. Hazánkban különösen gyakori volt, még a „morbus Hungaricus” nevet is megkapta, (a szintén gyakori tébécé mintájára) pedig az egész földön elterjedt, különösen a trópusokon, ahol a legveszélyesebb fajtája sokszor halálos kimenetelű volt. Azonban ismeretlen volt az eredete és tünetei is szokatlanok: ciklikusan vissza-visszatérő magas láz, hidegrázás, fejfájás, hányinger, sokszor szervi károsodás. Bár találtak rá egy kemoterapeutikumot, a kinint, amit több-kevesebb sikerrel alkalmaztak is, sőt a magyar népi gyógyászatban ismert volt a paprikás pálinka jótékony hatása is, valószínűleg a kapszaicinnek köszönhetően. Hazánkban a kolozsvári egyetemen id. Jancsó Miklós foglalkozott a kutatásával főleg az ellene használt szerek hatásmechanizmusát és azok terápiás alkalmazását vizsgálta. Ő már tudta használni munkájában R. Ross eredményeit. Mert a betegség legyőzéséhez a legnagyobb lépést egy skót származású brit katonaorvos Ronald Ross tette meg, mikor felfedezte, hogy a malária szúnyogcsípés útján terjed.
Születés, származás, előmenetel
Sir Ronald Ross 1857. május 13-án született a brit Indiához tartozó Almarában (ma India), egy skót tábornok Sir Campbell Claye Grant Ross és felesége Matilda Elterdon első gyermekeként. Később még kilenc testvére született. A sokgyermekes család nem dédelgette otthon elsőszülött fiát, hanem már nyolcéves korában az angliai Wight-szigetre küldték a nagybátyjához és nagynénjéhez tanulni. A La Manche csatornában elhelyezkedő szigeten Ross Ryde városában járt általános iskolába. Középiskolai tanulmányait 1869-től a Southampton közelében fekvő Springhillben található bentlakásos katolikus iskolában végezte el.
Ronald több területen is nagyon tehetséges diák volt. Szerette és művelte a költészetet, az irodalmat, de a matematikában is jeleskedett és rajzversenyen is a legjobb helyezést érte el. Apja javaslatára, aki egy gyakorlatiasan gondolkodó katonatiszt volt a londoni St Bartholomew’s Hospital Medical College-be orvosi szakra iratkozott be. Az itt elsajátított orvosi hivatás gyakorlásában, később az orvosi kutatásban is nagy hasznát vette kiváló matematikai és rajzolási képességének. 1879-ben letette katonaorvosi vizsgáját, majd egy transzatlanti utakra induló gőzhajón dolgozott hajóorvosként, miközben a gyógyszerészi vizsgájára készült. Mikor 1881-ben ezt a vizsgáját is sikeresen letette, belépett az Indiai Orvosi Szolgálathoz. (Indian Medical Service) Ezután 13 éven keresztül különböző indiai és ahhoz közeli településeken ‒ Madras, Burma, Beludzsisztán (ma Pakisztán), Andaman- szigetek, Bangalore, Secunderbad-szigetek ‒ dolgozott katonaorvosként. Hamar felfigyelt a szúnyogok tömeges előfordulására a térségben és meg is jegyezte, hogy csökkenteni lehetne a számukat, ha nem engednék vízhez jutni őket.
Ross 1889-ben feleségül vette Rosa Bessie Bloxamot. Két fiuk, (Ronald és Charles), valamint két lányuk (Dorothy és Sylvia) született. Munkájában, utazásaiban felesége mindig segítő támasza volt.
Egy véletlen útján került közelebbi kapcsolatba a maláriával, mikor 1894-ben Londonban találkozott Sir Patrick Manson (szintén skót orvossal), a trópusi betegségek és a malária szakértőjével. Manson beavatta Rosst a maláriakutatás aktuális problémáiba, amit Ross azonnal a magáénak érzett és bekapcsolódott a kutatásába.
Mit tudtak a maláriáról R. Ross előtt?
Ez idő tájt a betegségek okának az emberek többnyire a rossz levegőt, ’miazmát’ vagy más környezeti tényezőt tartották. A XIX. század második felére az orvostudomány részben L. Pasteur és R. Koch munkásságának eredményeként ismerte a baktériumokat, hiszen Koch 1882-ben felfedezte az Anthrax kórokozóját, majd 1882-ben a tébécéjét 1883-ban pedig a kolera baktériumot is beazonosította. A malária kórokozóját nem ismerték és nem tudták hogyan terjed.
Ezen a területen egy francia orvos, Charles Louis Alphonse Laveran (1845–1922) ért el áttörést. Katonai orvostisztként 1878–1880 között Algériában dolgozott, ahol Constantine városában 1880-ban történelmi jelentőségű felfedezését tett közzé a betegségről. Egy maláriás katona vérében 1880. november 6-án figyelt meg először mikroszkóp alatt egy mozgó, pigmentált egysejtű organizmust, egy protozoont. Ezt plazmodiumnak nevezte el, amely név ma is elfogadott. Felfedezésének lényege ez volt: „A maláriát nem baktérium vagy miasma okozza, hanem egy protozoon-parazita, amely a vérben élősködik és ott szaporodik.” A plazmodium az emberi szervezetben megtámadja a vörös vérsejteket és azokban osztódik. Ez az ún. ivartalan szaporodás, de ennek teljes ciklusát Laveran még nem tudta felvázolni. A vörösvérsejtek szétesnek, toxikus anyagok szabadulnak fel, ami lázrohamot okoz, károsítja az érfalat és a májat. Négyféle plazmódiumfaj is okozhat ilyen súlyos betegséget, ezért a lázrohamok gyakorisága a kórokozók szaporodási ciklusának megfelelő. (Általában három vagy négy naponkénti, innen az elnevezés, hogy harmadnapos láz.) A betegség emberről emberre nem terjed, de még nem tudták, hogy akkor hogyan is terjedhet. Laveran 1907-ben ezért a felfedezéséért megkapta az orvosi Nobel-díjat.
Sir Patrick Manson pedig azt feltételezte, hogy a plazmodiumot, azaz a malária kórokozóját a szúnyog terjeszti. A trópusi medicina atyjaként számontartott kutató korábban a filariázis (egy másik szúnyog által terjesztett betegség) terjedésének vizsgálatakor fedezte fel ezt az összefüggést. Tehát ő volt az első, aki rámutatott, hogy szúnyogok közvetíthetnek betegséget. Ma úgy mondanánk, hogy a szúnyog, mint vektor elméletének a megalkotója volt.
A szúnyog a beteg embert megcsípve felveszi a kórokozót, amely kifejlődik a szúnyog szervezetében. Majd a szúnyog a következő csípésnél továbbadja a fertőzést egy másik embernek.
1888–89 között Manson mutatta be Laveran munkáit Rossnak. Ezután folyamatosan támogatta, bíztatta, irányította Ross maláriakutatásait. Négy év alatt 173 levelet váltottak egymással a témában. Tudományos mentorává vált Rossnak, folyamatosan közbenjárt az érdekében, segítette a munkáját.
Felfedezés a szúnyog gyomrában
Ross tehát a szúnyogok kutatásába fogott és 1795-ben sikerült is találnia egy szúnyog gyomrában korai stádiumban lévő kórokozót, de abba kellett hagynia a munkáját, mert a brit hadsereg orvosaként India más területére vezényelték át egy kolerajárvány megfékezésére. A következő évben direkt olyan területre utazott Indián belül, ahol dühöngött a malária, ott pedig minden védekezés ellenére el is kapta a betegséget. Bár szerencsésen felépült belőle, áttörést nem sikerült elérnie a kutatásban. Ekkor Mason javaslatára a madármaláriát kezdte kutatni, illetve annak szúnyogok általi terjedését. Maláriával fertőzött madarakat szúnyogokkal csípetett meg (különböző fajokat próbált ki) ezután megölte, felboncolta és mikroszkóppal vizsgálta a szúnyog tetemeket.
1897. augusztus 20-án, egy fertőzött madarat megcsípett szúnyog gyomrában kis fekete pontszerű testeket talált. Ezek a struktúrák maláriaparazita fejlődő alakjai voltak (ookinet és oocysta) – a parazita a szúnyog gyomorfalában fejlődött tovább. Később leírta, hogyan vándorol a parazita a szúnyog nyálmirigyébe, ahonnan a következő csípéssel átjut az új gazdaszervezetbe. Augusztus 20-át azóta maláriaellenes világnapként tartják számon. Ross az Anophales stephensi nevű szúnyogban találta meg a Plasmodium malariaet, a negyednapos malária kórokozóját. Ross tehát azt is felfedezte, hogy az Anopheles szúnyog nőstényének gyomorfalában a plazmodium ivaros módon tovább szaporodik.
Tehát a malária plazmodium kétféle módon is szaporodik: ivartalan módon az ember vérében, ivaros módon a szúnyogban.
Battista Grassi, a vetélytárs
R. Rossal egyidőben, de tőle függetlenül Battista Grassi (1854-1925) olasz orvos és kutatócsoportja is vizsgálta a malária terjedését. Míg Ross madarakon vizsgálta a folyamatot, addig Grassi embereken, önkéntesek segítségével. Rossnak nem volt megfelelő biológiai tudása, hogy a különböző szúnyogfajokat beazonosítsa, ezért csak a külsejük alapján különböztette meg őket. Grassi viszont az emberi malária terjedésében pontosan beazonosította az Anopheles claviger nevű szúnyogfajt. Grassi tehát emberi parazitákat kutatott, mint amilyen a Plazmodium vivax. Míg Ross a madarak parazitáival dolgozott (plasmodium relictum), eközben le tudta írni a plazmodium fejlődését a szúnyog szervezetében és az élettani ciklust követni tudta a bélfalban és a nyálmirigyekben is.
Mindezek fényében a Nobel-bizottság megosztott díjat akart adni kettőjüknek, majd Robert Kochhoz fordultak tanácsért. Koch úgy nyilatkozott, hogy Grassi nem érdemli meg a díjat, mert nem ő írta le elsőként a teljes szaporodási ciklust. Így a Nobel-díjat 1902-ben csupán Ronald Rossnak ítélték oda. De kevés Nobel-díj esetében volt ilyen hangos és nagy visszhangot keltő vita.
1899-ben Ross Angliába költözött, ahol a Liverpooli Trópusi Betegségek Főiskoláján oktatói állást kapott, majd 1902-ben (a Nobel-díj után) professzori katedrát adtak neki. Kilenc évvel később nemesi rangot is kapott, az első világháborúban a szárazföldi haderők maláriaszaktanácsadója volt.
Matematikai járványmodellezés
Ronald Ross nemcsak orvos volt, hanem kiváló matematikus is, és a malária terjedésének megértése érdekében matematikai modellt dolgozott ki. Ez volt az első matematikai járványterjedési modell az orvostudomány történetében és ez az alapja a ma használt járványmodellezésnek is. Alapelve volt, hogy a malária csak akkor terjed, ha a fertőzött szúnyogok száma elég magas ahhoz, hogy folyamatosan új embereket fertőzzenek. Fontos az egyensúly a fertőzött emberek, szúnyogok és a csípések gyakorisága között.
Fő következtetése, hogy a malária akkor tűnik el egy közösségből, ha a szúnyogpopulációt egy bizonyos szint alá csökkentjük, mert akkor nem tud fennmaradni a fertőzési lánc.
Ezért kezdtek el mocsarakat lecsapolni, szúnyogokat írtani, hálókat használni a szúnyogok ellen. A vizes élőhelyek nagyságát csökkentette a folyók szabályozása is.
Ez a modell hatással volt a későbbi Ross–Macdonald modellre (1950-es évek), amely a vektorok (közvetítők) és gazdák közötti dinamikát még részletesebben tárgyalja.
A malária gyógyítása napjainkban
Manapság már világszerte visszaszorult a malária, Európában szinte eltűnt. De a föld mocsaras vagy magasabb csapadékhozamú területein még bőven szedi az áldozatait. (Ázsia, Afrika, Közép-Amerika) Borzasztó nehéz a maláriás beteg kezelése, hiszen ahány szúnyog, annyiféle fajta fertőzöttség van. Ezen felül megkülönböztetünk profilaktikus (megelőző) szereket és a már fertőzöttek kezelésére szolgáló készítményeket. 2021 óta a gyógyszercégek gyártanak már vakcinákat is ilyen a Mosquirix (GlaxoSmithKline), amit 5 év alatti gyermekeknél ajánlanak és a Matrix M. (University of Oxford fejlesztése), ami már több országban is elérhető és igen hatékony. Mint minden betegségnél, a maláriánál is áll a mondás, hogy a legjobb védekezés a megelőzés, a fertőzés elkerülése.
Ross hagyatéka
Ross azon kutatók közé tartozott, akiknek munkásságát még életükben értékelni tudták. 1926-ban ugyanis a walesi herceg megnyitotta a Ross Intézet és Trópusi Betegségek Kórházát Londonban, amelynek Ross egészen haláláig igazgatója volt. Élete során számos helyre elutazott, többek között Nyugat-Afrikába. Panamára, Görögországba és Ciprusra, hogy tanácsokat adjon és segítséget nyújtson a malária megelőzésében. Nagyon sok írást publikált a maláriáról, 1910-ben pedig kiadta A malária megelőzése (The Prevention of Malaria ) c. kötetét is, melynek már a címe is utal az általa is legfontosabbnak tartott intézkedésre.
Hosszú, asztmatikus betegség következtében 75 éves korában, az általa igazgatott intézet kórházában hunyt el 1932. szeptember 16-án.
Ronald Ross egy rendkívül tehetséges ember volt. Íróként és költőként is jelentős a hagyatéka. De mi, egy későbbi nemzedék tagjai, legjobban orvosi munkálkodásának gyümölcseit tudjuk élvezni és kötelességünk is tudományos hagyatékát hozzá méltó színvonalon tovább fejleszteni. Az elmúlt évtized járványügyi eredményei mind ezt igazolják.
Szeged, 2025. június 23. Tasiné Csúcs Ildikó PhD.
Felhasznált szakirodalom:
https://www.nobelprize.org/prizes/medicine/1902/ross/biographical/
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11366213/
https://www.lshtm.ac.uk/research/library-archive-open-research-services/archives/sir-ronald-ross-collections
GYŐRY TIBOR: Morbus Hungaricus. Budapest Pesti Lloyd Társulat Könyvnyomdája, 1901. 3-30.