Amikor immunerősítésről beszélünk nem csak a vitaminokra kell gondolni, a nyomelemek épp olyan fontosak. Kevesen tudják a szelénről, hogy jelentős szerepe van a vírusfertőzésekkel szembeni védekezésben.
A szelén a többi nyomelemmel szemben fehérjékbe épülve látja el feladatait. Ezek a fehérjék létfontosságúak az immunrendszer számára. Az idegrendszeri és a hormonális funkciók zavartalan működéséhez, a szív-érrendszer és az izmok egészséges felépítéséhez, valamint a termékenységet szabályozó folyamatokhoz is szükséges.1,2 Sokrétű szerepe miatt hiánya az egész szervezetre súlyos hatással lehet.
Legújabb kutatások szerint a Covid-19 fertőzés tünetei súlyosabbak szelén hiányos betegeknél.3
Egyes vírustörzsekről (HIV, influenza, Ebola) tudjuk, hogy elterjedtebbek azokban az országokban, ahol a termőföldek szegények szelénben. A szelénhiányos gazdaszervezet kedvez a vírus szaporodásának és a számunkra nagy gondot okozó vírusmutációknak. A szelenoproteinek hozzájárulnak a légzőfelület szerkezeti épségének fenntartásához, ezzel indirekt módon gátolják a légutakat fertőző vírusok bejutását. Megfelelő szelén státusszal a Covid-19 fertőzés leküzdésére is nagyobb esélyünk van. Segíti az immunrendszeri védekezést és mérsékli a fertőzéssel járó károsító szabadgyökök felszaporodását a tüdőben, ezzel védi a légzőfelületet a károsodástól.3
Az immunsejtek egy része a kórokozók ellen szabadgyök termeléssel védekezik. A sejteket ahhoz, hogy maguk ne károsodjanak antioxidáns hatású vitaminok (C-vitamin, E-vitamin), nyomelemek (réz, cink) és enzimek védik. A szelén glutation peroxidázoknak nevezett enzimekbe épülve látja el ezt a feladatot. Szelénhiány esetén ezek a fehérjék nem tudnak elegendő mennyiségben termelődni, emiatt feldúsulnak a szabadgyökök, melynek következtében fokozódik a gyulladás és a tünetek súlyosabbá válnak.4,5
A szelén pótlása hatással van az immunsejtek érésére.
Megfelelő szelén státusz mellett kiegyensúlyozottabb a vírusfertőzésekre adott immunválasz. Szükséges az ellenanyag termeléshez, hiányában csökken a vérben az ellenanyag szint.5,6 A vírusok elleni védettség serkentésében rejlő lehetőségeket folyamatosan kutatják.
A megfelelő mikrotápanyag ellátottság fontos támogatója a fertőzés elleni immun védekezésnek, a védettség kialakulásnak és a kialakult tünetek leküzdésének.7
Érdemes topon tartani immunrendszerünket és gondoskodni a megfelelő mikrotápanyag bevitelről. Ehhez szükséges a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás. Legnagyobb mennyiségben az olajos magvak, kiváltképpen a Brazil dió tartalmaz szelént, de a halak, a szárnyasok és a marha húsában is megtalálható. A bevitelt kiegészíthetjük komplex étrend készítmények szedésével.
Forrás:
1.Roman, Marco, Petru Jitaru, and Carlo Barbante. “Selenium biochemistry and its role for human health.” Metallomics 6.1 (2014): 25-54.
2.Rayman, Margaret P. “Selenium and human health.” The Lancet 379.9822 (2012): 1256-1268.
3.Khatiwada, Saroj, and Astha Subedi. “A Mechanistic Link Between Selenium and Coronavirus Disease 2019 (COVID-19).” Current Nutrition Reports (2021): 1-12.
4.Barrett, Caitlyn W., Sarah P. Short, and Christopher S. Williams. “Selenoproteins and oxidative stress-induced inflammatory tumorigenesis in the gut.” Cellular and molecular life sciences 74.4 (2017): 607-616.
5.Nettleford, Shaneice K., and K. Sandeep Prabhu. “Selenium and selenoproteins in gut inflammation—a review.” Antioxidants 7.3 (2018): 36.
6.Bae, Minkyung, and Hyeyoung Kim. “The role of vitamin C, vitamin D, and selenium in immune system against COVID-19.” Molecules 25.22 (2020): 5346.
7.Rayman, Margaret P., and Philip C. Calder. “Optimising COVID-19 vaccine efficacy by ensuring nutritional adequacy.” British Journal of Nutrition (2021): 1-2.