Boswellia serrata (indiai tömjénfa)
Az indiai tömjénfa, vagy más néven Boswellia serrata, egy ősi nedvtermelő, közepes-nagy méretű fa, mely India, Észak-Afrika és a Közel-Kelet száraz hegyvidéki régióiban fordul elő. Terápiás jelentősége a gyantájának van, mely jellemzően gyulladáscsökkentő hatású, ami már az ókor óta ismert. Kivonatát az ájurvédikus gyógyászatban is több száz éve használják. Gyantája főleg illóolajokat, terpenoidokat (pl. boswellin savat) és cukrokat tartalmaz. Négyféle pentaciklikus triterpén sav található benne: β-boswellin sav, acetil-β-boswellin sav, 11-keto-β-boswellin sav és acetil-11-keto-β-boswellin sav, melyek az 5-lipoxigenáz (5-LOX) nevű gyulladáskeltő enzim gátlásáért felelősek (1).
Támadáspontok a gyulladáscsökkentésben
A különböző ízületi betegségeket sokszor nem csupán fájdalom, hanem gyulladás is kíséri. A két folyamat annál is inkább gyakran együtt jár, hogy közös molekuláris események húzódnak hátterükben. A gyulladás egy ősi, a szervezetet érő káros hatásokkal szembeni védekező reakció, melyet az immunrendszer aktivizálódása vált ki. A külső vagy belső ártalom (pl. sérülés, kórokozó, stb.) hatására kialakuló gyulladás számos, egymásra épülő folyamatot foglal magában, melyekhez különböző enzimek működése és jeltovábbító anyagok termelődése szükséges. Az ízületi fájdalmakra felírt nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID) ennek a kaszkádnak abba az útvonalába avatkoznak be, melyben az ún. ciklooxigenáz (COX) enzim végzi a gyulladáskeltő- és fokozó hatású molekulák (pl. prosztaglandinok) termelését.
Az NSAID-ek hosszú távú használata azonban igen komoly gasztrointesztinális és kardiovaszkuláris kockázatot rejt magában (3). Az ilyen jellegű mellékhatásokat mellőző NSAID kifejlesztésére való törekvések még nem jártak sikerrel, az abszolút biztonságosnak mondható gyulladáscsökkentő kifejlesztése még várat magára. A gyulladásos kaszkád másik kulcsenzime az 5-LOX, mely hatására egyéb gyulladásos mediátorok (ún. leukotriének) termelődnek. A leukotriének gyulladásban betöltött szerepe sokrétű. Ezek a jelzőmolekulák a gyulladás helyszínére toborozzák az immunrendszer bizonyos sejtjeit, belőlük szabad oxigéngyököket és különböző enzimeket szabadítnak fel, továbbá fokozzák az érfalak áteresztőképességét, ami hozzájárul az ödéma kialakulásához. A gyulladás során keletkező molekulák az idegeket is stimulálják, ezáltal pedig fájdalmat idéznek elő.
Tömjénfa kivonattal a gyulladás ellen
Az utóbbi időkben a LOX enzim gátlása, és így a leukotriének képződésének blokkolása is az érdeklődés középpontjába került, mint lehetséges alternatíva a gyulladáscsökkentésre. Másrészt pedig az emberek is egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a természetes eredetű, jobban tolerálható, gyógynövény alapú készítmények iránt.
A tömjénfa kivonatának klinikai tanulmányozása során fény derült annak fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatására, ami miatt ízületi gyulladások esetén való használata egyre inkább elterjedt. Mellette szól, hogy az említett hatásokat a nem-szteroid gyulladáscsökkentőktől (NSAID) eltérő módon, vagyis nem a COX-, hanem a LOX-útvonal gátlásán keresztül fejti ki (1, 2). Az elmúlt két évtizedben a nyugati országokban is egyre népszerűbbé váltak a Boswellia serrata és egyéb Boswellia fajok gyantájából készült kivonatok, melyek kevesebb kockázattal hatékonyan kezelhetik az ízületi gyulladást. In vitro vizsgálatok segítségével megállapították, hogy a tömjénfa kivonatban lévő boswellin sav az 5-LOX enzimet – és így termékeinek (pl. a leukotrién B4) szintézisét – dózisfüggő módon gátolja (2, 4).
Klinikai vizsgálatok tömjénfa kivonattal
A tömjénfa kivonat ígéretesnek bizonyult különböző gyulladásos betegségekben, pl. Crohn-betegség, fekélyes vastagbélgyulladás, arthritis (2). Egy kettős-vak, placebo-kontrollált klinikai vizsgálatba 30 térd osteoarthritises pácienst vontak be, akik 8 héten keresztül 1000 mg tömjénfa kivonatot vagy placebot kaptak. A tömjénfa kivonatot szedő csoportban szignifikáns mértékben (p < 0.001) csökkent a fájdalom és a duzzadás mértéke, valamint nőtt az ízület mozgathatósága és a sétatáv a placebo csoporthoz képest (5). Egy másik randomizált, prospektív, nyílt, összehasonlításos klinikai vizsgálatban a tömjénfa kivonat hatékonyságát, biztonságosságát és tolerálhatóságát vetették össze szelektív COX-2 gátló NSAID-ével (valdecoxib). A vizsgálatban 66 térd osteoarthritises beteg vett részt, akik 6 hónapon keresztül napi 1000 mg tömjénfa kivonat vagy 10 mg valdecoxibot kaptak. A tömjénfa kivonatot szedő pácienseknél a terápia megkezdését követő második hónaptól szignifikáns javulás következett be a fájdalom, az ízületi merevség, valamint a napi aktivitások elvégzésének nehézsége tekintetében. További fontos megfigyelés volt az is, hogy ezek a jótékony hatások a terápia végét követően még további egy hónapon keresztül fennálltak. Bár a nem-szteroid gyulladáscsökkentő esetén a szignifikáns javulás már egy hónap elteltével is megfigyelhető volt, az csupán addig tartott, amíg a betegek szedték a gyógyszert (6).
A tömjénfa kivonat a klinikai kísérletekben jól tolerálható készítménynek bizonyult, így a jelentős mellékhatásokkal járó NSAID ígéretes alternatívája lehet bizonyos esetekben (3).
Referencia lista:
- Siddiqui MZ. Indian J Pharm Sci. 2011 May;73(3):255-61.
- Boswellia serrata Monograph. Alternative Medicine Review Volume 13, Number 2 2008
- Abdel-Tawab M. et al. Clin Pharmacokinet. 2011 Jun;50(6):349-69.
- Ammon HP et al. Planta Med. 1991 Jun;57(3):203-7.
- Kimmatkar N. et al. Phytomedicine. 2003 Jan;10(1):3-7.
- Sontakke S. et al. Indian J Pharmacol. 2007 Febr;39(1):27-29.
Önnek ajánljuk
-
D3-Vitamin 4000NE rágótabletta 90xAkciós termék3 304 Ft
-
Magnewill Rapid 375 mg 20x3 700 Ft
-
Szent-Györgyi Albert 1000 mg Retard C-vitamin 100x5 390 Ft