Ülve töltött hosszú órák után talán mindenkinek ismerős az a kellemetlen érzés, mintha lábait ólomsúlyok húznák lefelé. De vajon miért tapasztalhatunk gyakran nehézláb-érzést egy-egy munkanap után?
Az emberi test az evolúció során mozgásra, aktív munkavégzésre optimalizálódott. Amikor hosszú ideig egy helyben ülünk, különösen akkor, ha helytelen testtartást veszünk fel, több dolog is történik egyszerre, amelyek befolyásolják a keringést és a lábak állapotát. A vénák normál működéséhez szükség van a vázizmok pumpáló hatására, ami segíti a vénában lévő vér tovább haladását. Ülő helyzetben a véráramlás lelassul, különösen az alsó végtagokban.
Amikor hosszú ideig ülünk, az izmok nem segítik a vénás véráramlást azáltal, hogy összehúzódnak és pumpálják a vért a szív felé. A vér lassabban áramlik vissza, és ennek következtében a lábakban vérpangás alakulhat ki, ami nehézláb-érzést okoz.
Mindezt gyakran súlyosbítja a nem megfelelő ülőpozíció, például amikor keresztbe tesszük a lábainkat, ami további akadályt jelent a vér szabad áramlásában. A hosszan tartó ülőhelyzet továbbá hozzájárulhat folyadék felgyülemléséhez is a lábszövetekben, ami lábdagadáshoz vezethet.
Hogyan előzhetjük meg a nehézláb-érzést?
Bár az ülőmunka sokak életének a része, mint például az irodai dolgozóknak, banki alkalmazottaknak, informatikusoknak és kozmetikusoknak, szerencsére vannak módszerek, amelyekkel támogathatjuk érrendszerünk egészségét. Néhány egyszerű változtatás a mindennapi rutinunkban nagyban hozzájárulhat a könnyű lábakhoz és a nehézláb-érzés elkerüléséhez.
Rendszeres mozgás: A legjobb módszer az ülőmunka negatív hatásainak ellensúlyozására az, ha óránként felállunk, és legalább 5-10 percet mozgunk. Néhány nyújtó gyakorlat például csodákra képes. Ezzel serkenthetjük a vérkeringést, és csökkenthetjük a lábakban lévő nyomást.
Lábtorna az asztalnál: Ha nincs lehetősége állva végezni a gyakorlatokat, próbálja meg mozgatni a lábait az íróasztalnál. Néhány egyszerű gyakorlat, mint például a lábfej körzése vagy a lábak emelése, segíthet abban, hogy az izmok aktivizálódjanak, és a vérkeringés felgyorsuljon.
Megfelelő ülőhelyzet: Figyeljen a helyes testtartásra. Optimális helyzetben a lábai a talajon pihenjenek, a háta pedig legyen egyenes.
Vízfogyasztás: A megfelelő hidratáltság segíti a vérkeringést és megelőzi a folyadék visszatartását a szövetekben, ami lábdagadáshoz vezethet. Ügyeljen arra, hogy elegendő vizet igyon a nap folyamán!
A vénás keringést támogató készítmény alkalmazása: Egy megfelelő komplex összetételű étrend-kiegészítő rendszeres fogyasztása is nagyban hozzájárulhat a vénák egészségéhez. A Vendobrexon étrend-kiegészítő kapszula egyedi összetételével, vadgesztenye, hajdina, szúrós csodabogyó, zöld kávé kivonattal, C-vitaminnal és krómmal támogatja a vénák egészségét, hozzájárul a vénák rugalmasságának javításához és elősegíti a hajszálerek egészségének fenntartását.
Az ülőmunka hosszú távon tartós nehézláb-érzést idézhet elő, ezért fontos megelőző intézkedéseket tenni. A rendszeres mozgás, a helyes testtartás, az egészséges étrend, megfelelő étrend-kiegészítő fogyasztása és a lábakra irányuló figyelem segít abban, hogy a munkanap végén Ön is könnyű lábakkal léphessen tovább.