40 éves kor körül az ember észre veheti, hogy könnyen elfárad olvasás közben és este felé homályosabbak a kezünkben lévő dolgok. A látásromlás egyik gyakori oka az öregszeműség (presbyopia).
Mi az az öregszeműség és mik a tünetei?
A szem alkalmazkodóképessége az életkor előre haladtával lassan és fokozatosan csökken. A látás élességét nagyban befolyásolja, hogy a szem milyen jó alkalmazkodik, tehát mennyire képes pontosan fókuszálni a közeli és távoli fényforrásokra. Ennek szabályozásában kiemelt szerepe van a rugalmas szemlencsének és a szabályozó sugárizmoknak. A távolságok változásához alkalmazkodva, távolra nézéskor a lencse alapállapotban van, de közelre nézés esetében összehúzódó izmok hatására domborúvá válik.
Tudta, hogy a szemlencse állapotából akár egy ismeretlen személy életkorát is meg lehet határozni, mivel az életkor az öregszeműséget kialakító legfőbb tényező? Az idő előre haladtával a szemlencse víztartalma csökken, ami miatt zsugorodik és rugalmassága elveszik. Ez a változás csökkenti a fókuszálási képességet, így a fény nem megfelelően vetül a retinára. Ennek következtében a közelre látás minősége romlik.
Az első tünetek 40-45 éves kor körül jelentkezhetnek, de ez egyénenként eltérő lehet. Eleinte délután és este jelentkeznek a közeli fókuszálási nehézségek, majd fokozatosan a teljes nap folyamán tapasztalhatóvá válnak. Jellemző tünetek a hunyorgás, fáradtság és fejfájás olvasás során, valamint sokszor a páciensnek távol kell tartania a tárgyat, hogy az jobban láthatóvá, olvashatóvá váljon számára. Fontos megjegyezni, hogy a közeli látás gyengülése a távoli látást (pl. autóvezetés) nem érinti. Az említett tünetek jelentkezésekor érdemes szakorvost felkeresni.
Meddig tart és mit tehetünk ellene?
Az öregszeműségnek azt nevezzük amikor 3.0 dioptriánál nagyobb a korrigálás mértéke. Sajnos ez a betegség nem gyógyítható, de a látási nehézségek korrigálhatóak. Általánosan 40 és 45 éves kor között 1.0 dioptriás (D), 45 és 50 között 2.0 D olvasószemüveg lehet szükséges. Ezután ötévenként 0.5 növekszik egészen 3.0-3.5 dioptriáig, majd többnyire állandósul a szükséges korrekció mértéke. Ezek a dioptria értékek a szokásos olvasási távolságra (30-35 cm) érvényesek. Nagyobb távolság esetén alacsonyabb dioptria is elégséges. Sajnos a szemüveggel rendelkezőket is érinti a látásromlás és lehet, hogy időnként újabb szemüvegre lesz szükségük.
Mire érdemes figyelni?
Az öregszeműség fő kialakító tényezője az életkor, viszont az idő előrehaladtával párhuzamosan jelentkezhetnek más szembetegségek is, mint az időskori makuladegeneráció, a szürkehályog (cataracta) és a zöldhályog (glaukoma). A környezeti tényezők ezeknél a betegségeknél, mint a dohányzás, az UV sugárzás és a túlsúly, jelentősen meghatározzák a kialakulását és súlyosságát. Fontos azt is kiemelni, hogy a nem megfelelően kezelt látás romlás is hozzájárulhat ezekhez a betegségekhez.
Az öregszeműséget megelőzni nem lehet hiszen ez egy természetes, öregedéssel járó folyamat, viszont a számunkra legmegfelelőbb kezelés érdekében konzultáljunk szakorvossal. Az időskorral járó szemproblémák ellen segíthet a megfelelő mennyiségű és minőségű antioxidánsok bevitele, az UV védelem és a káros szokások elhagyása. 40 éves kortól érdemes elmenni évente szemorvoshoz, még akkor is, ha nincsenek kifejezett panaszok, mivel sok szemprobléma korai szakaszban könnyebben kezelhető.