Felnőttként érdemes szemészünket 3-5 évente meglátogatni, hiszen a látásunk épsége elengedhetetlen a mindennapi életünk szempontjából. De milyen vizsgálatokkal találkozhatunk a szemorvosnál?
Egyszerű tesztektől a vizsgálatokig
Az általános szemészeti vizsgálat során, az egyszerűbb olvasópróbák mellett többféle vizsgálatot is elvégeznek. Ha távol- vagy rövidlátással van problémánk, akkor a szakemberek különböző optikai eszközök segítségével mérik fel állapotunkat. Szükség esetén szemüveget vagy kontaktlencsét javasolnak a megfelelő korrekció érdekében.
Következő lépésként szemünk állapotát réslámpával vizsgálják meg. Ez az eszköz egy mikroszkóp, amelynek speciális lámpája van és lehetővé teszi a szem különböző rétegeinek feltérképezését a szaruhártyától a retináig. A fejünket az áll- és homloktámaszra kell helyezni, míg a vizsgáló velünk szemben foglal helyet. Mindkét szemünket nagyra kell nyitni, és a vizsgáló által kért irányba kell tekinteni.
A vizsgálatok során megmérik a szemben lévő belső nyomást. A szem belső-nyomás a szem szöveteinek anyagcseréjét biztosítja és a csarnokvíz keletkezésének és felszívásának dinamikus egyensúlyától függ. A szemnyomás mértéke fontos információt nyújt, mivel a szemünk állapotából következtethetünk vérkeringésünk és az anyagcserénk működésére. Ha ez az érték eltér a normál állapottól akkor látásproblémák léphetnek fel.
A szemnyomás méréséhez speciális szemcseppel érzéstelenítik a szemet. A műszert óvatosan a szem felszínéhez érintik, és a benyomódás mértékével meghatározzák a belső nyomást. Az érintésmentes szemnyomásmérők a szemre fújt levegő segítségével mérik a nyomást, ebben az esetben még érzéstelenítő szemcsepp sem szükséges. Egyik típusú vizsgálat sem fájdalmas és azonnal információt szolgáltat az orvos számára.
Jó tanács, ha érzéstelenítést alkalmaztak, óvatosan töröljük a szem környékét, hogy elkerüljük a sérüléseket!
Szemfenék vizsgálat és pupillatágítás
A szemfenék vizsgálata során sokszor alkalmazott pupillatágítás egy egyszerű lépés, amely segít a szemésznek még részletesebben megvizsgálni szemünk állapotát. Az eljárás során speciális szemcseppet használnak, melynek hatóanyaga a pupilla záró izmokat lazítja el. Ez azért szükséges, hogy az orvos „jobban” bele tudjon nézni a szemünkbe és a szemfenéken az ideghártyát (retina), látóidegfőt, az éleslátás területét (macula) illetve az ereket is vizsgálni tudja. A pupilla tágításának hatása általában 4-6 órán keresztül tart, azonban ebben az időszakban a szemünk rendkívül érzékeny a fényre.
Célszerű kíséretet szervezni ilyen típusú vizsgálatok esetén, mivel az autóvezetés pupilla tágítás után szigorúan tilos!
A szemfenék vizsgálata során a szemorvos a retina és/vagy az érhártya károsodásait vizsgálja, különféle elváltozásokra összpontosítva prevenciós céllal. Az eljárás során, ha kóros állapotra derül fény további, speciális vizsgáló módszereket is alkalmazhatnak.
Speciális retina vizsgáló módszerek
A retina vérkeringésének vizsgálatára, a retina ereinek feltérképezésére fluoreszcein angiográfia (FLAG) módszert alkalmaznak. Ebben az eljárásban fluoreszcens festéket (fluoreszcein) fecskendeznek az alkar vénájába, majd figyelik a festék útját a retina ereiben. A festék zöld fénnyel világítva élénk sárgán világítani kezd. Speciális kamera segítségével, időnként röviden zöldfénnyel megvilágítva készítenek fényképeket, amik segítenek a szakorvosnak megfigyelni, hogyan terjed el a festék az artériáktól a vénákig.
Ha a festék a kiürülés után továbbra is látható marad, az kóros elváltozásokra utal, mivel normál körülmények között az erek nem engedik át a festéket. A festék csak jelölő szerepet tölt be, viszont a bőrt és vizeletet is megfestheti, de egy nap alatt kiürül a szervezetből.
Az ocularis koherens tomográfia (OCT) egy másik vizsgálati módszer, amely infravörös lézersugárral működik. A lézer letapogatja a szemfenéket, ezáltal lehetővé teszi a retina rétegeiről a részletes információszerzést. Nagy előnye, hogy ehhez a vizsgálathoz nem szükséges a pupilla tágítása, a szem érintése és még injekciót sem kell adni a betegnek.
A szemészeten ultrahangos vizsgálatra is sor kerülhet. Azért hasznos módszer, mivel az ultrahang gyorsan, fájdalommentesen, kisgyermekeknél is alkalmazható. Ilyenkor lecsukott szemen, a szemhéjakra helyezett tompa vizsgálófej segítségével a szem belsejének állapota figyelhető meg, abban az esetben, ha a szemfenék vizsgálat a pontos diagnózishoz nem kivitelezhető az áttetsző rétegek elváltozásai miatt. A technika által pontos képet kaphatunk az újonnan képződött erekről és a retina kóros elváltozásairól is.
Ezen vizsgálatok kombinációja lehetővé teszi a szakorvos számára, hogy átfogó képet kapjon a páciens szemeinek állapotáról. Az időszakos szemészeti ellenőrzések fontosak, még akkor is, ha nincsenek kifejezett panaszok, mivel sok szemprobléma korai szakaszban könnyen kezelhető.