Amikor egy nőben megszületik a vágy, hogy babát szeretne, azt azonnal szeretné. Viszont a legtöbben nem ilyen szerencsések. Sőt, van, hogy hosszú-hosszú hónapokat kell várni a babavárás örömére. A terhesség elmaradásának hátterében a hormonális egyensúly felborulása is állhat.
A terhesség egy igen összetett folyamat, melynek sikeréhez a hormonrendszer precíz, finomhangolt működése elengedhetetlen.
A hormonrendszer egyensúlya kulcsfontosságú szerepet játszik a terhesség létrejöttében és fenntartásában.A hormonok láncreakciót indítanak el, melynek során a petefészekben petesejt érik, a méhlepény befogadóvá válik, a méhnyálkahártya megvastagszik, és a petevezetékben optimális körülmények alakulnak ki a megtermékenyüléshez.
A hormonok szerepe a terhesség során
A petefészek ciklusa: Két fő hormon, a follikulus-stimuláló hormon (FSH) és a luteinizáló hormon (LH) szabályozza. Az FSH serkenti a petefészekben a tüszők (follikulusok) fejlődését, ahol a petesejtek érnek. Az LH serkenti az érett tüsző megrepedését (ovuláció), melynek során a petesejt kiszabadul a petefészekből.
Az ovulációt követően a tüszőből sárgatest alakul ki, mely progeszteront termel. A progeszteron megvastagítja a méhnyálkahártyát, hogy befogadóvá váljon a megtermékenyített petesejt számára.
Megtermékenyülés: A petevezetékben a petesejt találkozhat a spermiumokkal. A megtermékenyülés során a spermium behatol a petesejtbe, és a kromoszómáik párba állnak. A megtermékenyített petesejt (zigóta) osztódni kezd (hólyagcsíra), és elindul a méh felé.
Beágyazódás: A hólyagcsíra a petevezetéken keresztül eljut a méhbe, és beágyazódik a méhnyálkahártyába. A beágyazódást a humán choriongonadotropin (hCG) hormon segíti elő. A hCG serkenti a sárgatest progeszteron termelését, ami fenntartja a méhnyálkahártya megvastagodását, és biztosítja a terhesség korai szakaszában szükséges tápanyagokat az embrió számára.
Terhesség fenntartása: A méhlepény kifejlődése után a progeszteron termelés átkerül a méhlepénybe. A méhlepény továbbra is progeszteront és ösztrogént termel, amik szükségesek a terhesség fenntartásához.
Hormonális egyensúly – kulcskérdés
A terhesség során a hormonrendszer finomhangolódik, hogy optimális körülményeket biztosítson a magzat fejlődéséhez. A hormonok szintje folyamatosan változik, és a terhesség különböző szakaszaiban eltérő szerepet töltenek be.
Mindezek alapján könnyű belátni, hogy a hormonrendszer egyensúlyának zavara milyen óriási hatással lehet a terhesség létrejöttére. A hormonális zavarok megnehezíthetik a teherbe esést, vagy akár vetéléshez is vezethetnek.
Csak pozitívan!
Babatervezéskor nemcsak lelkileg, hanem testileg is fel kell készülni erre a csodálatos, de nagy kihívásra. Oda kell figyelni az egészséges életmódra és a helyes táplálkozásra. Érdemes lehet olyan étrend-kiegészítőt is alkalmazni, amely támogatja a hormonális egyensúly fenntartását.