A legtöbben nem is hallottak róla, nem is tudják micsoda, mégis jelentősége, ezáltal ismertsége egyre nagyobb figyelmet kap. Mára már számos tudományos eredmény igazolja, hogy a SAMe központi szerepet tölt be nemcsak a máj, az érrendszer, a porc- és csontszövet, hanem az idegrendszer normál állapotának fenntartásában is. De mi lehet ez a titokzatos molekula? És hogyan fejti ki hatását az idegsejtekre?
Az S-adenozil-L-metionin (SAMe): egy létfontosságú molekula
Az S-adenozil-L-metionin, közismertebb nevén a SAMe, egy aminosav származék, amely természetesen van jelen az emberi szervezetben. Étrendi bevitelének hatása széles körben foglalkoztatja a szakembereket, hiszen a különböző máj-, ízületi, érrendszeri és idegrendszeri problémáknál a szervezet SAMe szintje alacsony értéket mutat.
A SAMe alapvető szerepet játszik az emberi testet alkotó sejtek különböző biokémiai folyamataiban. Tudományos folyóiratok alátámasztják az idegrendszer működésére gyakorolt pozitív hatását, ahol kiemelik, hogy a SAMe az idegsejtek felépítésének és funkciójának védelme által szerepet játszhat a kognitív (gondolkodási) képességek fenntartásában.
A SAMe szerepe a sejtekben zajló anyagcserefolyamatokban
A SAMe egy esszenciális aminosavból, a metioninból alakul ki, amelyhez a szervezet a táplálkozáson keresztül juthat. A SAMe, mint metil donor a DNS és RNS működésének szabályozásában vesz részt, így szerepe kiemelkedő számos fehérje, neurotranszmitter (idegsejtek között kommunikációt biztosító molekulák) és egyes antioxidánsok termelésében.
Jelentősége a sejtmembránok szerkezetének megőrzése szempontjából is kimagasló. A SAMe másik fontos működése a sejtekben és a szervezetben lévő homocisztein, mint nem fehérje alkotó aminosav szintjének szabályozásával magyarázható.
A magas homocisztein szint káros hatásai
A magas homocisztein szint rizikófaktora a különböző érbetegségeknek, a stroke-nak, az osteoporosis okozta csonttöréseknek és a demenciának. Mint neurotoxikus aminosav, közvetve és közvetlenül is károsítja az idegsejtek működését.
A sejtek károsodásának sejtszintű mechanizmusai bonyolult anyagcsere útvonalakat is érintenek. Ezek közé sorolhatjuk a DNS meghibásodását, a gátolt fehérjeszintézist, a sejtek membránjának lebomlását, a kaszpáz és citokróm szint emelkedését, amely tényezők végső soron a sejtek pusztulását eredményezik.
A homocisztein szint szabályozásának természetes módja
A homocisztein szint csökkentését több szereplős metabolikus folyamatok végzik el. Ennek kiemelendő komponensei a B6-, B12 -vitaminok, a folát és a SAMe. Ezen komponensek hiánya súlyos sejtkárosodást, sejthalált, ezáltal szervi szinten funkció kiesést okozhatnak. A SAMe többlépcsőben a metioninból képződik, és többlépcsőben tovább alakul homociszteinné, amely a B12-vitamin, folát és betain segítségével újra metioninná majd SAMe-vé alakul közben természetesen elvégezve a DNS metilációját és a fehérjék szintézisét.
Ezáltal az anyagcsere-ciklus által a homocisztein szint folyamatos szabályozás alatt alacsonyan tartható, így közvetlen negatív hatásai nem tudnak érvényesülni. A homocisztein anyagcsere folyamatok szabályozásának egyik fontos eleme, hogy megnő az olyan esszenciális antioxidánsok termelése, mint a glutation (GSH) vagy a szuperoxid-dizmutáz (SOD).
A SAMe kapcsolata a kognitív funkciókkal
Az életkor előrehaladtával számos ásványi anyag (cink, szelén), vitamin (B6-, B9-, B12-vitamin) és aminosav származék (SAMe) csökkent értéke mutatható ki a szervezetben, azonban nagy szükség van rájuk, hiszen normál körülmények között hozzájárulnak az idegsejtek ellenállóképességéhez és normál anyagcsere-folyamataihoz. Így étrendi bevitelük hozzájárulhat az idegrendszer normál működéséhez. Állatkísérletekkel igazolták, hogy a SAMe étrendi kiegészítése javította a folát (B9-vitamin) hiányos egerek tanulási képességeit.
A klinikai vizsgálatok korábban a SAMe-t az idegsejt membrán helyreállító hatása miatt alkalmazták idősebb emberek kognitív és éberségi funkcióinak vizsgálatára. Két hónapos adagolást követően a kognitív tesztekben jelentős javulást tapasztaltak. Más klinikai vizsgálatokban a vitaminok, ásványi anyagok, aminosavak és a SAMe hatását értékelték a demenciában szenvedő emberek életminőségére. A résztvevők teljesítményei javultak a demencia értékelési skáláján és az órarajzolási teszteken is. Emellett a neuropszichiátriai tesztekkel mért kognitív hanyatlásban is javulás következett be.
Összegzés
A SAMe kulcsszerepet játszik az emberi egészséget fenntartó biokémiai folyamatok bonyolult szimfóniájában. Közvetlen hatása a sejtek anyagcsere folyamatainak támogatása. Aktivitásának hozadéka, hogy a szervezet homocisztein szintje normál értéken tartható. A sejtmembránok fenntartásában, az antioxidánsok és neurotranszmitterek termelésében betöltött szerepe által a SAMe támogatja a kognitív képességeket, így hozzájárul a szellemi és pszichológiai funkciók támogatásához.
Irodalom:
Bottiglieri T Psychiatr Clin North Am. 2013 Mar;36(1):1-13.
Wan C et al. Front Cardiovasc Med. 2022 Oct 24:9:928701.
Mihara A et al. Sci Rep. 2022 Jul 20;12(1):12427.
Seshedari S et al. N Engl J Med. 2002 Feb 14;346(7):476-83.
Linnebank M et al. Neurodegener Dis. 2010;7(6):373-8.
Yu P, Xiaoquin Shen AMB Express. 2012; 2: 57.
Holper S et al. J Prev Alz Dis 2023;4(10):800-809
Montgomery SE et al. PLoS One. 2014; 9(10): e107756.
Fontanari D et al. CTR. 1994 Jun 55(6):682-689
Chan A et al. Am J Alzheimers Dis Other Demen. 2008;23(6):571-85.