A kollagén tartalmú készítmények nagy népszerűségnek örvendenek. Fogyasztásuk trendi, nem véletlen, hiszen jótékony hatásuk széles körűen igazolt. Ahhoz viszont, hogy célt érjünk velük, nem mindegy, hogy milyen formában visszük be a kollagént a szervezetünkbe.
Miért fontos testünk számára a kollagén?
A kollagén egy szerkezeti fehérje, mely szervezetünkben természetes módon megtalálható. Struktúrát, tartást biztosít a kötőszövetek sejtközötti állományának, szakítószilárdságának köszönhetően pedig rugalmasságot ad a bőrnek, izmoknak, csontoknak, ínaknak és ízületi szalagoknak. A kollagén testünk össz-fehérje tartalmának 30%-át, az ízületi porc és a bőr fehérjéinek 70%-át teszi ki.
Kollagén versus kollagén peptidek
A kollagén peptidek rövid, bioaktív fehérje lánc szakaszok, melyeket natív kollagénből enzimatikus hidrolízissel állítják elő (vagyis a fehérjékben lévő kémiai, ún. peptidkötéseket víz jelenlétében hasítják el, így kisebb molekulákat kapva). Bár a kollagén peptidek és a kollagén ugyanolyan aminosavakból épülnek fel, mégis különböző tulajdonságokkal rendelkeznek.
A kollagén eredeti formájában túl nagy ahhoz, hogy hatékonyan felszívódhasson, így a szervezet nem tudja megfelelően hasznosítani. Míg tehát a teljes hosszúságú kollagén lánc emészthetetlen és oldhatatlan, addig a belőle nyert kollagén peptidek emészthetőek és oldékonyak. Ha felszívódást követően bekerülnek a véráramba, azon keresztül minden olyan helyre eljutnak, ahol a helyreállító folyamatokért felelnek, például a bőrbe, csontokba és ízületekbe.
Miben segítenek a kollagén peptidek?
Étrendi kiegészítéssel kollagénhez juttathatjuk szervezetünket, melynek számos jótékony hatása van.
Bőr: a kollagén hozzájárul a bőr hidratáltságához és rugalmasságához. A kollagén bevitel segíthet megőrizni a bőr szerkezetét, különösképp a kor előre haladtával.
Ízület: ahogy öregszünk, a kollagénszint csökkenésével fájdalom és gyulladás jelentkezhet az ízületeinkben. A kollagén segíthet ízületeink védelmében azáltal, hogy segít fenntartani az ízületi porc struktúráját és a lágy ízületi képletek (ínak, ínszalagok) rugalmasságát.
Izom: a kollagén kulcsfontosságú komponense a vázizomzatnak is. Segíthet az izomtömeg növelésében, akár időseknél jelentkező sarcopenia (időskori izomtömegvesztés) esetén.
Csont: a kollagénpótlás lelassíthatja a korral jelentkező fokozatos csonttömeg vesztést.
Mivel a kor előrehaladtával a szervezet kollagén termelése lelassul, a bontásáért felelős enzimek mennyisége viszont megnő, ezért érdemes figyelmet szentelnünk a kollagén étrendi úton történő bevitelére. Számos szövetben igazolták jótékony hatásait, viszont mindig tartsuk szem előtt azt, hogy a kívánt eredmény elérése érdekében hidrolizált, bioaktív kollagén peptidek formáját válasszuk, mely könnyen felszívódik, ezáltal jól hasznosul a szervezetben.