A C-vitamin, vagy más néven aszkorbinsav, egy nélkülözhetetlen mikrotápanyag, amelynek antioxidáns hatása és immunrendszer-támogató szerepe jól ismert. A C-vitamin fontos a kollagénszintézisben, valamint csökkenti az oxidatív stressz okozta károsodást. Mivel az emberi szervezet nem képes előállítani, ezért pótlása nagyon fontos. A megfelelő egészségtámogató hatás érdekében, viszont érdemes átgondolni, hogy milyen formában juttatjuk be a szükséges C-vitamin mennyiséget a szervezetbe. A hagyományos, gyorsan felszívódó C-vitamin készítmények korlátozottan kerülnek a véráramba, ennek következtében a szervezet azt nem képes azonnal felhasználni, így nagy része kiürül. Ezzel szemben az elnyújtott hatóanyag-leadású C-vitamin fokozatosan szabadul fel a szervezetben, ami hosszantartó hatáshoz és jobb biohasznosuláshoz vezet.
Miért előnyös az elnyújtott hatóanyag-leadás?
Az elnyújtott hatóanyag-leadású készítmények C-vitamin tartalma fokozatosan szabadul fel, ami hosszabb időn keresztül folyamatos aszkorbinsav elérhetőséget tesz lehetővé a sejtek számára. Az elnyújtott hatású C-vitamin kioldódását speciális segédanyagok segítik. A védőbevonat ellenáll a gyomorsav hatásának, így az aszkorbinsav fokozatosan szabadul fel. Egyéb segédanyagok lassítják a C-vitamin kioldódását a tablettából, és fokozatosan juttatják el az aktív összetevőt a szövetekbe. Ez azért kiemelten fontos, mert a szervezet C-vitamin felvevő képessége gyorsan telítődik.
A tabletták C-vitamin tartalma aktív, illetve passzív transzporton keresztül szívódik fel a gyomorban és a vékonybélben. A felszívódás a nátrium és glükóz transzportereken keresztül valósul meg. A nátrium csatornák azonban a magas C-vitamin koncentráció hatására gyorsan telítődnek, ezért a felszívás üteme és mértéke erősen korlátozottá válik. A szájon át történő adagolással elérhető legnagyobb plazmakoncentráció 4 óránként adott 300 mg-nyi adagot jelent. A felesleges C-vitamin vízoldékony jellege miatt korlátozottan raktározható és viszonylag gyorsan, 4-6 óra alatt kiürül a vizelettel. A hagyományos, gyors kioldódású 1000 mg-os tabletták C-vitamin tartalmának több, mint 50%-a elveszik. Az elnyújtott hatóanyag-leadású tabletták, viszont gondoskodnak arról, hogy a C-vitamin folyamatosan és egyenletes szinten álljon a szervezet rendelkezésére, ami jobb biológiai hasznosulást és így magasabb antioxidáns hatást biztosít. Ez kifejezetten fontos megnövekedett C-vitamin igényű helyeztek esetén.
Mikor javasolt fokozott C-vitamin bevitel?
Bár a C-vitamin mindennap szükséges mikrotápanyag, bizonyos körülmények esetén megnőhet a szervezet C-vitamin igénye. Ilyen helyzetekben a nyújtott felszívódású készítmények különösen hasznosak lehetnek:
- Szellemi és fizikai igénybevétel: A fokozott mentális vagy fizikai megterhelés növeli a szervezet C-vitamin igényét. A C-vitamin hozzájárul az idegrendszer megfelelő működéséhez, a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez, a fáradtság és a kifáradás csökkentéséhez.
- Dohányzás és környezeti szennyezés: A dohányosokat, illetve azokat, akik rendszeresen ki vannak téve a környezeti szennyezésnek, fokozottabban érinti az oxidatív stressz, alacsonyabb a vérplazma aszkorbinsav koncentrációjuk, így érdemes növelni a C-vitamin ellátottságukat.
Összefoglalás
A hosszan tartó hatású C-vitamin készítmények egyre népszerűbbé válnak, hiszen egyszeri bevitellel ideális aszkorbinsav ellátást biztosítanak az egész nap folyamán. A fokozatos hatóanyag-leadás segít a túlzott kiválasztás megelőzésében és optimalizálja a vitamin hasznosulását a szervezetben. Az 1000 mg-os hosszantartó hatású készítmények különösen ajánlottak azok számára, akik extra támogatást szeretnének nyújtani immunrendszerüknek, valamint fokozott fizikai megterhelésnek vagy stressznek vannak kitéve. Az ilyen típusú készítmények alkalmazása hozzájárul a hosszútávú jóllét és egészség megőrzéséhez.
Irodalom:
1. J Lykkesfeldt & P Tveden-Nyborg Nutrients 2019, 11(10), 2412
2. AC Carr & MCM Vissers Nutrients. 2013 Oct 28;5(11):4284–4304.
3. M Levine et al. Proc Natl Acad Sci U S A. 1996 Apr 16;93(8):3704-9.
4. M Levine et al. JAMA. 1999 Apr 21;281(15):1415-23.
5. https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC-HealthProfessional/