A golgotavirágfélék (Passifloraceae) családjába tartozó, évelő kúszónövény. Szára vékony, zöld és elfásodott, 10 m magasra nő meg. Levelei 3-5 részre osztottak, hosszú nyelűek, lemezük tenyeresen osztott, szélük finoman fűrészes. A szárcsomóknál két jól fejlett pálhalevél található, innen erednek a hosszú kocsányú virágok és kacsok.
Észak-amerikai golgotavirág – Golgotavirág hajtás
Latin név: Passiflora incarnata L. – Passiflorae herba
Népies név: májusialma, passiógyümölcs
Angol név: maypop, purple passionflower, true passionflower
Összetett virágai 5-9 cm átmérőjűek, a csészelevelek kívül zöld, belül fehér színűek. Az öt sziromlevél fehér-halvány piros színű, melyeken belül fehér-bíbor színű mellékpárta található. A porzószálak alul összenőttek, a bibe háromágú.
Világszerte több mint 400 faja és nagyon sok díszváltozata ismeretes. A golgotavirág nemzettséghez tartozó fajok kúszó szárú, csavarodó kacsokkal kapaszkodó évelő; tövükön fásodó indái Dél-Amerikában a 80 m hosszt is elérhetik. A fajok többsége fáról fára kúszó, tipikus liánféle, de van közöttük félcserje, sőt, kisebb fává terebélyesedő faj is. Jól tűrik a napot, de félárnyékos helyen is szépen díszlenek: verandák, ablakok mutatós árnyékoló növényei.
Kultúrtörténet
A „golgotavirág” név a latin Passiflora elnevezés fordítása. A latin név a 17. század elejéről ered („passio” = szenvedés, „flor” = virág). Jacomo Bosio szerzetestanítvány és művész állította párhuzamba Jézus szenvedéstörténetét (Passió vagy Golgota) és a korábban alig látható bimbóból a reggeli órákban kibomló, majd gyorsan elhervadó virágot. Későbbi szerzők, így a jezsuita J. B. Ferrari szerint Krisztus keresztútját a virág egyes részei szimbolizálják.
Az etnobotanikai kutatások eredményei szerint a Közép- és Dél-Amerikában honos növényt már első alkalmazói, az aztékok is álmatlanság, idegesség kezelésére használták.
Gyűjtés
A nemzetséghez tartozó fajokat sokfelé termesztik; így Dél-Amerikában, Ausztráliában, Sri Lankán, Hawaiin, Dél- és Közép-Afrikában, Új-Zélandon, Új-Guineában és a Fidzsi-szigeteken, valamint a két nagy exportőr országban: Indiában és Indonéziában. Rendszeresen három faját termesztik: a maracuját, a csengőgranadillát és az óriás passiógyümölcsöt. Értékesebb gyümölcse miatt a maracuja a legkedveltebb, ez az igazi passiógyümölcs. Sárga termésű változata, a Passiflora edulis varietas flavicarpa egyre jobban terjed.
Előfordulás
Újvilági növények. A legtöbb faj hazája az Amerikai Egyesült Államok déli része és Mexikó, de egészen Brazíliáig őshonos – a közismert trópusi gyümölcsöt termő maracuja (Passiflora edulis) például az Amazonas medencéjében. A termesztett fajokat és változatokat (kivált a dísznövényeket) szerte a világon megtalálhatjuk, főként Dél- és Közép-Afrikában, Új-Zélandon, Indiában valamint Indonéziában. Európában először egy Monardes nevű spanyol orvos említette 1569-ben, és a 17. században terjedt el.
Az észak-amerikai a golgotavirág trópusokon és szubtrópusokon (Karibi térség szigetvilága) honos. Meleget, napsütést, párát szerető növény. Dísznövényként is elterjedt. Megtalálható Észak-Amerika, Közép- és Dél-Amerika trópusi esőerdőiben, de napjainkban a Föld enyhébb klímájú területein is előfordul, így például Európában (Dél-Olaszország, Görögország).
Termesztés
Itthon dísznövényként ültetik. Nem kifejezetten igényes növény, mégis igényel némi figyelmet. Szobában tartva párásabb és világosabb helyet igényel; virágzás idején célszerű bőségesen öntözni és 2-3 hetente tápoldatozni, virágos növényeknek való tápoldattal. Virága halványlila színű. Tavasszal érdemes visszametszeni és tápdús virágföldbe átültetni; nyáron fokozatos szoktatással szabadba, napos vagy félárnyékos helyre is kitehető. Amennyiben szobanövényként tartjuk, érdemes teleltetni pár hónapig 6-10 °C-on, világos helyen, mérsékelt öntözéssel. A növény azonban az egyik legfagytűrőbb golgotafaj, amely akár a -15 °C-ot is kibírja, ezért a szabadban tartva takarással kint is átteleltethető. Gyümölcse ehető, lédús és édes ízű, formája kerekded, kb. 6–8 cm átmérőjű.
Főbb hatóanyagok
– flavonoidok (2,5%)
– harmánvázas alkalodiok
– kumarinszármazékok
1,5-2,5% flavonoidot (krizin, apigenin), C-glikozil-flavonokat. Kis mennyiségben (kb. 0,1 ppm) harmánvázas alkaloidokat, gamma-benzopiron-származékokat (maltol, etilmaltol). Poliacetilént (passzikol) és kumarin-származékokat (elsősorban a gyökérben).
Hatásai
– nyugtató (szedatív)
– szorongást csökkentő (anxiolitikus)
Teája enyhén nyugtató hatású; egyes szerzők szerint főleg gyermekek alvászavarának megszüntetésére ajánlott. Más nyugtató hatású gyógynövényekkel (citromfű, macskagyökér, komló, közönséges orbáncfű) előnyösen keverhető. Bár kombinációs, golgotavirágot is tartalmazó készítmények nyugtalanságban, alvászavarban kifejtett hatásosságát több vizsgálat igazolja, önállóan a golgotavirággal nem állnak rendelkezésre humán kipróbálások. A hatásokért felelős tartalomanyagokat ez idáig még nem sikerült egyértelműen megnevezni. A növény szorongásoldó, nyugtató hatását állatkísérleti eredmények igazolják.
Állapotok, amelyekben ajánlott
Idegrendszer
– nyugtalanság
– szorongás
– álmatlanság, alvászavar
Nyugtalanság ill. szorongás (idegesség okozta közérzetzavarok, nyugtalan szorongó állapotok, ingerlékenység, lámpaláz enyhítésére). Álmatlanság (feszült idegállapot okozta nyugtalanság, alvászavar) kezelésére ajánlott. Kivonata csökkenti a szív és a légzés frekvenciáját.
Egyes szerzők enyhe fájdalomcsillapító hatást is tulajdonítanak a növénynek. Külsőleg égési sérülésekre, bőrgyulladás csökkentésére és a fájdalom csillapítására ajánlják.
Homeopátiás alkalmazás
Virágesszencia formájában alkalmazzák, nyugtató ill. kedélyállapotot javító célzattal.
Felhasználás
Belsőleg
– gyári készítmények – drazsé, cseppek, stb.
Folyékony kivonatból állítják elő őket, és rendszerint más, központi idegrendszerre ható növényekkel kombinálják a golgotavirágot (lásd fönt).
Adagolás:
Nyugtatóként: naponta 1-3-szor (az előírt mennyiséget) kevés folyadékkal bevenni.
Elalvás elősegítésére: (az előírt mennyiséget) lefekvés előtt 1 órával bevenni.
Mellékhatások
– Álmosító hatása lehet.
– A komponensekkel szembeni túlérzékenység esetén bőrkiütés, illetve gyomor- bélpanaszok előfordulhatnak.
– Az előírtnál nagyobb adagban történő alkalmazása esetén fejfájás, nyugtalanság léphet fel.
Ellenjavallat
– Terhesség és szoptatás alatti alkalmazásáról nem áll rendelkezésre megfelelő adatok.
– Autóvezetésnél, veszélyes gépekkel való munkánál ellenjavallt.
Gyermek
12 év alatti gyermekeknél kerülendő, bizonyítékok hiányában.
Gyógyszerkölcsönhatások
Más nyugtató- altató hatású készítménnyel együtt történő alkalmazása esetén hatásfokozódás jöhet létre.
Terhesek használhatják?
Kerülendő, bizonyítékok hiányában.
Szoptatás alatt használható?
Kerülendő, bizonyítékok hiányában.
Monográfiák, tudományos vizsgálatok
Az E-Bizottság és az ESCOP pozitív monográfiát készített róla; belsőleges alkalmazását ideges nyugtalanság, feszültség, ingerlékenység, valamint elalvási zavarok esetén javasolják. Állatkísérletekben bizonyították nyugtató és szorongásoldó hatását.
Hivatalos státusz
A drog az észak-amerikai golgotavirág aprított vagy szeletelt földfeletti részeiből áll. A drog tartalmazhat virágokat és terméseket. Szárított drogra vonatkoztatott, vitexinben kifejezett flavonoid-tartalma legalább 1,5 %.
A Magyar Gyógyszerkönyvben (Ph. Hg. VIII. ) és a Európai Gyógyszerkönyvben (Ph. Eur. 4), az észak-amerikai golgotavirág hajtás (Passiflorae herba) és annak száraz kivonata (Passiflorae herbae extractum siccum) hivatalos.
Az EMA monográfiában (EMA/HMPC/669740/2013; WC500168966) foglalta össze a golgotavirág tradicionális növényi gyógyszerekben való felhasználhatóságát alátámasztó adatokat.
Az összefoglaló a fellelhető szakirodalmi forrásanyagok felhasználásával, a nemzetközileg elfogadott ajánlások szerint készült. Az anyag zárásának időpontja: 2017. május 26. A leírásban található információk nem helyettesítik az egészségügyi szakemberek tanácsait! Személyre szabott javaslatokért, forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez!