A gyomor nyálkahártyáját különböző típusú sejtek építik fel, melyek más-más funkciót látnak el. Ilyenek például az emésztőenzimeket elválasztó fősejtek, a sósavat elválasztó fedősejtek, valamint a mucint és bikarbonátot elválasztó hámsejtek. Mindezen sejtek szekrétuma a gyomor üregében keveredik, létrehozva a gyomornedvet.
A gyomorsav termelését az ún. fedősejtek végzik. A folyamatban kiemelt jelentősége van a fedősejtek sejthártyájában elhelyezkedő proton-pumpáknak. Ezek lényegében olyan fehérjék, amelyek az ionokat a sejthártya egyik oldaláról a másikra energia felhasználásával szállítják, „pumpálják”. A proton-pumpák a hidrogénionokat, vagy más néven a protonokat juttatják ki a sejt belsejéből a gyomorüreg irányába (és ezzel párhuzamosan kívülről befelé kálium-ionokat szállítanak). A fedősejtek sejthártyájában egyéb csatornafehérjék is találhatóak, melyeken egyéb ionok, pl. klorid-ionok juthatnak ki a sejt belsejéből a gyomorba. Itt a hidrogén-ionok a klorid-ionokkal egyesülve hidrogén-kloridot, vagy más néven sósavat képeznek, ami a gyomorsav savasságát adja.
A megfelelő savcsökkentő kiválasztásához érdemes tisztába kerülni azzal, hogy milyen típusú készítmények érhetők el, és ezek hogyan fejtik ki a hatásukat.
A gyomorsav csökkentőket 3 csoportra oszthatjuk:
- Savközömbösítő szerek vagy antacidák: hatásuk azon alapszik, hogy ún. bázisként a gyomorsavval reagálnak, azt vízzé és sókká alakítják. Vagyis a már megtermelt gyomorsavat közömbösítik, de a savtermelés mértékét nem csökkentik. Épp ezért átmeneti gyomorpanaszok, pl. bizonyos ételek fogyasztása után jelentkező gyomorégés esetén ajánlottak. Az antacidákkal a gyomorsav semlegesítése a bevételt követően gyorsan, néhány percen belül megkezdődik.
- H2-receptor blokkolók: egyes ingerek (maga az étel vagy a szervezetünkben lévő jelzőmolekulák) a gyomorsav termelését végző, ún. fedősejteken a H2-es, azaz hisztamin-2-es receptorokat aktiválják, ezáltal fokozva a gyomorsav termelését. A H2-receptor blokkolók ezeket gátolva csökkentik a gyomorsav szekrécióját, továbbá a sav koncentrációját, valamint a gyomornedv mennyiségét. Hatásuk néhány órán belül alakul ki, és kb. 10-12 órán át tart.
- Protonpumpa gátlók (PPI): a gyomor fedősejtjein lévő speciális, „pumpafunkciót” ellátó fehérjék működését, ezáltal a gyomorsavtermelés utolsó lépését gátolják, függetlenül a savelválasztást kiváltó ingertől (étel, jelzőmolekulák). A PPI csökkenti a sav mennyiségét a gyomorban, valamint a gyomorsav savasságát is. PPI-k alkalmazása ajánlott a reflux tüneteinek (pl. gyomorégés, savas felböfögés) rövidtávú kezelésére. A reflux betegség a sav visszacsorgása a gyomorból a nyelőcsőbe, amely így begyulladhat és fájdalmat okozhat. Ennek lehetséges tünetei a mellkasban jelentkező fájdalmas égő érzés, amely elérheti egészen a torkot (gyomorégés), vagy savanyú íz a szájban (savas felböfögés). Ilyen hatóanyag pl. a pantoprazol, melynek maximális koncentrációja a vérben általában a bevétel után 2-2,5 órával alakul ki, és ez többszöri adagolás után is állandó marad (így biztosítva 24 órás hatást).
Önnek ajánljuk
-
Loxacon® kapszula 30x5 080 Ft
-
Gelsectan® 30x8 870 Ft
-
Florabalance® Plus 15x6 100 Ft