A kakukkfű sokoldalúan alkalmazható, kedvelt fűszer- és gyógynövény. A kakukkfű fajok egészségre gyakorolt hatása már az ókor óta ismert. Ezeket a növényeket erős fertőtlenítő hatásuk miatt sérülések kezelésére, járványok idején védekezésre (bedörzsölőként, füstölőként) és holttestek balzsamozására is használták.
Az európai népi gyógyászatban számos fajt alkalmaznak, ezek közül az Európai Gyógyszerkönyv három faj (Thymus vulgaris, a T. zygis és a T. serpyllum) föld feletti részeit tartalmazza. Iparilag is ez a három faj, azaz az orvosi vagy közönséges kakukkfű, a spanyol kakukkfű és a mezei kakukkfű a legjelentősebb. Ezek alapvetően Dél-Európában őshonosak, de termesztve vagy kivadulva hazánkban is megtalálhatóak.
A kakukkfű magas illóolajtartalmú növény, amelynek olaját már régóta tanulmányozzák, fő baktériumellenes hatóanyaga már 200 éve ismert. A kakukkfű föld feletti része akár 2,5% illóolajat tartalmazhat, amelynek fő összetevője a timol és az ezzel szerkezetileg rokon karvakrol. A gyógyászatban felhasznált három faj közül az orvosi kakukkfű illóolaj-tartalma a legmagasabb. A timol az egyik legjelentősebb baktériumellenes növényi vegyület, de nemcsak baktériumok ellen, hanem például férgek ellen is kiválóan hatásos.
Felhasználás
A gyógyászatban a herba (virágos hajtás) kivonatát és a belőle nyert illóolajat alkalmazzák, a gasztronómiában pedig a friss vagy szárított leveleket kedvelik. A mediterrán konyha fontos fűszerei közé tartozik zamatos íze és emésztést elősegítő hatása miatt. A növények illóolaját a kozmetikai iparban is hasznosítják. A kakukkfüvet elsősorban köhögéssel járó légúti megbetegedések kezelésére alkalmazzák, de ezen kívül emésztőrendszeri görcsök enyhítésére is felhasználják.
Az illóolaj inhalálva, illetve tea vagy kivonat formájában is alkalmazható. Hatást fejt ki a hörgőkre, így hígabb váladék elválasztását eredményezi a légutakban. A váladék eltávolítását elősegíti, hogy a híg váladékot könnyebb felköhögni. Bedörzsölőszerként is alkalmazzák.
Megfázásban gyakran alkalmaznak ún. kakukkfűmézet, amely kakukkfűmezőkről begyűjtött nektárt és illóolajat tartalmaz. Mivel megtalálhatóak benne a kakukkfű baktériumellenes hatású vegyületei, alkalmazása hasznos kiegészítő kezelés lehet.
Klinikai bizonyítékok
A kakukkfű hatékonyságát az illóolajáról, annak összetevőiről rendelkezésre álló kísérleti eredmények és a népi gyógyászat tapasztalatai meggyőzően alátámasztják. Humán vizsgálatban egy kakukkfűkivonatot tartalmazó készítmény a brómhexin nevű köptetőhöz hasonló mértékű biológiai hatást eredményezett.
Hogyan használja?
A kakukkfű megfázás, felső légúti hurut tüneteinek enyhítésére alkalmazható. Teaként napi adagja legfeljebb 10 g herbából készített forrázat. A különféle alkoholos kivonatok napi adagja általában ennél kevesebb növénymennyiségnek felel meg. Illóolaja inhalálva alkalmazható. Túlzott felhasználása esetén gyomorirritáció és túlérzékenységi reakció előfordulhat. Várandósoknak és 4 év alatti gyermekeknek nem javasolt.
Irodalom:
Bernd Kemmerich: Evaluation of Efficacy and Tolerability of a Fixed Combination of Dry Extracts of Thyme Herb and Primrose Root in Adults Suffering From Acute Bronchitis With Productive Cough. A Prospective, Double-Blind, Placebo-Controlled Multicentre Clinical Trial. Arzneimittelforschung. 2007; 57: 607-15.
Luise Wagner, Holger Cramer, Petra Klose, Romy Lauche, Florian Gass, Gustav Dobos, Jost Langhorst: Herbal Medicine for Cough: A Systematic Review and Meta-Analysis. Forsch Komplementmed. 2015; 22: 359-68.
Salehi B, Mishra AP, Shukla I, Sharifi-Rad M, Contreras MDM, Segura-Carretero A, Fathi H, Nasrabadi NN, Kobarfard F, Sharifi-Rad J: Thymol, thyme, and other plant sources: Health and potential uses. Phytother Res. 2018; 32: 1688-1706.