Az antibiotikum kezelés ma már egy általános terápiává vált a különböző fertőzéses megbetegedések kezelésére. Azonban nem figyelünk oda kellően, nagyobb kárt okozhatunk, mint hasznot. Mit tegyünk, hogy ezeket a hibákat elkerüljük? Cikkünkből bepillantást nyerhet az antibiotikumok előnyeibe és veszélyeibe.
Közel 100 éve, hogy Alexander Fleming azonosította és tanulmányozta a penészgombából kivont penicillint, amellyel megkezdődött az antibiotikumok fénykora. Manapság már számtalan hatásmechanizmusú és spektrumú antibiotikumot azonosítottak, alkalmazásuk pedig attól függ, hogy milyen baktérium okozza a problémát a szervezetben. A temérdek sok hatóanyagú antibiotikumnak egy közös célja van: a szervezetet megtámadó bakteriális kórokozók elpusztítása.
Mi történik, ha rosszul szedjük az antibiotikumot?
Az antibiotikum használatánál kulcsfontosságú, hogy betartsuk a kezelőorvos által előírt adagolást. Ebben az esetben nem csak a napi dózis számít, hanem az is, hogy mennyi ideig alkalmazzuk azt. Ugyanis, ha idő előtt elhagyjuk az antibiotikum-kúrát, azzal lehetőséget adunk a még életben lévő kórokozó baktériumoknak, hogy védekezzenek a hatóanyaggal szemben és egy antibiotikum-rezisztens törzs alakuljon ki, amellyel szemben a korábban alkalmazott antibiotikum kezelés hatástalan lesz. A mai orvoslás egyik nagy és egyre nagyobb problémája, hogy a nem megfelelő és indokolatlan antibiotikum alkalmazás következtében az antibiotikum-rezisztens baktériumtörzsek kialakulásának esélye nagymértékben nő. Egy létező példa a methicillin-ellenálló Staphylococcus aureus (MRSA) fertőzés, amely súlyos, kórházi fertőzéseket szokott okozni.
Az antibiotikum készítmények megfelelő szedéséről
Az antibiotikum megfelelő alkalmazásakor a szervezetünket megtámadó kórokozó baktériumok teljes mértékben elpusztulnak. Azonban ennek ára van. A szervezetünk egy erős, szimbiotikus (kölcsönösen előnyös) kapcsolatban van a rajtunk/bennünk élő baktériumokkal, amely más organizmusokkal együtt az emberi mikrobiomot alkotja. Az antibiotikum kezelés során nem csak a káros baktériumok, hanem a velünk együtt szimbiózisban élő baktériumok is elpusztulhatnak. Ha például egy antibiotikum-kúrát szájon át alkalmazunk, akkor biztos, hogy a bélrendszert kolonizáló bakteriális flóra is sérül. A bélflóra károsodása következtében a bélműködés és a bél belső felületét kialakító sejtek működése megváltozik. Ennek eredményeként különböző hasi panaszok, mint például hasmenés, puffadás, hasi görcsök jelentkezhetnek. A bélflóra újrakolonizálása, hogy helyreálljon az eubiotikus állapot, hosszú időt vesz igénybe és nagy mértékben függ az elfogyasztott tápláléktól is. Az eubiotikus állapot kialakításához nem csak a megfelelő mennyiségű jó baktériumokra, hanem baktériumtörzsek sokféleségre is szükség van.
Hogyan segíthetjük a bélflóra gyorsabb helyreállítását antibiotikum kúra után?
Az antibiotikum kúra során a beleinkben letarolt baktériumflóra felépülését több ponton segíthetjük. Ön is biztos hallott már a probiotikumokról és a prebiotikumokról, de ezek mit is jelentenek pontosan? A probiotikomuk olyan baktériumtörzseket tartalmaznak, amelyek a normál bélflórának részét képezik és pótlásukkal gyorsíthatjuk a bélflóra helyreállítását. A prebiotikumok olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek tápanyagként szolgálnak a normál bélflóra baktériumainak, ezzel gyorsítva a még túlélő vagy probiotikumként bevitt baktériumok gyorsabb kolonizációját. A pro- és prebiotikumok mellett a bélflóra normalizálódását az is meghatározza, hogy milyen ételeket fogyasztunk el.
Egy újfajta, innovatív megoldási lehetőség a Gelsectan®, amely a bél belső felületén egy fiziológiás filmréteget kialakítva segíti a bélfunkció helyreállítását. Összetevőinek köszönhetően több ponton segít: a bélflóra normalizálódásához biztosít közeget és egyben tápanyagot is, illetve egy védőréteget alakít ki a bélben. Ezáltal képes mérsékelni a különböző hasi panaszokat, mint például hasmenés, hasfájás, puffadás, hasi görcs.
Az antibiotikumok felfedezése mára már több millió ember életét mentette meg. Alkalmazásakor minden esetben oda kell figyelni a megfelelő dózisra és időtartamra. Az antibiotikum-kúra okozta károsodás minél gyorsabb helyreállítására és a minél hamarabbi felépülésre ma már számos lehetőség kínálkozik.
A cikkben található információk nem helyettesítik az egészségügyi szakemberek tanácsait! Személyre szabott javaslatokért, forduljon kezelőorvosához!
Irodalomjegyzék:
Theocharis Konstantinidis, Biomedicines, 2020 Nov; 8(11): 502.
Octavian Alexea, United European Gastroenterol J. 2016 Jun; 4(3): 455–465.
Anca Trifan, United European Gastroenterol J. 2019 Oct; 7(8):1093-1101.
Constanza Ciriza de Los Rios. Therap Adv Gastroenterol. 2021 May.
Önnek ajánljuk
-
Gelsectan® 30x8 870 Ft
-
Florabalance® Plus 15x6 160 Ft
-
Szent-Györgyi Albert 1000 mg Retard C-vitamin 100x5 440 Ft