A mai podcast adásunk rendhagyó. A vendégünk Dr. Edit Olasz Harken, aki Szegeden született, viszont évek óta az Egyesült Államokban praktizál bőrgyógyászként. A beszélgetés angolul zajlott, hogy a doktornő páciensei is könnyen megértsék. Szó lesz a fényvédelem fontosságáról, és megtudhatjuk, hogyan maradhat sokáig fiatal a bőrünk. A Doktornő beszélgetőtársa Dr. Jójárt Rebeka.
🎙️A beszélgetés a Goodwill Pharma Spotify csatornáján meghallgatható ITT🎙️
Az alábbiakban a beszélgetést magyarul olvashatják.
Jó napot kívánok mindenkinek!
Mai beszélgetőtársam Edit Olasz Harken, egy magyar származású bőrgyógyász lesz, aki jelenleg az Egyesült Államokban tanít és praktizál. Köszöntünk Edit! Hogy vagy ma? Mi szél hozott a Goodwill Pharmához?
Köszönöm Rebi! Nagyszerűen érzem magam, mármint csodálatos, hogy beszélhetünk a termékünkről. Úgyhogy izgatott vagyok, hogy itt lehetek!
Én is nagyon izgatott vagyok, mert imádom ezt a terméket! Manapság igazán érdekes, hogy a hosszú élet és az egészség kérdése nagyon népszerű és egyre többeket foglalkoztat. Gondolok például a szív- és érrendszer egészségére, a fizikai egészségünkre vagy a mentális egészségre, viszont mi a helyzet a bőrünkkel? Azért mit tehetünk?
Ez egy hatalmas kérdés, Rebi. De, igen, manapság egyre nagyobb hangsúly kerül az úgynevezett regenerációs orvoslásra és ugyanez elmondható a bőrünkről is. Annyi mindent tehetünk érte! Úgy gondolom a legfontosabb dolog az öregedés megelőzésében vagy lelassításában nem más, mint a védekezés, mert a bőr öregedését, meg persze a bőrrákot is a nap UV sugarai okozzák. A bőr öregedése 80%-ban UV károsodásnak és 20%-ban genetikának tudható be. Tehát a védekezés talán az egyik legfontosabb dolog, amit tehetünk.
Rendben, tehát azt mondod, hogy a napnak van leginkább károsító hatása, így muszáj vele foglalkoznunk. De mi a helyzet más környezeti hatásokkal, mint például más sugárzások vagy esetleg a kék fény?
Tudod manapság sok szó esik a kék fényről, ami jó, mert van benne igazság, és az orvoslás meg a biológia egyébként sem fekete-fehér. Szóval tudjuk, hogy a széles spektrumú UV sugárzás, vagyis az UVA sugárzás, nagyon káros. Hatalmas mértékű oxidatív károsodást és akár melanómát is okozhat, ami a bőrrák egyik formája. Képes behatolni a bőr alsó rétegeibe és ez az UV sugárzás felelős az öregedésért. A kék fény nagyon közel áll az UVA sugárzáshoz. A látható fény legnagyobb energiájú hullámhossz tartományába esik és 400 nanométer környéki a hullámhossza.
Tehát valamelyest káros, amit állatmodellen már be is bizonyítottak. De persze ennek a fénynek sokkal alacsonyabb energiája van, így sokkal több kell belőle az UVA-hoz hasonló károsító hatáshoz. A környezetünk viszont tele van más károsító tényezőkkel, ami oxidatív stresszt tud okozni, mint például a környezetszennyezés, dohányzás stb. Én ezt hívom csendes korróziónak. Gondolj csak egy almára. Képzeld el, ahogy félbe vágod, kiteszed egy asztalra és ott felejted estére. Reggelre bebarnul és összeszárad. Pontosan ugyanez történik a bőrünkkel is, tehát gondolnunk kell a csendes, lassú korrózióra, ami a bőrünkben történik és ez nem más, mint a bőröregedés.
Értem! A bőröregedés egy nagyon népszerű hívószó manapság mindenhol, de beszélnél egy kicsit többet arról, hogy mi is pontosan az oxidatív stressz vagy ez az úgynevezett csendes korrózió, amit említettél, mert nem biztos, hogy mindenkinek annyira egyértelmű.
Az oxidatív stressz akkor következik be, amikor valamilyen hatásnak köszönhetően túl sok szabadgyök van a szervezet sejtjeiben, ami nagyon káros nem csak a testnek, hanem a bőrnek is. Például stimulálja a melanociták termelődését vagy más pigment termelő sejtek termelődését, amik nemkívánt pigmentfoltokhoz vagy éppen melazmához vezetnek. Ezenkívül roncsolja a testünkben található kollagént és elasztint, ami a finom vonalakat és ráncokat okozza.
Továbbá oxidálja a lipideket, amelyek kis kötések a sejtjeink között és ha megtörnek, akkor károsodik a bőr védőrétege, ami kiszárítja a bőrt és rontja a bőr állapotát. És persze az oxidatív stressz károsíthatja sejtjeink DNS-ét is épp úgy, mint az UVB sugárzás, ami bőrrákot is okozhat, úgyhogy az UV sugárzás okozta DNS károsodás mellett ezt is figyelembe kell venni különösen, ha bőröregedésről beszélünk.
Akkor tekinthetjük úgy is, hogy a bőröregedés az UV sugárzás által kiváltott gyulladással kezdődik alapvetően, igaz?
Igen, az oxidatív károsodás gyulladást okoz, a DNS károsodás is gyulladást okoz, de ezek nem látható gyulladások. Ezért is hívom csendes korróziónak. De vegyük például a napégést, ami közvetlen DNS károsodással és egyben gyulladással jár együtt. Egyébként az UVA károsodás is tud bizonyos mértékű gyulladást okozni.
Edit, neked például nagyon szép és egészséges bőröd van. Te mit teszel? Mit javasolsz a pácienseidnek, hogyan védekezzenek az UV sugárzás ellen?
Köszönöm! Először is az anyukámnak köszönhetem, mert hiába vagyok bőrgyógyász és érdeklődöm a bőrápolás iránt, azért be kell vallanom, nagyon sok szerepe van a genetikának mindenben. A pácienseim felé pedig van egy mondásom, még pedig az, hogy gondoljanak az ABCDEF-re, bár az ABC a legfontosabb. Az A, az A-vitamint jelenti, illetve a retinolt vagy tretinoint. Biztos vagyok benne, hogy hallottál már róla, hiszen ez a leghatásosabb bőr öregedés elleni összetevő a bőrápolásban. Egyben ez a leginkább kutatott és bizonyított összetevő, ami valóban képes kollagént stimulálni és így segít megküzdeni a ráncokkal.
Ezért érdemes esténként használni, hacsak nem vagyunk rá érzékenyek, bár az emberek nagyrésze nem az. A szóban a B (broad-spectrum) a teljes körű fényvédelmet jelenti, ami elengedhetetlen. Mindig azt mondom a pácienseimnek, hogy ne költsenek semmilyen kezelésre, beavatkozásra, ha nem használnak fényvédőt, mert úgy nincs értelme. A fényvédelemhez tartozik például a kalap, napszemüveg, és a hosszú ruházat is. A szóban a C, a C-vitamint vagy igazából bármilyen más antioxidánst jelent, hiszen ahogy már említettem az antioxidánsok nagyon fontosok, mert a fényvédővel együtt ők adnak teljes védelmet a káros UV sugarakkal szemben. A D (disease) a betegségeket, elváltozásokat, bőrgyógyászati problémákat jelenti. Az első három után ők a ráadás, hiszen ezekkel kell bőrgyógyászhoz fordulni.
Például aknéra akné elleni gyógyszer kell, melazmára, pigmentációs problémákra valami olyan gyógyszer kell, ami blokkolja a pigmentek termelődését és elősegíti a bőr sejtjeinek megújulását. Rozáceára gyulladás elleni gyógyszer kell, tehát ezek a hozzáadott dolgok. Az E (exfoliation) a hámlasztást jelenti, hiszen ez segíti a bőr megújulását, hogy szép, egészséges és ragyogó legyen. Az F (fashion) pedig bármi, ami éppen divatos. Ugyanis minden évben előállunk valami újjal. Ha olyan éppen nincs, akkor előveszünk egy régit és újrahasznosítjuk, mint például a niacinamidot. A niacinamid a COVID alatt egy nagyon felkapott összetevő lett és mindenki azt gondolta róla, hogy egy új felfedezés, pedig már legalább 20-30 éve használjuk. Úgyhogy ezért emlegettem, hogy éppen, ami divatos.
Nagyon tetszik ez az ABCDEF gondolat, mert ha én is a páciensed lennék, akkor biztosan emlékeznék arra, hogy Edit Doktornő mit tanácsolt nekem. Beszéljünk még a védelemről. Említetted a fényvédő krémet és a ruházatot, de mit tehetünk még ezeken kívül, hogy megvédjük magunkat? Szedhetünk-e valamit?
Jól sejtem, hogy étrend-kiegészítőkre célzol ezzel?! Nagyon érdekes, hogy vannak összetevők, amelyeket hosszú ideje tanulmányoznak és bizonyított, hogy belülről is képesek védeni a testet, nem csak kívülről. Tudjuk, hogy vannak bizonyos antioxidánsok és összetevők, amelyek növelik a bőr ellenállását az UV sugárzással szemben. Ezek közül a legfontosabb a Polypodium leucotomos.
Nagyon sok irodalom és kísérlet áll mögötte, ami mind azt mutatja, hogy képes növelni a bőr ellenállóképességét és csökkenti az UV okozta DNS károsodás és gyulladás mértékét. Ezenkívül csökkenti az UV okozta immunszuppressziót a bőrben. Tudjuk még, hogy azok, akik szedik ezt az összetevőt, hosszabb ideig tartózkodhatnak napon, vagy azoknál az embereknél, akiknek pigmentációs elváltozásuk vagy melazmájuk van, az összetevő hatására nem jön elő vagy megakadályozza az újbóli kiújulás lehetőségét. Tehát nagyon sok bizonyíték és irodalom van arról, hogy valóban hatásos.
Tényleg egy nagyszerű összetevőnek tűnik! Egyébként a Polypodium leucotomos egy páfrány, igaz? Mit tanácsolsz, hogyan alkalmazzuk?
Ez nem olyasvalami, amit azelőtt veszel be, hogy napra mész, ellentétben mondjuk a fényvédővel. Általában azt tanácsolják, hogy ha tudod, hogy sok napsütésnek leszel kitéve, akkor napokkal előtte kezdd el szedni. Én nem így gondolkodom róla. Szerintem ez egy mindennapos étrend-kiegészítő kell, hogy legyen a bőr védelmének folyamatos támogatásáért. Akármit is teszünk, mindig érintkezünk UV sugarakkal, hiszen az UVA sugárzás az ablakon keresztül is áthatol és komoly DNS károsító hatása van.
Úgyhogy meg szeretném változtatni az emberek felfogását a fényvédelemmel kapcsolatban. Azt szeretném, hogy mindenki mindennap használjon fényvédelmet. A fényvédő krém a leghatásosabb öregedésgátló krém, és mindenki szedjen öregedésgátló étrend-kiegészítőt is a bőréért. Ezek legyenek éppen annyira természetes dolgok, mint a mindennapos fogmosás.
Röviden tehát nem szabad megfeledkeznünk a mindennapos UV sugárzásról, aminek még egy átlagos munkanapon is ki vagyunk téve. Viszont beszéljünk egy kicsit a te történetedről és hogy miért éppen hajósoknak pozícionálod ezt az étrend-kiegészítőt. Mi olyan különleges az ő bőrükben?
Mennyi időd van? (nevetés)
Bármennyi.
Rendben! Akkor először is inkább vissza szeretnék menni a kezdetekhez egy kicsit. Szóval, mint ahogy tudod, én Szegeden születtem és itt is jártam orvosi egyetemre, majd először itt dolgoztam a Bőrgyógyászati Klinikán. Már egyetemista koromban nagyon érdekelt a kutatás. Ezért a tanulmányaim befejezése után egy időre Németországba mentem, hogy fotobiológiát kutassak, ami végül is a fény és a nap bőrre gyakorolt hatásával foglalkozik. Tehát ez az érdeklődésem már korán fennállt. Utána az USA-ba mentem, hogy tovább kutassak, bár ekkor már immunológiával foglalkoztam, ebből is szereztem PhD-t. Ezután az érdeklődésem a bőrrák felé fordult, kifejezetten a magas kockázatú bőrrákra szervtranszplantációs embereknél, hiszen náluk magasabb a bőrrák kockázata.
És tudjuk, hogy ezeknél a betegeknél jelentősen csökkenthető a bőrrák esélye szigorú fényvédelem használat mellett, így minden napot azzal töltöttem, hogy felhívtam a betegeim figyelmét a fényvédelem fontosságára. Ennek köszönhetően újra visszatértem ahhoz, hogy fényvédelemmel foglalkozzak. Ezután megismertem a férjemet, Peter-t, aki imád hajózni, így sokat utaztunk együtt. Amikor a hajósok megtudták, hogy bőrgyógyász vagyok, elkezdtek kérdezgetni a megfelelő fényvédelemről, így felismertem, hogy ők is olyanok, mint a transzplantációs betegeim. Épp ugyanannyira magas kockázata van a bőrráknak az ő esetükben is.
Meglepő módon nagyon érdekelte őket a fényvédelem, viszont egyikőjük sem volt tisztában azzal, hogy milyen egy jó fényvédő. Ezért elkezdtem azon gondolkozni hogyan tudnék ennek a magas kockázatú rétegnek fényvédőt fejleszteni. Ekkor 2015-ben megjelent egy tanulmány a New England Journal of Medicine-ben, ami megmutatta, hogy a nikotinamid, ami egy antioxidáns, fogyasztása egy éven keresztül egy magas kockázatú népesség esetén, mint az ausztrálok, 20%-kal csökkentette a laphámsejtes karcinóma, és 23%-kal csökkentette a bazális sejtes karcinóma kialakulását. Ezt az összetevőt pedig nagyon jól ismerjük, mert más betegségek kezelésére is használjuk, mint például a rozácea vagy a hólyagos betegségek.
És ahogy már említettem a Polypodium leucotomos erejét, mint étrend-kiegészítő már ismertük és találtam is olyan étrend-kiegészítőt, ami ezt a két összetevőt tartalmazta, viszont elgondolkodtam, hogy mennyire jó lenne egy olyan terméket fejleszteni, ami teljes körű védelmet biztosít. Végig gondoltam, hogy mit is viselünk kint a napon. Mondjuk kalapot, fényvédőt, hosszú ruházatot, de mi mást?
Esetleg napszemüveget?
Igen! Pontosan! Hiszen a szemünk védelme is kiemelten fontos. Ezért kitaláltam, hogy készítek egy olyan étrend-kiegészítőt, amiben van mindkettő és nem csak a bőrben küzd meg az UV sugarak okozta káros hatásokkal, hanem a szemben is.
Milyen elmés gondolat volt ez tőled!
Pont ebben különbözik ez a termék másoktól, hogy teljes körű védelmet biztosít belülről a bőrnek és a szemnek egyaránt. És ez a termék teljes története egy mondatban.
Nagyszerű! Köszönjük Edit, hogy beszéltél erről! Nagyon jól hangzik! Tehát, ha jól értem, akkor érdemes használni ezt a terméket, ha féltjük a bőrünk vagy éppen a szemünk egészségét, vagy sok időt töltünk kint a napon esetleg sportolással vagy bármi mással, igaz?
Igen! Mint ahogy már említettem, azt szeretném, hogy a fényvédelem körüli felfogás teljesen megváltozzon. És hogy őszinte legyek az USA-ban már most elkezdett teljesen megváltozni. Az én pácienseim minden nap használnak fényvédőt. A nők színezett fényvédőt használnak, mert a színanyag extra védelemként funkcionál a kék fény ellen és ez alapozóként is funkcionál.
Mivel hozzám járnak olyan szép az arcuk, hogy nem is kell, hogy használjanak klasszikus alapozót. Elég a színezett fényvédő, ami extra védelmet biztosít és természetesen van benne antioxidáns is, mert így lesz a krém igazán jó a védelemben és az öregedés megelőzésében. Ezenkívül még azt tanácsolom nekik, hogy szedjenek a bőrüket támogató étrend-kiegészítőt is.
Rendben! Mit gondolsz, van-e még más, amiről beszélhetnénk?
Szerintem beszélhetnénk arról, hogy mi más van még a termékben. Ahogyan már említettem, van benne Polypodium leucotomos, niacinamid. Még tettünk bele Koenzim Q10-t, ami egy nagyon ismert antioxidáns, így szerintem nem is kell bemutatni. Van még benne E-vitamin, ami egy másik nagyon jól ismert antioxidáns. A szem védelméért került bele lutein és zeaxantin, ami nagyon jó, mert sok kutatás és irodalom van a szemészetben arról, hogy ez a kombináció milyen jótékony hatással van a szemre.
Kerültek bele ásványi anyagok is, mint a cink és a réz. A cink az immunrendszert segíti, míg a réznek a kollagén termelésben van szerepe és mindkettő nagyon fontos ásványi anyag. Úgyhogy ez egy nagyon jó összetételű étrend-kiegészítő, ami teljeskörű védelmet biztosít és ennek köszönhetően más, mint a többi piacon elérhető termék.
Ha jól tudom az USA-ban Harkenderm néven, míg Magyarországon Dermawill néven érhető el a termék. Mit ajánlasz, mennyit kell belőle naponta bevenni?
Igen, az USA-ban Harkenderm néven van, és még benne van, hogy SunPro, ami igazából annyit tesz, hogy erős védelmet nyújt bárkinek. Azt tanácsoljuk mindenkinek, hogy két kapszulát vegyenek be naponta, egyet reggel és egyet este.
A kutatásunk alapján a legjobb már egy héttel erős napsütésnek való kitettség előtt elkezdeni szedni. Én azt tanácsolom, hogy naponta szedjünk be belőle egy kapszulát viszont, ha tudjuk, hogy sokat leszünk napon, akkor kezdjünk el belőle már hamarabb napi két kapszulát bevenni.
Tegyük fel, hogy én egy nagyon világos bőrű ember vagyok, akik aggódik a bőre egészségéért és tenni akar érte. Akkor kezdjem el szedni mindennap?
Természetesen! Ez a készítmény bizonyítottan növeli a bőr ellenállását a nappal szemben a világos bőrű embereknél. És miért emeltem ki, hogy világos bőrű? Mert alapvetően ugyanúgy teszteltük a terméket, mint a fényvédőket. A fényvédőket is világos bőrön teszteljük, hogy lássuk mennyi napfény kell ahhoz, hogy a bőr elkezdjen pirosodni és ez világos bőrűeken sokkal látványosabb.
Nem azt mondom, hogy a sötétebb bőrűek nem tudnak leégni, mert letudnak, csak valamelyest nehezebben, de a világos bőrűek esetén a tesztelés bebizonyította, hogy tényleg segít. Viszont azt is tudjuk, hogy a sötétebb bőrű embereknek is van hajlama pigmentációs problémákra vagy melazmára és ez a készítmény ebben is tud segíteni. Vagy éppen azoknak, akik napallergiában szenvednek, mert a készítmény ebben is segíthet. Tehát bőrszíntől függetlenül is több olyan eset van, amiben a termék segíthet.
Használod a Harkenderm SunPro-t, avagy Dermawill-t a mindennapos munkádban?
Természetesen! Azoknak, akiknek világos bőrük van vagy nap kiütésektől szenvednek vagy küzdenek a melazmával, vagy a pigmentfoltokkal, nekik mind ajánlom a terméket. És azoknak is, akik azt szeretnék, hogy a bőrük sokáig szép és fiatalos maradjon, mert akármennyi külső védelmet is használunk, az akkor sem lesz teljesen elegendő. Úgyhogy ez tényleg egy átfogóan jó termék az egészséges bőrért.
Rendben! Köszönöm Edit!
Nagyon szívesen!
Köszönöm, hogy beszéltél velem! Nagyon jó volt hallani a történetedet és máris el szeretném kezdeni szedni ezt a készítményt.
Persze! Olyan szép bőröd van, tartsuk is meg ilyennek!
Köszönöm! Megpróbálom! Viszont beszéljünk még egy kicsit a fényvédőkről, hiszen olyan sokféle érhető el a boltokban. Milyenek vannak és melyiket válasszuk?
Sokszor kapom ezt a kérdést és azt kell, hogy mondjam, hogy tényleg hatalmas a választék. Szoktuk mondani, hogy a választás paradoxa, az érzés, amikor belépsz a boltba és annyi minden közül választhatsz, hogy lefagysz és már azt sem tudod, hogy mit szeretnél vagy mit válassz. Úgyhogy mindenképp azt gondolom, hogy szüksége van az embereknek útmutatásra. Mindenképp széles spektrumú fényvédőre van szükség, ami az UVA és UVB sugarak ellen is biztosít védelmet.
Az SPF szám csak az UVB sugarak elleni védelmet méri, viszont minél magasabb az SPF szám, annál inkább valószínűsíthető, hogy a termék az UVA sugarak ellen is megfelelő védelmet nyújt. Ettől függetlenül vannak olyan 30-as faktorszámú fényvédők, amelyek nagyon jó UVA védelemmel rendelkeznek. Ez az összetevőkön múlik. Egyébként az UVB sugarak felelnek a napégésért, míg az UVA sugarak az öregítő, DNS károsító hatásért. Ezenfelül én szeretem, ha a fényvédő vízálló, mert ez biztosítja, hogy a kialakított védelem nem fog annyira egyszerűen meggyengülni izzadás vagy víz hatására és biztos a bőrön marad.
Továbbá érdemes az összetevőket is vizsgálni, mint ahogy már említettem. Ez Európában nehezebb, mert nem kell az aktív összetevőket, a fényszűrő összetevőket külön feltüntetni a csomagoláson, hanem minden egyben van listázva. Az USA-ban ezt meg kell tenni, így a vásárlóknak is könnyebb dolga van. Bár épp azért van szükség egy bőrgyógyászra, hogy megmondja, milyen összetevőket keress. A fényszűrő összetevők esetén két kategória van. Az ásványi szűrők, vagy más néven inorganikus szűrők és a kémiai, vagy más néven organikus szűrők.
Mondjuk az ásványi szűrők is vegyületek, tehát a név egy kicsit félrevezető. Van egy régi, téves elképzelés, ami szerint az ásványi szűrők csak ülnek a bőr felületén, mint egy pajzs és visszaverik a fényt. Ez egyáltalán nem igaz, mert ezek a szűrők is 95%-ban úgy segítenek, hogy elnyelik a fényt épp úgy, mint a kémiai szűrők. Nálunk az USA-ban nem sok kémiai szűrő van, ezért maradnak az ásványiak. Itt Európában viszont nagyon jó kémiai szűrők érhetők el. A legfontosabb, hogy széles spektrumú legyen. Én személy szerint nagyon szeretem a cinket, mint ásványi fényvédő, mert széles spektrumú védelmet biztosít és nagyon biztonságos.
Most már pedig sok apró szemcséjű cinket tartalmazó termék érhető el a piacon, amik nem hagynak maguk után fehérséget. Ezek után fontos megnézni az antioxidánsokat, mert azok használatával lesz egy fényvédő igazán jó öregedésgátló krém, ezért szeretem azokat a termékeket, amelyek eleve tartalmaznak antioxidánsokat. Mondjuk ez egy nehéz kérdés, mert nagyon nehéz antioxidánsokat tenni egy fényvédő formulájába, mert könnyen oxidálódhatnak és lebomlanak, ami a fényvédőt magát is elrontja. Ezért van szükség nagyon stabil antioxidánsokra. Ezenkívül nem árt, ha van benne kollagén stimuláló összetevő is, mondjuk peptidek vagy esetleg más a pigmentek termelődését gátló összetevő.
Tehát, ahogy láthatod a fényvédő egy összetett termék és ezeknek az összetevőknek köszönhetően lesz egy igazán kifinomult öregedésgátló krém. Nőknek kifejezetten ajánlom a színezett fényvédőket a benne lévő vas-oxid miatt, ami extra védelmet ad a kék fény ellen. Természetesen ez férfiak esetén nehezebb, mert ők sminkként tekintenek rá, viszont nőknek azért is jó mert egyben használhatják alapozóként is, így nem kell azt is külön használniuk.
Milyen gyakran használjunk fényvédőt, amikor napon vagyunk?
Milyen gyakran? Minden nap! Az a része, hogy amikor a napon vagyunk, viszont valóban egy jó kérdés. Mind az EU-ban és az USA-ban a szabályozások miatt a csomagolásokon azt kell feltüntetni, hogy folyamatosan vigyük fel újra a fényvédőnket. Az USA-ban azt írják, hogy 2 óránként. Az igazat bevallva, ezek a szabályozások még akkor születtek, amikor a fényvédők kémiai formulái nem voltak annyira jók, mint manapság.
A mai fényvédőknek olyan jó filmképző képessége van, aminek köszönhetően sokkal erősebben víz- és izzadásállók, így több olyan termék van, amit elég reggel egyszer felvinni az arcra és nem kell újból felvinni a nap során, hacsak nem csinálunk valami olyan aktivitást, aminek köszönhetően erőteljesen izzadunk, vagy esetleg sokat érintkezünk vízzel vagy ledörzsöljük a fényvédőt. Úgyhogy hivatalosan azt kellene mondanom, hogy minden két órában vigyük fel újra a fényvédőnket, de egy igazán jó fényvédő esetén erre nincs szükség.
Tehát arra nem feltétlen van szükség. Ez egy igazán jó hír mára. Nagyon szépen köszönöm Edit!
Szívesen! Köszönöm, hogy beszélhettünk!
Én köszönöm!