A cink és a szelén olyan alapvető nyomelemek, amelyek nélkülözhetetlenek a szervezet megfelelő működéséhez és a sejtek egészségének fenntartásához. Ezek az ásványi anyagok nemcsak a testi funkciókat támogatják, hanem jelentős védelmet nyújtanak a sejtkárosodás ellen és szerepet játszanak a sejtek regenerálódásában is. A cink a sejtosztódásban, az immunválasz erősítésében és az anyagcserében vesz részt, míg a szelén kiváló antioxidáns tulajdonságai révén védi a sejteket az oxidatív stressztől. E két nyomelem megfelelő szintje létfontosságú az általános egészség megőrzéséhez.
Ásványi anyagok a természetben
A cink és a szelén olyan ásványi anyagok, melyek természetes formájukban leginkább a termőtalajban fordulnak elő. A növényekben található és a belőlük készült élelmiszerek cink- és szeléntartalma ezáltal függ a talajban található koncentráció mértékétől. A fehérjében gazdag növények bőségesen tartalmaznak cinket és szelént, ilyenek pl. a teljes kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek és a különböző magvak (szezámmag, napraforgómag, tökmag, dió, mandula stb.). A két nyomelem közvetve kerül bele a növényevő állatok húsába, a tejbe, a tojásba és a tengeri herkentyűkbe is. Az egyik leggazdagabb szelénforrás a brazil dió, de szintén magas dózisban tartalmazza a máj is.
Általánosan elmondható tény, hogy Magyarországon a talaj cink- és szeléntartalma alacsony, ebből adódóan a belőle kifejlődő növényekben és a már feldolgozott élelmiszerekben sem található megfelelő mennyiségben. Egyrészt, a gyárak által kibocsátott környezetszennyező anyagok okozták azokat a megváltozott időjárási viszonyokat, melyek savas esőt előidézve károsították a mezőgazdaságot. Másrészt, a tömeges termelés és termesztés pedig kilúgozott földeket eredményezett, ami jelentősen csökkentette az elérhető cink- és szelénbevitel lehetőségeit. Tehát, hiába valóvá válhat a fehérjében gazdag étkezés szem előtt tartása, ha a természetben fellelhető cink- és szelénforrás csekély.
Hogyan pótolhatjuk külső forrásból?
A szelénben és cinkben gazdag ételeket alapvetően nehéz beépíteni a napi étrendbe, mert leginkább a különlegesebb vagy kevesek által kedvelt ételekben találhatók meg nagyobb mennyiségben. A napi fogyasztású élelmiszerek, mint a gabonafélék, cink- és szeléntartalmát nagyban befolyásolja, hogy milyen talajon termesztették őket. Amellett, hogy kiegyensúlyozott és változatos étkezéssel már nem pótolhatók megfelelően az említett nyomelemek, könnyen kialakulhat a szervezetben cink- és szelénhiány is. Többek között kevesebb cinket és szelén visznek be, akik növényi alapú étrendet követnek, egyoldalúan táplálkoznak vagy esetleg valamilyen felszívódási zavarral küzdenek.
Legegyszerűbben étrend-kiegészítő formájában pótolható a két nyomelem, nyilvánvalóan ügyelve a vegyes, fehérjében gazdag étrendre és az egészséges életmód fenntartására. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által meghatározott ajánlott napi beviteli érték szelén esetében 55 μg naponta. Cink tekintetében az ajánlott napi beviteli érték 10 mg. A biztonságos napi legfelső beviteli egészséges mennyiség szelén esetében 255 μg-ban állapították meg, ugyanez az érték a cinket figyelembe véve 25 mg legfeljebb. A Szent-Györgyi Albert Immunkomplex Cedezin Forte + Szelén étrend-kiegészítő tabletta támogatást nyújt az erős immunrendszerért 1000 mg C-vitaminnal, 2000 NE D-vitaminnal, 20 mg cinkkel és 100 μg szelénnel.
Ásványi anyagokkal egészségünkért
Leginkább a pandémia időszakában került előtérbe a cink-és a szelén bevitelre való fokozott ügyelés. Az erős immunrendszer támogatásában fontos szerepet játszik mindkét ásványi anyag. A cinknek kiemelt szerepe van a kórokozók elleni védekezésben és az immunreakció folyamatában, hiszen jelen van a nyálban és az emésztőrendszer nyálkahártyáiban. A szelén serkenti a fehérvérsejtek működését és az ellenanyag termelését, így hozzájárul az immunrendszer védelméhez.
A cink és a szelén antioxidáns tulajdonsága által részt vesz a szabad gyökök semlegesítésében, ezáltal védik a sejteket a korai öregedéstől. Továbbá, a cink jótékonyan hat a normál szellemi működés fenntartására is. Az agy és az idegrendszer optimális fejlődéséhez és működéséhez szükség van cinkre és szelénre, ennek következtében csökkentik a stresszt és jobb közérzet biztosítanak. Ráadásul a szelén létfontosságú nyomelem a szív egészségéhez is.
Az inzulin a vércukorszint szabályozásához elengedhetetlen hormon, amely segít a sejteknek a glükóz felvételében. Cink hiányában az inzulin előállítása és kiválasztása csökkenhet, ami a vércukorszint emelkedéséhez vezethet. A cink ezáltal hozzájárul a vércukorszint egyensúlyához és kiegyensúlyozza a hormonszintet.
Tudta-e?
A cinkhiány leginkább az őszi-téli kihívások és az immunerősítés témaköre kapcsán kerül előtérbe. Sokan nem gondolnák, hogy a nehézkes éjszakai látás előfordulása is utalhat cinkhiányra, ami azt jelenti, hogy a retinában lévő cink mennyisége alacsony. A szem vitaminjaként emlegetett A-vitamin anyagcseréjéhez ugyanis elengedhetetlen a cinkbevitel. A normál látás és a szem egészségének fenntartása érdekében is érdemes ügyelni a megfelelő cinkpótlásra.
Szép haj, bőr és köröm titka
A cink és a szelén együttműködve, szinergikusan hatnak az immunrendszer erősítésére, ám ezen felül szerepet játszanak a női szépség ápolásában is. Együttesen hozzájárulnak az egészséges haj, az erős körmök és a szép bőr fenntartásához. Az erősödő hajhullás és a töredezett körmök látványos jelei lehetnek a cink és a szelén hiányának. Erre utalhat az arcbőrön megjelenő fokozott pigmentáció is, például anyajegyek vagy májfoltok formájában. A cink és a szelén fontos szerepet játszanak a sejtmegújulásban és a fehérjék anyagcseréjében, ezáltal támogatják a haj, a körmök és a bőr szépségét.
Tudta-e?
A szelén név a Hold görög elnevezéséből, a „szeléné” szóból származik. Selene a hold görög istennője volt. A szelén felfedezője, Jöns Jakob Berzelius svéd kémikus korábban a tellúr nevű elemet fedezte fel, amit a Föld után nevezett el. A kémikus úgy gondolta, hogy az újonnan felfedezett elem, a szelén kísérője a tellúrnak, mint ahogyan a Hold a Földnek.