A mozgásszervi panaszok korunk népbetegségei között említhetők. Ízületi fájdalmak tekintetében 3 féle ember létezik: akinek volt már ilyen panasza, akinek van és akinek lesz. A mozgásszervrendszert érintő elváltozásoknak nagy részét teszik ki az ízületek kopásával és gyulladásával járó krónikus betegségek, melyek a kor előre haladtával egyre több páciensnél fordulnak elő. A másik nagy csoportot az akut mozgásszervi problémák adják, melyek leggyakrabban sport és hobbi tevékenység közben érnek utol minket, de egy óvatlan mozdulatnak köszönhetően a mindennapi aktivitásunk során is megeshetnek. Ide soroljuk a zúzódásokat, húzódásokat, rándulásokat és ficamokat.
Mit tehetünk ilyen esetben?
Az azonnali orvosi ellátást nem igénylő esetekben az ízület pihentetése, jegelése mellett érdemes helyileg, azaz lokálisan alkalmazható nem-szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) készítményt is bevetni. Az NSAID-ek gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással egyaránt rendelkeznek. A lokális alkalmazásnak köszönhetően a felszívódott hatóanyag közvetlenül az érintett területen fejti ki a hatását, nem, vagy csak csekély mértékben kerül be a véráramba, így a szisztémás mellékhatások előfordulása minimalizálható. Annak érdekében, hogy a kezelés hatásos legyen, érdemes néhány szabályt betartani.
Mire figyeljünk a lokális NSAID-ek alkalmazásakor?
A lokális NSAID gélek, krémek vény nélkül kapható gyógyszerek, ezért mindig pontosan a betegtájékoztatóban leírtaknak megfelelően alkalmazza őket!
Megfelelő mennyiségű készítményt (általában 5-10 cm-nyi) vigyen fel a fájdalmas területnél egy kissé nagyobb felületre!
Addig dörzsölje a gyógyszert a bőrébe, amíg az teljesen felszívódik! Ezzel segíti fokozni az érintett terület vérellátását, így a hatóanyag felszívódását.
A kezelést a betegtájékoztatóban leírtaknak megfelelően naponta többször (általában 3-4-szer) ismételje meg!
Legyen türelemmel! A mozgásszervi fájdalmak és elváltozások kezelése hosszabb időt vesz igénybe. Tompa sérülések (pl. sportsérülések) esetén kb. 2 hétig kell alkalmazni a lokális NSAID készítményeket. A rheumatikus betegségek kezelése ennél hosszabb időt (3-4 hét) is igénybe vehet.
+1 tipp a nyárra
Mivel egyes gyógyszerek hatóanyagai fényérzékenységet okozhatnak, ezért nyáron különösen oda kell figyelni a körültekintő alkalmazásukra. A lokális NSAID-ek a leggyakoribb fényérzékenyítő hatóanyagok közé sorolhatók. Ezért arra is figyeljen, hogy olyan hatóanyagú készítményt válasszon, melynél a fényérzékenységi reakciók előfordulásának kockázata a legkisebb, valamint tartsa be a betegtájékoztató napfényen tartózkodásra vonatkozó előírásait!
Önnek ajánljuk
-
Cartinorm® + BIOcollagen por oldathoz 20x13 490 Ft
-
Magnewill Rapid 375 mg 20x3 700 Ft
-
Cartinorm®+D3 60x13 490 Ft