A szaunázás a finn kultúrában, hosszú múltra tekint vissza és hatását a modern orvostudomány is kutatja, mivel számos jótékony folyamatot aktivál a szervezetünkben. De vajon ez lehet a hosszú élet kulcsa?
Jótékony hatásai
A szaunázás során a test hőmérséklete emelkedik, ami stimulálja a vérkeringést.
A meleg környezetben az erek kitágulnak, segítve a vér áramlását és javítva a szív- és érrendszer működését. Ellazítja az izmokat és csökkenti a feszültséget. A meleg levegőben vett nagy lélegzetek, valamint a közben párologtatott illóolajok kedvezőek a légzésünkre nézve. A nagy forróságban a verejtékezés fokozódik, ami segít a szervezet méregtelenítésében. A pórusok kitágulnak, és a méreganyagok kiürülnek a testből. Továbbá serkenti az immunrendszer működését, amely hozzájárul a betegségek elleni védelemhez.
A hőstressz a sejtjeinkben olyan folyamatokat aktivál, amely támogatja a fehérjék megfelelő működését, csökkentik a káros reaktív oxigéngyökök és a rosszul működő molekulák szintjét. A hőstresszre aktiválódnak a javító fehérjék (heat shock protein, HSP), amelyek helyre állítják a sejt normál működését. Ha ezeket a fehérjéket szaunázással aktiváljuk, akkor olyan hibákat is javítanak, amik a mindennapi működés során keletkeznek. Nem véletlenül alkalmaznak élsportolók extrém hőmérsékletet regeneráció céljából.
A mozgékonyságunk megőrzéséhez fontos, hogy végezzünk napi 20 perc aktív tevékenységet. Akiknek nehézkes a mozgásuk a szaunázás remek alternatíva mivel a gyakori használata hasonló folyamatokat indukál, mint az edzés. A meleg hatására az izmokban és a csontvelőben is fokozódik a vérkeringés, az új vérsejtek képződése, ezáltal beindulnak a regeneratív folyamatok.
A pozitív testi hatások mellett, mentálisan is pihentető elfoglaltság. A szaunában eltöltött 5-15 percben kikapcsolódhatunk és kiszakadhatunk a napi rohanásból. A forróság hatására növekedhet a β-endorfin szint. Ez a hormon csökkenti a stresszt és a fájdalmat, így jobban érezzük magunkat a szaunázás végén.
Hogyan ajánlott és melyik szaunát válasszuk?
A 70-100 °C-os hőmérsékletű szaunában 5-20 percet tartózkodjunk, majd hűtsük le a testünket. Választhatunk 20-25 °C-os vízzel való mosdást, de ha szélesebb hőtartományban szeretnénk tesztelni magunkat akkor 4 °C-os merülő fürdést vegyünk. Ezeket a lépéseket 1-3-szor ismételjük meg. Ha tehetjük akkor heti rendszerességgel szaunázzunk a megfelelő egészségjavító hatás érdekében. Fontos megjegyezni, ha nem érezzük magunkat jól a forróságban azonnal üljünk ki a friss levegőre. A szaunázás közben gondoskodjunk a megfelelő hidratálásról is, mivel a szervezetünk sok vizet veszít ilyenkor.
A szaunázási szokásainkat lehet színesíteni szaunaszeánsszal, ahol a melegített kövekre vizet locsolnak, hogy enyhén növeljék a párát. Emellett illóolajokat is használnak, valamint virtuóz trükkökkel mozgatják a levegőt és szórakoztatják az embert, hogy a melegben töltött időt megnöveljék. A száraz szauna helyett választhatjuk a gőzkabinokat, ahol a páratartalom viszont 50% felett van. Emiatt sokkal forróbbnak érezhetjük a hőmérsékletet, mivel kevesebbet tudunk izzadni, ugyanakkor jobban érvényesül a vérkeringésre kifejtett pozitív hatása.
Fontos megjegyezni, hogy az egészségügyi előnyök egyénenként változhatnak. Mindig érdemes konzultálni az egészségügyi szakemberrel különösen, ha valaki korábban nem szaunázott vagy egészségügyi problémákkal rendelkezik.