Manapság egyre több ember érintett a különböző komplex, ismeretlen hasi problémákban, amelyek mögött akár a bél túlérzékenysége is állhat. Miért egyre gyakoribbak ezek a betegségek és mik az árulkodó jeleik? Cikkünkből bepillantást nyerhet a problémakörbe.
Mit takar a béltúlérzékenység?
A béltúlérzékenység egy általános fájdalmas ingerérzet kialakulását jelenti a belek területén, amely számos okból kifolyólag megmutatkozhat és a funkcionális bélproblémák egyik jellemző tünetegyütteséért felelős. A folyamat során egy, normál esetben ártalmatlan inger fájdalommal járó érzetet kelt a bélben. Egyik jellemzője lehet, hogy a tünetek ellenére szervi elváltozás nem figyelhető meg a kivizsgálás során. Béltúlérzékenység figyelhető meg:
- irritábilis bél szindróma (IBS) esetében,
- ételallergiánál
- és bizonyos ételintoleranciáknál is kimutatott.
Menjünk egy kicsit jobban bele a béltúlérzékenység részleteibe!
Ahogy korábban írtuk, béltúlérzékenység során egy normál inger is fájdalommal járó érzetet alakít ki. Ennek hátterében az emésztőrendszerünket behálózó idegrendszer, immunrendszer és e három szervrendszer bonyolult kapcsolata áll. Több pontból is indulhat ez a folyamat:
- Stresszhelyzetben az idegrendszerünk ’ küzdj vagy menekülj ’ reakciója bekapcsol, aminek következtében stresszhormonok (adrenalin, kortizol) szabadulnak fel, amely hatással van a bélrendszerünkre is. Ennek eredményeként a beleket behálózó idegek érzékenyebbé válhatnak, aminek hatására, sokkal hamarabb jelentkezhetnek különböző bélrendszeri panaszok (hasfájás, hasi görcs, fokozott bélmozgás, hasmenés, puffadás).
- A bélfal túlérzékenységét (hiperszenzitivitását) először irritábilis bél szindrómában (IBS) írták le, mint jelenséget. Az IBS kialakulásának okát a mai napig nem tudják pontosan, több tényező is erősítheti a kialakulását (dohányzás, étrend, stressz, genetika), azonban a bélfal hiperszenzitvitásából adódó panaszok (hasi fájdalom, hasi görcs, stb) egy ördögi körként fenntarthatja vagy akár fokozhatja is ezt a túlérzékenységet.
- A bél túlérzékenységét akár egy enzim hiánya is kiválthatja. Ilyen például a tejcukor (laktóz) lebontásáért felelős laktáz enzim hiánya, amely sok ember mindennapját megkeseríti. Az emésztetlen tejcukor irritációt okoz a bélben, amely hasmenéssel, hasfájással, puffadással, hasi görccsel és más hasi panasszal jár. Szerencsére ma már ez probléma könnyebben kezelhető, mivel laktáz enzim pótlással vagy tej fogyasztásának kerülésével kivédhetőek a tünetek megjelenése.
- Manapság egyre gyakoribb a különböző ételek összetevőivel szembeni úgynevezett ételintolerancia, amely általában az emésztőrendszert érinti és a panaszok is ide korlátozódnak. Nem összetévesztendő az ételallergiával, ami során egy immunológia mechanizmus következtében már kis mennyiségű allergén bevitele is egész testre kiterjedő panaszokat eredményezhet.
Ételintolerancia vagy ételallergia?
A két fogalom nem egymás szinonimája. Ássunk még mélyebbre, hogy tudjuk mi az eltérés közöttük. Ételintolerancia esetében meghatározó az a mennyiség, ami okozza a panaszokat és a panaszok erőssége függ az elfogyasztott mennyiségtől is. Melyek ezek a panaszok?
- puffadás
- hasi fájdalom
- hasmenés
- hasi görcs
- bélgázképződés
Ezeket a panaszokat okozhatják bizonyos szénhidrátok (például fruktóz vagy laktóz) vagy a manapság egyre több embert érintő gluténérzékenység is. Az ételintolerancia kapcsán gyakran felmerül, hogy a probléma nem egyetlen összetevőre korlátozódik, ezzel komoly kihívást adva az érintett egyénnek.
Az ételintolerancia kapcsán gyakran merül fel ún. hisztaminintolerancia is, amit étkezés után jelentkező hányinger, fejfájás, viszketés és bőrpír jellemezhet. Ez a tünet együttes már régóta jelen van a laikus és orvosi közbeszédben is, de eddig egyetlen vizsgálat sem bizonyította a hisztamin lebontásában szerepet játszó enzimek hiányát, és jelenleg nem áll rendelkezésre megbízható laboratóriumi módszer sem a diagnózis felállítására. A gyakoriságát tekintve a lakosság akár 20%-a, vagyis minden 5. ember érintett ebben a problémában és az IBS vagy más funkcionális gyomor-bélrendszeri zavarok jelentős hányadánál (50-80%) társprobléma.
Ételallergia során már igen kis mennyiségű allergén (az az anyag, ami allergiát vált ki) bejutása is nagyon komoly tüneteket válthat ki, mint például bőrtünetek, viszketés, ödémásodás vagy akár anafilaxiás reakció is kialakulhat. Az ételallergének többsége fehérje természetű, de bizonyos esetekben a szénhidrátokkal szembeni allergiásreakció gyanúja is felmerülhet. Az ételallergia gyakorisága kisebb, a felnőttek kb. 1%-át, a gyermekek 7%-át érinti. Kialakulásakor az elfogyasztott táplálékot valamilyen oknál fogva az immunrendszer veszélyesként ismeri fel, ami miatt kialakul az immunreakció. Előfordulhat egy úgynevezett keresztallergiás reakció is, aminek hátterében az anyagok kémiai szerkezetének hasonlósága áll. Leggyakoribb ilyen keresztallergia a parlagfű és görögdinnye esetében figyelhető meg. Azonban a nyírfapollen allergiásoknál is megfigyelhető pollen-étel keresztreakció.
A béltúlérzékenység terápiája a kiváltó októl függ, így a kezelése is személyre szabott terápiát igényelhet. Mivel sajnos ez a terápiás megoldás még gyerekcipőben jár, így ez a problémaegyüttes kezelése nehézségekbe tud ütközni. Egy újfajta, innovatív megoldási lehetőség a Gelsectan®, amely a bél belső felületén egy fiziológiás filmréteget kialakítva segíti a bélfunkció helyreállítását. Összetevőinek köszönhetően több ponton segít: a bélflóra normalizálódásához biztosít közeget és egyben tápanyagot is, illetve egy védőréteget alakít ki a bélben. Ezáltal képes mérsékelni a különböző hasi panaszokat, mint például hasmenés, hasfájás, puffadás, hasi görcs.
Számos probléma kapcsán felmerülhet a béltúlérzékenység, aminek a kialakulása sokszor nem ismert, azonban az életmód, az étrend és a stressz meghatározó faktorok lehetnek a tünetek felerősödésében. A fejlett társadalmakban ezek a problémák egyre nagyobb terhet rónak mind a közösségre, mind pedig az egyénre, hiszen a mindennapi tevékenység megakasztása mellett hosszabb távon ronthatja az életminőséget is.
A cikkben található információk nem helyettesítik az egészségügyi szakemberek tanácsait! Személyre szabott javaslatokért forduljon kezelőorvosához!
Felhasznált irodalom:
Beverley Greenwood-Van Meerveld Front Syst Neurosci. 2017 Nov. 11:86.
MH Farzaei és mtsai J Neurogastroenterol Motil. 2016 Oct. 22(4): 558–574.
http://medicalonline.hu/gyogyitas/cikk/etelallergia__etelintolerancia__tevhitek_es_evidenciak
https://verywellhealth.com/visceral-hypersensitivity-1945074
Önnek ajánljuk
-
Szent-Györgyi Albert Immunkomplex Cedezin 60x5 190 Ft
-
Gelsectan® 30x8 870 Ft
-
Florabalance® Plus 15x6 100 Ft