A fotoprotekció (fényvédelem) fogalmának köztudatba épülése egyre fontosabbá válik. A levegőbe kerülő szennyező részecskék felforrósítják életterünket, évről-évre egyre hosszabbak a kánikulák. Ezeken a napokon a hőmérséklet mellett az UV-index is az egekbe szökik. Az elviselhetetlen hőségben a vízpartok, strandok megtelnek emberekkel a hosszú ujjú felső pedig többnyire a szekrény alján marad.
A napból érkező UV-sugárzás visszaverődik a levegőben található szennyező részecskékről, egy tó víztükréről vagy éppen egy fennsík hófedte felületéről. A bőrünk azonban elnyeli az UV-sugarakat. Ez azt jelenti, hogy a bőr rétegeibe hatolva kölcsönhatásba lépnek a bőr sejtjeinek molekuláival. Károsító hatásuk azonnali megnyilvánulása a napégés. Azonban a hosszútávú következményekkel is számolnunk kell, a bennünket ért környezeti hatások mindig nyomot hagynak bőrünkön.
Mik az UV-sugárzás káros hatásai a bőrben?
Közvetlen hatásként a sejtek DNS-ének roncsolását emlegethetjük, ami bőrdaganatok kialakulásához vezethet. Közvetett hatása révén szabadgyökök szabadulnak fel a bőrben, ami oxidatív stresszt okoz. A sejtek károsodása miatt a kollagénben és elasztikus rostokban gazdag sejtek közötti állomány lebomlik, majd a bőr kiszárad, egyenetlenségek és ráncok jelennek meg. Ez az UV-sugárzás hatására lezajló korai öregedési folyamat az úgynevezett fotoaging hatás. Az oxidatív stressz a bőrben lévő immunsejtekre is hatással van, így gyengíti a bőr ellenálló képességét, vitalitását. A festéksejtek sérülése szabálytalan pigmentációk kialakulásához vezet. A napégés okozta gyulladás, hólyagosodás és hámlás szintén nyomot hagynak bőrünkön.1
Fotoprotekció. Mit tehetünk a bőrünk védelmében?
A szabadgyökök ellen szervezetünk enzimekkel és antioxidánsokkal védekezik. Ám a túlzott mértékű károsodás kimerítheti ezeket a védekező mechanizmusokat. Antioxidánsokat tartalmazó fotoprotektív hatású készítmények a helyileg alkalmazott fényvédő krémek mellett „második védelmi vonalként” szolgálnak, és enyhítik a napsugárzás által kiváltott oxidatív stressz hatásait. Ezen kívül fontos, hogy ne töltsünk túl sok időt közvetlen napsütésben, 11-15 óra között pedig lehetőleg kerüljük is el a napon tartózkodást, valamint használjunk napszemüveget és kalapot!
Forrás:
1 Stephen E. Ullrich; 2005; Mutation Research 571, 185–205