Mitől válhat fényérzékennyé bőrünk, mi áll a jelenség hátterében?
Bizonyos gyógyszerekről ismert, hogy fényérzékenységet okozhatnak. Arra azonban kevésbé gondolunk, hogy efféle hatású összetevők egyes növényekben vagy kozmetikumokban is előfordulhatnak. Ezek az anyagok bőrön keresztül felszívódva vagy a bélrendszerből a vérkeringés által eljutnak a bőr kötőszövetes rétegébe. Ott a fényérzékenységért felelős molekulák képesek kölcsönhatásba lépni az UVA sugarakkal. Ennek következtében szerkezetük és ezzel együtt számos tulajdonságuk is megváltozik, melynek fényérzékenység lesz az eredménye.
Kórlefolyás szerint kétféle fényérzékenységi reakció alakulhat ki
Abban az esetben, amikor a molekula a bőrben UV-sugárzás hatására reaktívvá válik és azonnal, helyileg károsítja sejteket, szöveteket, fototoxicitásról beszélünk. Legtöbbször reaktív oxigéngyökök, ún. szabadgyökök is felszabadulnak, melyek oxidatív stresszt okoznak a sejtekben. Ennek következtében a napnak kitett bőrfelületen azonnali gyulladásos reakció zajlik le, vagyis a bőr pár perc alatt képes leégni. A leégés mértéke dózisfüggő, azaz minél több időt töltünk a napon, annál súlyosabb károkat okozhat. A leégésnek fájdalom, bőrpír, kiszáradás, hámlás lesz a következménye. Hosszútávon csökken a bőr ellenállóképessége, mely korai bőröregedéshez és bőrelváltozások kialakulásához vezethet.
Fotoallergia esetén UV-sugárzás hatására a gyógyszermolekulából immunogén anyag keletkezik, melyet az immunrendszer felismer és allergiás reakció alakul ki. A reakció nem jár azonnali tünetekkel, a bőrkiütések 24 órával később a teljes testfelületen megjelenhetnek.
Míg a bélrendszerből felszívódó anyagok inkább fototoxicitást váltanak ki, addig a bőrrel érintkezésbe kerülő kenőcsök, növényi nedvek anyagai (fitofotodermatitis) gyakrabban okoznak fotoallergiát.
Mely gyógyszerek, kozmetikumok okozhatnak fényérzékenységet?
Mesterséges és természetes anyagok is állhatnak a fototoxicitás és fotoallergia hátterében.
Gyógyszerek:
- Antibiotikumok
- Gombás fertőzés elleni gyógyszerek
- Allergia elleni szerek, antihisztaminok
- Nem szteroid gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók
- Koleszterincsökkentők
- Vérnyomás csökkentők
- Vizelethajtók, diuretikumok
Kozmetikai szerek:
- Kémiai hámlasztók (alfa-hidroxisavak)
- Fényterápiában alkalmazott érzékenyítők (pszoralen)
- Pattanás elleni szerek (retinoidok)
- Nyálkahártya fertőtlenítők (klórhexidines szájvíz, kenőcs)
- Kátrány szappanokban, samponokban
Növények:
- Citrusolaj, bergamotolaj
- Kapor, édeskömény, zeller
- Mustár
- Füge
- Kaukázusi medvetalp (furokumarin)
Mit tehetünk védekezésképpen?
Legkézenfekvőbb megoldás a napon tartózkodás kerülése, de ha erre nincs mód, kiemelten fontos valamilyen fényvédelmet alkalmazni. Viseljen hosszú, lenge öltözetet, széles karimájú kalapot és napszemüveget! A bőr napsugárzással szembeni védelmében új dimenziót nyitottak a szájon át szedhető antioxidánsok. Magas faktorszámú napvédő krémek mellett érdemes antioxidáns készítményeket is alkalmaznunk.