Szerző: Dr. Monduk Péter Zoltán, reumatológus szakorvos.
Először is szeretném az ízületi fájdalomhoz vezető okokat számba venni. Az ízületi fájdalom több helyről eredhet. A kiinduló ok, hogy az ízületet valamely károsító hatás éri. Ez lehet egyszeri túlerőltetés, sokszor ismétlődő terhelés, hirtelen trauma, fertőzés okozta gyulladás, vagy autoimmun megbetegedés. Ilyenkor két különböző úton jelentkezik fájdalom. Egyrészről a fellépő gyulladáskor a fehérvérsejtek által kibocsátott kémiai anyagok – ún. mediátorok – révén az ezekre az anyagokra érzékeny idegsejtek közvetítik a fájdalmat. Ez a fájdalom többnyire pihenéskor, ágymelegben jelentkezik. A másik út a porc károsodása révén létrejövő ún. mechanikai fájdalom. Erre a fájdalomra a szokásos gyulladáscsökkentő, illetve fájdalomcsillapító gyógyszerek kevéssé hatnak. Ilyenkor a terápiás cél a porc regenerációjának, újraépülésének az elősegítése. Fontos, hogy ízületi fájdalomként élhetjük meg az ízület körüli lágyrészekben – ínakban, izmokban, nyáktömlőkben (bursákban) – jelentkező fájdalmat is. Ezen utóbbi fájdalmak is gyakran állnak elő az ízületi porc károsodása miatt létrejövő gyulladás, illetve a porckárosodás révén kialakult nem megfelelő használat következtében.
Mi hát a teendő?
A gyulladás kezelésére gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedése szájon át, vagy lokális (helyi) injekciós kezelés kerülhet szóba. Sok esetben hasznos kiegészíteni a gyulladáscsökkentő kezeléseket gyógytornával, egyéb fizioterápiás kezelésekkel, hogy a gyulladás elmúltával az ízület funkciója is megfelelő legyen. Gyakran szükséges lehet a gyulladáscsökkentő gyógyszerek kiegészítése fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazásával, hogy a mindennapi élet tovább mehessen a maga útján. A legfontosabb azonban az ízületi károsodás gyógyítása, ami megteremti a lehetőségét annak, hogy a gyulladáscsökkentés által elért eredmények tartósak legyenek.
Mit tehetünk a porckárosodás enyhítéséért, annak regenerációjáért?
A válasz egyszerű: „porcépítőket” – glükozamint és kondroitin szulfátot kell szedni.
Miként is segítenek ezek a molekulák?
Mind a két molekula felszívódva a keringés által eljut minden ízülethez, minden egyéb szövethez, melyek szintén ezeket a molekulákat használják alapkőként a szerkezetük felépítéséhez. E molekulák a szervezetben mindenhová eljutnak, és minden szövet használja is őket. Ez alapján világos, hogy nem egy-egy ízület célzott kezelését szolgálják, hanem általánosan minden szövetben javítják azok működését.
Hogyan is vesznek részt ezen molekulák az ízületi porc regenerációjában? Miért is kell őket pótolni?
Ehhez érdemes tudni, hogy a porcszöveti sejtek is előállítják ezeket a molekulákat, ám a porcsejtek a felszínhez közeli rétegekben már igen kis számban és kötőszövetes gerendákkal elválasztva vannak csak jelen. Ha a porcot károsodás éri, akkor ezek a sejtek elkezdenek molekulákat termelni a károsodás rendbe hozására, de azok a molekulák nehezen, lassan tudnak eljutni a felhasználási helyükre. Ezért érdemes azokat a molekulákat kívülről is pótolni.
A porcszövetbe a tápanyagok az ízületi folyadékból diffúzió útján jutnak el, mivel a porcszövetben nem igen található érhálózat. Ezáltal az anyagok mozgása lassú folyamat, ami a porcszövet megújulását, a sérülések kijavítását igen meglassítja.
A porcszövetben két molekula típus játszik kulcsszerepet. Az egyik típus a hálózatosan egymásba fonódó kollagének csoportja, melyek a porc szakítószilárdságáért felelősek. A másik típusú molekulák, az ún. glükózamino-glikánok, melyek a kollagén hálózatba ágyazottan, a sejtek közötti térben helyezkednek el egy-egy központi fehérjére felfűzve. Itt egy mikroszkóposan jellegzetes, többszörösen elágazódó szerkezetet alkotnak. Ezek a glükózamino-glikánok ozmótikusan nagyon aktívak, vagyis sok vizet szívnak magukba, s azt a környezetükben meg is tartják. Ezzel biztosítják a kollagén rosthálózat feszesen tartását és porcszövet rugalmasságát.
A szájon át bevett glükózamin és kondroitin-szulfát molekulák az összes ízületbe eljutnak. Az ízületekben a sejtek közötti térbe diffundálnak. A sejtek közötti térben a glükózamin és kondroitin-szulfát molekulák beépülnek a glükózamino-glikán óriásmolekulákba. A glükózamin és kondroitin-szulfát képesek arra is, hogy a porcsejteket további glüközamino-glikán termelésre ösztökéljék. Tehát közvetlenül és közvetve is segítik a porcok megújulását.
Az ízületek tokját belülről borító sejtek (ízületi belhártya) szintén termelnek hasznos molekulákat. Ilyen a hialuronsav, mely szintén a glükózamino-gikánok csoportjába tartozik. A hialuronsav, mintegy megkenve az ízületeket, csökkenti az ízületi felszínek közötti súrlódást. A glükózamin és kondtoitin-szulfát molekulák az ízületi belhártya sejtjeire hatva azok hialuronsav termelését is serkentik.
Beszéljünk egy kicsit külön-külön is a két kulcsmolekuláról, a glükózaminról és a kondroitin-szulfátról!
A glükózamin egy viszonylag kicsi (179,2 Da) aminocukor, ami a poprckopás során a regenerációt biztosító molekulák alapkövének számít. Szerepet játszik a glükozamino-glikánok, köztük a hialuronsav felépítésében. Igen fontos, hogy a porcsejteken hatva a glükózamin serkenti azok minden nemű működését. Ezáltal a porsejtek több glükózamino-glikánt és több porcszöveti fehérjét (II-es típusú kollagén, aggrecan, stb.) is fognak termelni. A glükózamin fokozza az ízületi belhártya hialuronsav termelését, gátolja a gyulladásos folyamatok kialakulását. Így közvetve megelőzi a gyulladásos sejtek által kiváltott porcpusztítást. Ugyanakkor a már kialakult gyulladás esetén a gyulladásos sejtekből kiszabaduló, porcbontó enzimek működését is gátolja. Mivel e fenti effektusok révén bizonyítottan gátolja a porckárosodást, segíti a porcregenerációt, csökkenti az ízületi fájdalmat és duzzanatot, ezáltal javítja az ízületi mozgékonyságot, az EULAR (Európai Antireumatikus Liga) a legmagasabb, 1A szintű ajánlást adta a molekula használatára a térdkopás kezelésében. Az ajánlott napi adag 1200-1500 mg folyamatosan szedve. A fentieket több munkacsoport is bizonyította (Varghese és mtsai. 2007-ben; Lippiello 2007-ben; Tiku és mtsai 2007-ben; Derfoul és mtsai 2007-ben; Dodge és Jimenez 2003-ban.
A másik kulcsmolekula a kondroitin-szulfát egy nagy molekula (10 000 – 50 000 Da), ami ismétlődő egységekből épül fel. Elsősorban az ízületi porc glükózamino-glikánjainak felépítésében vesz részt. Negatív elektromos töltése révén jó a vízmegkötő képessége. A sok megkötött vízzel együtt az ízületi porc rugalmasságát szolgálja. Az ízületi belhártya sejtjeinek hialuronsav szintézisének fokozásával az ízületi felszínek súrlódását is csökkenti. A fehérvérsejtek által termelt porcbontó enzimek (leukocita-elasztáz és hialuronidáz), a
fehérvérsejtek gyulladást serkentő hírvivő anyagait (IL-1β és TNF-α), valamint a gyulladásokozó enzimek (COX-2 és NOS-2) gátlása révén gátolja a porc további károsodását. A kondroitin-szulfát
a glükozaminhoz hasonlóan csökkenti az ízületi fájdalmat, duzzanatot, gyulladást, és fokozza az ízületi mozgékonyságot. Ezért az EULAR-tól szintén 1A szintű ajánlást kapott az ízületi arthrosis (porckopás) kezelésére. A napi ajánlott bevitel 800 mg. A fentieket szintén több munkacsoport vizsgálta és bizonyította (David-Raoudi és mtsai 2009-ben; Souich és mtsai 2009-ben).
Logikusnak
is látszik az a megállapítás, miszerint a glükózamin és a kondroitin-szulfát egymás hatását erősítheti. Erős terhelésnek, stressznek, traumának kitett ízületek esetén (pl.: sportolóknál) a porcban és az ízületi szalagokban (melyek fő alkotóeleme a kollagén) a glükózamin és a kondroitin-szulfát elősegítheti a regenerációs folyamatokat a kollagénszintézis fokozásán, a gyulladásos reakciók korlátozásán, a glükózaminoglikánok és hialuronsav szintézisének fokozásán keresztül. E tényeket is több munkacsoport munkásságán keresztül sikerült megismerni: Chan és társai 2005-ben és 2006-ban; Orth és társai 2002-ben; Lippiello és társai 2000-ben és 2007-ben;
Clegg és társai 2006-ban; Hochberg és társai 2015-ben.
Meddig érdemes szedni ezeket a molekulákat?
A fenti tanulmányokból kiderül, hogy a glükozamin és a kondroitin-szulfát lassan, mintegy 3 hét elmúltával kezdi kifejteni a hatását. Bár a hatás hosszan, akár hónapokig fennmaradhat, célszerű folyamatosan szedni őket, hiszen jól tolerálhatóak mellékhatások nélkül. A hosszan fennmaradó hatásból adódóan nem okoz problémát, ha mondjuk egy utazás alkalmával nem visszük magunkkal. Mivel a szervezetben egyenletesen eloszló molekulákról van szó, az összes ízület ellátásra kerül. Ha egy-egy ízület komolyabb károsodást szenved, akkor célzott, ún. viscosupplementációs injekciós kezelésekkel lehet célzott hatást elérni, de azok mellett is javasolt a glükozamin és a kondroitin-szulfát szedése.
Remélem, hogy a fentiek segítséget nyújtanak a tájékozódásban, s hasznos információkat sikerült átadnom!
Önnek ajánljuk
-
Maradj aktív csomagAkciós termék41 712 Ft
-
Loxacon® kapszula 30x5 080 Ft
-
Cartinorm® + BIOcollagen por oldathoz 20x13 490 Ft