Gyönyörködni a zöldbe borult lombokban, a természet szépségében, madárdalra ébredni, belélegezni a tavaszi levegő zamatos illatát mind-mind új lendülettel, tervekkel és tettvággyal tölt el bennünket. Míg sokaknak a tavasz örömöt hoz, másoknak a szenvedés kezdetét jelenti, akik könnybe lábadt, viszkető szemmel, eldugult orral és tüsszögéssel kénytelenek tudomásul venni: itt az allergia szezon, az álmatlan éjszakák és feszült nappalok időszaka.
Az immunrendszer tévedése
Az allergia az immunrendszer fokozott, túlzott válasza olyan anyagokra, melyek normális esetben (nem allergiás egyének szervezetében) nem váltanának ki semmilyen reakciót. Ezt a túlérzékenységet az ún. allergének idézik elő, melyek leggyakrabban virágok és fák pollenjei, házipor, poratka, állati szőrök, állati mérgek (pl. méh-, darázsméreg), toll, penészgombák, étel allergének, fémek, műanyagok, vegyszerek, gyógyszerek.4
Immunrendszerünk a szervezetünkbe bekerülő idegen anyagokkal, vírusokkal, baktériumokkal szemben a legfontosabb védelmi vonalat jelenti. Megfelelő működése bonyolult, egymással kölcsönhatásban lévő folyamatok láncolatán keresztül valósul meg. Az allergénekre adott szélsőséges reakciójának hátterében pontosan ma sem tisztázott, hogy mi áll, azonban bizonyos tényezők nagy szerepet játszhatnak a kialakulásában (pl. a levegőszennyezettség, háziállatok lakásban történő tartása, genetikai hajlam).
Az allergia örökölhető
Ha az egyik szülő allergiás, akkor 50% a valószínűsége annak, hogy a születendő gyermek is allergiás lesz. Mindkét szülő érintettsége esetén ez a szám 60-80%-ra ugrik. Természetesen azt sem szabad elfelejtenünk, hogy az utódnál akkor is kialakulhat az allergia, ha egyik szülőnél sincs, ebben az esetben 10% a valószínűség erre. A tünetek kialakulása nincs életkorhoz kötve, az immunrendszer ezen „tévedése”, vagyis az ártalmatlan anyagokra való túlérzékenysége bármely életkorban jelentkezhet.
Miért kell enyhíteni a tüneteket?
Azon túl, hogy az életminőséget jelentősen rontja, az allergiás tüneteknek hosszútávon komoly szövődményei lehetnek. Az orrdugulás miatt krónikus orrmelléküreg-gyulladás, fülfájdalom, középfülgyulladás alakulhat ki, az elhúzódó szájon át történő légzés alsólégúti huruthoz vezethet. Nem ritka, hogy a kezeletlen tünetek asztmás betegség kialakulását okozzák. A harmadik generációs antihisztaminok (pl. dezloratadin) jó választásnak bizonyulnak az allergiás tünetek enyhítésére. Nagy előnyük, hogy nem álmosítanak, miközben a tüneteket jelentősen csökkentik.
Jótanácsok allergiásoknak
- Portalanításhoz lehetőleg nedves portörlő kendőt használjunk, hogy minél kevésbé kavarjuk fel a port!
- A poratkák legkedveltebb tenyész- és élőhelyét, vagyis az ágyneműt gyakran mossuk át 60 °C-on, ugyanis ez a hőmérséklet már elpusztítja őket!
- Ne feledkezzünk meg az egyéb lakástextíliák (pl. függönyök, sötétítő függönyök), valamint a plüss játékok rendszeres kimosásáról sem!
- Amennyiben tehetjük, csökkentsük a szőnyeggel borított felületek méretét a lakásban, és hetente egyszer mossunk fel!
- Porszívózáshoz használjunk hepa-szűrős készüléket!