A kalcium a csontrendszerünk mellett számos egyéb szervünk működése szempontjából is létfontosságú anyag. Az izmok működésére, az idegrendszerre, a hormonképződésre és véralvadásra mind-mind károsan hat a kalcium hiány. Életünk során mégis számtalanszor vállalunk felesleges kockázatot a nem megfelelő vagy nem elegendő kalcium bevitellel.
Mikor gyanakodhatunk elégtelen kalcium bevitelre?
Az alacsony kalciumszint memóriazavart, depressziót okozhat. Vérnyomás ingadozás, magas vérnyomás esetén is gondolhatunk arra, hogy nem megfelelő a szervezetünk kalcium szintje. A kalcium szint súlyos csökkenése az ajakban, nyelvben, ujjakban, lábakban jelentkező zsibbadásérzés, a kezek és lábak izomgörcse, általános izomfájdalom és arcizom görcs tüneteiért is felelős lehet.
Érdekesség: az emberi test kb. 1000 g kalcium raktárral rendelkezik.
Mivel a szervezet kalciumtartalmának 99%-a csontokban és a fogazatban található, a gyakori csonttörés, vagy az eltört csontok túl lassú gyógyulása is kalcium hiányt jelezhet, csontritkulásra utalhat.
Kalcium hiányt okozhat:
– nem megfelelő kalcium bevitel
– felszívódási zavar
– D-vitamin hiány
– túlzott magnéziumfogyasztás
– elégtelen mellékpajzsmirigy működés
-hosszan fennálló máj- és vesebetegségek
– stressz
Az emberi szervezet kalcium raktára a csontozat. Elsődleges feladatát, a csontok szilárdságának biztosítását itt, helyben látja el. Az idegek és izmok működéséhez, valamint a véralvadáshoz szükséges kalcium a vérben és sejtekben található.
Ha elégtelen a kalciumbevitel, a szervezet a csontban lévő raktárakból pótolja a vérben és a sejtekben szükséges kalciumot. Ezért megnövekedett kalciumigény esetén a csontállomány megőrzéséhez és a hiányállapotok elkerüléséhez szükség lehet a kalcium fokozott pótlása.
Mennyi kalciumra van szükségünk?
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság által meghatározott ajánlott napi beviteli érték felnőtteknél 800 mg, maximális határérték 2500 mg naponta. Az a szükséglet természetesen különböző állapotokban, vagy eltérő táplálkozású embereknél (pl. sportolók, idősek, vegetáriánusok vagy fogyókúrázók) változhat.
Túladagolható a kalcium?
A kalcium táplálkozás útján történő túladagolásának kicsi az esélye. Azonban nagy dózisban D-vitaminnal történő étrend-kiegészítéskor lehetséges. A felszívódott kalcium főleg a vizelettel távozik, kisebb arányban az izzadtsággal és a széklettel ürül. Időseknek és vesebetegeknek fokozott figyelmet kell fordítani a bevitt kalcium mennyiségére.
Természetes kalciumforrás
Európa különböző országaiban más és más az emberek kalciumforrása. Közös jellemző, hogy a tejtermékek a legfontosabbként említendők. Emellett a zöldleveles zöldségek, hüvelyesek, diófélék, halfélék kiváló kalciumforrások.