A tél közeledtével egyre többet gondolunk arra, hogy a havas lejtőkön élvezzük a síelés örömeit az irodai munka helyett. Ahhoz azonban, hogy biztonságosan és kényelmesen tölthessük az időt a pályán, érdemes néhány hónappal korábban elkezdeni a felkészülést. A megfelelő fizikai állapot nemcsak a teljesítményünket növeli, de csökkenti a sérülések kockázatát is.
Mikor és hogyan kezdjük el a felkészülést?
Az élvezetes és biztonságos síeléshez érdemes időben elkezdeni a felkészülést. Akár kezdő, akár haladó síelő, egy rendszeres edzésprogrammal érdemes erősíteni azokat az izmokat, amelyekre a síelés során a legnagyobb szükség van, valamint fejleszteni az egyensúlyérzéket.
Fontos, hogy a terhelést fokozatosan növeljük, hiszen az izmok fejlesztése nem a túlhajszolástól lesz sikeres. Hetente legalább 2 alkalommal szánjon 45 percet mozgásra vagy a szokásos edzések mellett célzottan erősítse a síeléshez szükséges izmokat, hogy formába kerüljön a téli sportokhoz.
Emellett fontos a szervezetünket is felkészíteni, hogy az izmok és az ízületeink is megfelelő állapotban legyenek, amit változatos ételekkel és speciális étrend-kiegészítőkkel érhetünk el.
Mely mozgásformákra érdemes összpontosítani?
A síelés során elsősorban az alsótest izmai dolgoznak intenzíven. A combhajlítók, combfeszítők, farizmok és a vádli izmai mind kulcsfontosságúak a stabil álláshoz, a kanyarokhoz és az egyensúlyozáshoz. Ezeket az izmokat guggolással, gumiszalagokkal, szabad súlyokkal vagy akár TRX gyakorlatokkal fejlesztheti. Érdemes beiktatni ugrálásokat vagy instabil felületen pl. egyensúlyozó félgömbön is elvégezni pár gyakorlatot, hogy a mozgáskoordinációhoz és az egyensúly megtartásához szükséges izmaink is fejlődjenek.
Emellett a törzs izmai is fontos szerepet játszanak a test stabilitásában. A core izmok fejlesztéséhez végezhetünk plank tartásból gyakorlatokat vagy dinamikusabb mozgást is mint a négyütemű fekvőtámasz vagy kitörésből törzsfordítás.
Az állóképesség javításáról sem szabad megfeledkezni, ezeket az erősítő gyakorlatok mellett kiegészítésként végezhetjük, mint a gyaloglás, futás, biciklizés, aerobic vagy akár az úszás. Ezeknél a gyakorlatoknál érdemes az időtartam hosszát növelni és nem a sebességre fókuszálni, hogy fokozzuk a tüdőkapacitást és az erőnlétet.
Az edzésnek elengedhetetlen része a nyújtás, ezért ne hanyagoljuk el az feladatok végén. A nyújtás növeli az izmok rugalmasságát és az optimális mozgás tartományt így jelentősen csökkenti a sérüléseket, valamint serkenti a regenerációt.
Amennyiben bizonytalannak érezzük magunkat, hogy miként álljunk neki érdemes konzultálni személyi edzővel, aki az igényeinknek és fizikai állapotunknak megfelelő edzést tud kialakítani.
Nyújtson extra támogatást az ízületeknek
A mozgás mellett érdemes ízületeink védelmét fokozni a megfelelő táplálkozással. Az ízületeink stabilitását és rugalmasságát a benne található szerves molekulák többek között a kollagén adja. Az életmódi tényezők miatt viszont a termelése lelassulhat vagy a lebontása fokozódhat, amely miatt sérülékenyebbé válunk. A kollagénben gazdag ételekkel és kollagén tartalmú étrend-kiegészítővel viszont pótolhatjuk a hiányát.
Tudta-e?
Kollagén pótlás esetén érdemes C-vitaminnal kiegészíteni az étrendünket, mert elengedhetetlen szerepe van a kollagénrostok képződésében.
A porcok működéséhez szükséges ízültei folyadék nem megfelelő termelődése is kiválthatja a térd ízületek berozsdásodását. Az ízületi folyadék normális termelődése is támogatható hialuronsav pótlásával.
Az ízületek hirtelen, túlzott terhelése következményeként, felhalmozódhatnak oxidatív gyökök, amelyek gyulladást is okozhatnak. Az oxigén gyökök ellen pedig számos antioxidáns molekula nyújthat védelmet. Az egyik „újra felfedezett” aktív molekula a tömjénfa-kivonat, amelyet már az ókori katonák is használtak az ízületeik támogatására.
A zöldkagyló kivonat is antioxidáns hatással bír, valamint a porszövet építő elemeit is tartalmazza pl. glükózaminoglikánokat. A legendás maori harcosok is zöldkagyló fogyasztásával kerültek el különböző mozgásszervi bántalmakat. Tehát a zöldkagyló fogyasztásával egy igazi harcos erejét vihetjük magunkkal a sípályára.
További érdekességek a felkészüléshez:
A regeneráció rendkívül fontos folyamat és ez egyre hangsúlyosabbá is válik a sportolók között. Az alábbi cikkben tovább olvashat a szaunázás jótékony hatásairól, valamint hogy miért érdemes beépíteni a mindennapokba: A szaunázás jótékony hatásai
Ha már a felkészülési időszakban nehézségekkel találkozik, mint a hirtelen izomgörcs akkor az alábbi cikkben megtudhatja, hogyan lehet kivédeni: Sportolás és görcs? Mi lehet mögötte?
Amennyiben gyakorlott síelő akkor, tudatosan készül a leégés ellen. Viszont azt is tudta, hogy az UV védelem nem csak kívülről, hanem belülről is támogatható? Az alábbi cikkben bemutatjuk, hogy alakíthatjuk ki a megfelelő védelmet: UV-védelem belülről: ezek a legnépszerűbb, szájon át szedhető hatóanyagok – 1. rész: Polypodium leucotomos
A síelők egyik rémálma a térdsérülés. Vissza lehet térni ezek után a sípályákra? Szakorvos az alábbi cikkben válaszol: Hogyan térjünk vissza térdsérülést követően a sípályára?