A C-vitamin és a kapszaicin kutatása is erősen kötődik Szegedhez és mindkét kutatás Nobel-díjjal zárult.
Szent-Györgyi Albert Professzornak 1937-ben adományoztak orvosi Nobel-díjat a C-vitamin izolálásáért és sejtlégzéssel kapcsolatos felfedezéseiért.
A szegedi egyetem kiváló Professzora sikerrel azonosította és izolálta paprikából a szervezet kulcsfontosságú támogatóját, a C-vitamint. A sejtlégzés bizonyos lépéseit és elemeit, köztük a fumársavat is azonosította, melynek segítségével később Krebs – aki szintén Nobel-díjas lett – írta le a citromsav ciklus körfolyamatot. A két felfedező tiszteletére ezt a folyamatot Szegeden Szent-Györgyi-Krebs ciklusként emlegetik. A C-vitamin nélkülözhetetlen szerepét azóta számos élettani folyamatban igazolták.
A kapszaicin szegedi gyökerei
A másik Nobel-díjat David Jay Julius és Ardem Patapoutian kapták 2021-ben a TRPV-1, azaz a kapszaicin receptorának szerkezeti azonosításáért. Bár a díj nem magyar kutatóknál landolt, a kutatás Szegedről indult.
Az erőspaprika kivonatának különleges élettani hatásait ifjabb Jancsó Miklós professzor figyelte meg elsőként Szegeden a második világháborút követő években, és nevezte el „kapszaicin deszenzitizáció”-nak. Jancsó professzor kísérleteiről 1949-ben számolt be a Magyar Élettani Társaság Vándorgyűlésén. A magyar tudomány nagy vesztesége, hogy Jancsó professzor felfedezését az akkori politikai klíma miatt angol nyelven egészen az 1960-as évekig nem publikálhatta.
Jancsó Miklós halála után a kapszaicin kutatás két nyomvonalon haladt tovább, Pécsett, a Jancsó-tanítvány Szolcsányi János laboratóriumában, és Szegeden, Jancsó professzor Gábor nevű fia által. Szolcsányi professzor a saját nyelvét használta kísérleti eszközként, és a kapszaicin analógok hatás-szerkezet összefüggése alapján 1975-ben arra a következtetésre jutott, hogy az érző neuronokban léteznie kell egy specifikus kapszaicin receptornak. Kutatócsoportok a világ távoli részein párhuzamosan dolgoztak a kapszaicin rejtély megoldásán. A leghamarabb, 1997-ben, David Julius csapata mutatott fel eredményt, így az elismerést Őket illeti.
Nobel-díjas előadásában Julius megemlítette a magyar kutatókat, akik a felfedezéshez vezető utat kitaposták.
A kutatások azóta sem értek véget. A kapszaicint több élettani folyamatban is vizsgálják. A testsúlycsökkentő diéta támogatásában szerepét már számos vizsgálat igazolta.
Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos, vegyes étrendet és az egészséges életmódot!