Az öregedés elkerülése és örök élet gondolata mindig foglalkoztatta az emberiséget. Bár ennek elérése igen valószínűtlen, az tény, hogy az orvostudomány fejlődésével a várható átlagéletkor folyamatosan növekszik. Az elmúlt 100 évben hazánkban 33,5 évvel emelkedett a születéskor várható élettartam.1 Ezzel párhuzamosan sajnos a krónikus betegségek gyakorisága is nőtt, és az idősek egyre hosszabb időtartamot töltenek betegen. Természetes igény az, hogy minél tovább szeretnénk aktívak, egészségesek, önellátóak lenni, tartalmas és minőségi időt töltve szeretteinkkel. Van mód arra, hogy az öregedést lassítsuk és ezáltal az egészségtartamot növeljük?
A korral egyre több változás következik be, testünk – mint komplex gépezet – „elhasználódik”. Egyes változások a tükörből is visszaköszönnek (pl. a bőr ráncosodása), másokat viszont a mindennapi aktivitás során veszünk észre (pl. ízületi fájdalmak). A bekövetkező testi változások molekuláris, sejtes, szöveti és szerv szinten egyaránt érvényesülnek. Ezen hatásoknak a nagy igénybevételnek kitett mozgásszervrendszerünk kifejezetten ki van téve. Az egyre gyakrabban jelentkező mozgásszervi fájdalmak azonban nem feltétlenül korunkra hívják fel a figyelmet, hanem arra, hogy ízületeink extra támogatást és védelmet igényelnek.
Miért öregszünk?
Az öregedés komplex biológiai folyamat, melyben az egyes mechanizmusok között szoros kapcsolat van, egyik a másikra hatást gyakorol. Az öregedésnek vannak ún. programozott vagy genetikailag meghatározott okai, másrészt külső és belső környezeti hatások befolyásolják, köztük az oxidatív stressz. A tudomány jelenlegi állása szerint az öregedés 7 kiváltó tényezőn, úgynevezett pilléren (pl. gyulladás, stressz, makromolekulák károsodása stb.) alapszik. A pillérek meghatározásánál talán még fontosabb az a tény, hogy ezek egyike sem képes a másik nélkül működni, közöttük bonyolult kapcsolatrendszer áll fenn, egyik a másik befolyásolja, így egy komplex hálózatot alkotva.2
Mi a szerepe a szabadgyököknek az öregedésben?
A szabadgyök és antioxidáns kifejezések manapság igen divatosak, sok helyen hallani róluk. Az öregedésben betöltött szerepük megértéséhez érdemes tisztázni, hogy melyik mi is valójában. A szabadgyökök a „rossz zsaruk”, olyan molekulák, melyek nagy reakciókészségük miatt könnyen károsítják a szervezetünk felépítésében kulcsszerepet játszó molekulákat (pl. az örökítőanyagot vagy a fehérjéket). Az antioxidánsok a „jó zsaruk”, melyek természetes módon is jelen vannak a szervezetünkben, és az a feladatuk, hogy a szabadgyököket semlegesítsék. Akkor van baj, ha az antioxidáns készlet kimerül és nem áll rendelkezésre elég belőlük a „rossz zsaruk” kiiktatásához. A szabadgyökök így ún. oxidatív stresszt idéznek elő, és károsítják makromolekuláinkat. Mivel ez utóbbi folyamat az öregedés egyik kiváltója, ezért azt mondhatjuk, hogy az oxidatív stressz alapjaiban határozza meg korunkat.
Lassítható az öregedés?
A kérdés megválaszolásához fontos elkülönítenünk a kronológiai kor és a biológiai kor fogalmát. Kronológiai kor alatt a születésünktől eltelt éveink számát értjük, míg a biológiai korunk azt méri, hogy hány éves a testünk, vagyis, hogy az egyes fiziológiai rendszereink mennyire működnek jól. Az idő, mint fizikai jelenség múlását lehetetlen befolyásolni, azonban a biológiai „korosodás” lassítható, visszafordítható azáltal, hogy odafigyelünk egészségünkre. Ily módon egy kronológiailag 50 éves személy szervezete biológiai korát tekintve megfelelő karbantartás mellett csupán 35 éves is lehet. Másfelől, egy kevésbé egészségtudatos életmód esetén ugyanezen kronológiai kor biológiailag akár 65 évnek is megfeleltethető lehet.
Mit tehetünk a biológiai korunk csökkentéséért?
A mozgásnak, a táplálkozásnak, a megfelelő mennyiségű és minőségű alvásnak, egy szóval az egészséges életmódnak kulcsszerepe van az egészségtartam (az egészségben eltöltött éveink számának) növelésében. Ezen túl egyéb prevenciós eszközöket is bevethetünk. Ilyen például az oxidatív stressz csökkentése. Az egészségtudatos életmód már önmagában is csökkenti az oxidatív stressz, de szervezetünk saját antioxidáns rendszerét külsőleg bevitt antioxidánsokkal is támogathatjuk. Ez segíti a sejtjeinket öregítő szabadgyökök elleni védekezést. Erre alkalmasak egyes növényi kivonatok (pl. ördögkarom kivonat), vitaminok és ásványi anyagok, melyeket akár hosszú távon is alkalmazhatunk.
Bár a kronológiai korunkra nem tudunk hatást gyakorolni, biológiai korunkat nagyban befolyásolhatjuk, ha egészségtudatosan élünk és nem a kezelésre, hanem a prevencióra fektetünk nagyobb hangsúlyt. Épp ezért azt mondhatjuk, mindenki annyi idős, amennyinek érzi magát és amennyit tesz azért, hogy megőrizze fiatalos lendületét és aktivitását.
Referencia lista:
1. https://www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_hosszu/h_wdsd001b.html
2. Franceschi C et al. Nat Rev Endocrinol. 2018 Oct;14(10):576-590.
Önnek ajánljuk
-
Maradj aktív csomagAkciós termék41 735 Ft
-
Loxacon® kapszula 30x5 130 Ft
-
Makula komplex AREDS 2 FORMULA 60x9 980 Ft