Latin név: Valeriana officinalis – Valerianae radix
Népies név: macskagyökönke, valerián, baldrián, hodolán, fordulófű, Szent Magdolna füve, római/mezei nárdus, terjékfű
Angol név: Valerian – Valerian root
Hazája Európa és Ázsia, délebbre ritkább. Gyökértörzse 3-5 cm hosszú, egészen kisujjnyi vastag; belőle számos, 10-15 cm hosszú, 2-3 mm vastag, rostos gyökér ered. A gyökérzet szaga átható, nem kellemes, jellemző. Szára egyenes, gyakran 1 m-nél is magasabb, barázdás, csöves, a virágzatban elágazó. Levelei keresztben átellenesek, szárnyasán összetettek, az alsók hosszú nyelűek, a felsők ülők. A virágok aprók, fehérek vagy rózsásak, enyhe, kellemes illatúak. Termése tojásdad, lapos makkocska; május-júniusban virágzik.
Kultúrtörténet
A növény a Valeriana nevet csak a X. század körül kapta, ami a latin valere (erős) szóból származik. Az ókorban a macskagyökérfű első írásos említése Galenus-tól származik, aki álmatlanság kezelésére javasolta.
A középkorban központi idegrendszeri indikációi nem emelkedtek ki számos, ma már irracionálisnak tekinthető felhasználása közül. Meglepő lehet, de kellemetlen szaga ellenére nyugtató fürdők készítésére is felhasználták.
Azt, hogy a macskagyökér elsősorban nyugtatóként és altatóként használható fel, a 18. század végén ismerték fel újra és a 19. századi orvosi és gyógyszerészi szövegek már csak ezt a hatását említik.
Jelentősége azonban a két világháború bombázásai, ágyúzásai következtében növekedett meg, mert a háborús időkben ez volt a legkönnyebben beszerezhető nyugtató.
Gyűjtés
Gyógyászati célra elsősorban a Valeriana officinalis szárított gyökértörzsét hasznosítják. A gyökérzet szaga nem kellemes. Gyűjtése tavasztól őszig ajánlott. A gyökértörzsekről el kell távolítani a szár- és levélcsonkokat. A gyökeret közvetlenül gyűjtés után meg kell mosni, mert száradást követően már nehéz megtisztítani. A gyökeret macskáktól elzárható helyen kell megszárítani, mert a szagát kedvelik, a kiterített anyagban hancúrozva, be is szennyezik. Kb. 5 kg friss anyagból lesz 1 kg száraz áru.
Termesztés
A macskagyökér (Valeriana officinalis) mérsékelten nyirkos, lazább, humuszos talajt igényel. A magokat tavasszal szabadágyban elvetik, majd ősszel a palántákat 50×30 cm sor-, illetve tő- távolságban állandó helyükre kiültetik. Jól megmunkált, gyom mentes talajon helyben vetéssel is jól szokott sikerülni. A gyökerek fejlődése érdekében a tavasszal megjelenő virágszárakat, valamint később a lombozat felsőbb részét is célszerű visszavágni. A gyökereket kitermelésükkor azonnal meg kell mosni, mert megszáradásuk után a gyökerek közül a talajt már igen körülményes volna eltávolítani. Terméshozam: 4-6 q száraz gyökéráru kat. holdanként.
Főbb hatóanyagok a valeriánában
Bornil-izovalerianátot és szabad izovaleriánsavat tartalmazó illóolaj (0,5-2%), mindkét vegyület felelős a növény jellegzetes illatáért, amely a drog szárítása során szabadul fel. Valerénsavak (szeszkviterpének); valepotriátok (iridoidok) (1%), mint a valtrát (e vegyületek instabilitása miatt a kivonatokban és tinktúrákban csak lebontási termékeik találhatók); lignánok, flavonoidok, GABA, glutamin, és csekély mennyiségben piridin alkaloidok (aktinidin).
Jelenlegi ismereteink szerint a Valeriana officinalis hatásért a valepotriátok, a szeszkviterpén karbonsavak, az illóolaj, ill. újabb vizsgálatok szerint a flavonoidok is felelősek.
Valeriána hatásai
Idegcsillapító, nyugtató és enyhe altató hatású teakeverékek elmaradhatatlan alkotórésze. Hasonló célú étrend-kiegészítő ill. gyógyszerkészítmények előállításánál is felhasználást nyer. A fokozódó érdeklődés miatt a valerianát már termesztik.
– nyugtató
– elalvást segítő
– simaizom-görcsoldó, izomlazító
Állapotok, amelyekben ajánlott
– Idegrendszer
– nyugtalanság, ingerlékenység, stressz, szorongási
– idegi alapú alvászavarok – főleg elalvási nehézségek
– idegkimerültség
– szellemi túlhajtottság
– női változókori ideges panaszok
Keringési rendszer
– idegi eredetű szívpanaszok
– magas vérnyomás
Emésztőrendszer
– idegi eredetű gyomor- és bélpanaszok – görcsök, hasmenés, felfúvódás
Homeopátiás alkalmazás: alvászavarok, isiász gyógyítása
Felhasználás
Belsőleg
– cseppek
– tabletta
– tinktúra
Manapság leggyakrabban gyári készítmények (étrend-kiegészítők, növényi gyógyszerek) formájában alkalmazzák, amelyek alkoholos szárazkivonatot tartalmaznak. A száraz kivonat napi adagja 500-1200 mg.
– tea – áztatmány vagy forrázat
Elkészítés: 1-2 teáskanálnyi (2-3g) apróra tört gyökeret ¼ l hideg vízzel leöntünk és 10-12 órán át áztatjuk vagy 1 teáskanál gyökeret 1,5 dl forrásban lévő vízzel öntsünk le, 10-15 percig hagyjuk állni.
Napi adag: 2-3 csésze.
Fontos, hogy a szintetikus altatószerekkel ellentétben a macskagyökér hatása lassabban épül fel, 14-28 napos szedés után várhatunk eredményt!
A tapasztalatokból az következik, hogy a krónikus alvászavarban szenvedő betegek hosszú távú kezelésére tehát jól alkalmazható, azonban a vizsgálatok tanúsága szerint akut alvászavarok kezelésére nem a Valeriana a választandó szer.
A népgyógyászatban régtől fogva használják a macskagyökér+komló (pl. Herba Relax étrend.kiegészítő tabletta), valamint a macskagyökér+citromfű összetételű készítményeket, ezek hatásossága klinikai igazolást is nyert.
Mellékhatások
– Jól tolerálható, biztonságos szer
– Hosszabb távon sem lép fel függőség vagy megszokás, és nem alakul ki „másnaposság”, ellentétben a szintetikus altatókkal és nyugtatókkal.
– A bevétel után rövid ideig (1-2 óra) megnő a reakcióidő, ezért ilyenkor ne vezessünk autót!
– Az előírtnál jóval nagyobb dózisban szívműködési zavarokat okozhat.
Ellenjavallat
– Valamely összetevővel szembeni érzékenység
– 12 év alatti gyermekeknél ne alkalmazzuk!
– Ne használjuk terhesség vagy szoptatás esetén, mert ártalmatlanságára nincs megfelelő mennyiségű tudományos bizonyíték,
– Altató és/vagy nyugtató gyógyszerekkel együtt történő alkalmazása orvosi felügyelet mellett
Gyermek
12 éves kor alatt nem
Gyógyszerkölcsönhatások
Fokozhatja a más központi idegrendszeri depresszáns szerek (pl. az alkohol, nyugtatók, altatók) hatását.
Terhesek használhatják?
Nem
Szoptatás alatt használható?
Nem
Monográfiák, tudományos vizsgálatok
A klinikai vizsgálatok igazolták a valeriána hatásosságát – kimutatták, hogy befolyásolja a központi idegrendszer kémiai vivőanyagait, főleg a GABA (gamma-amino-vajsav) felszabadulását és újrafelvételét. Állatkísérletekben nyugtató, szorongásoldó, feszültségcsökkentő hatását mutatták ki.
A humán vizsgálatokban a macskagyökér készítményeket placebóval vagy altatókkal hasonlították össze.
A vizsgálatokban az elalvásig eltelt időt, valamint az alvás minőségét elemezték. A gyökérdrog több vizsgálatban szignifikánsan hatásosabb volt a placebónál, egy tanulmány szerint pedig hosszú távon az oxazepámhoz hasonló mértékben volt hatásos nem szervi eredetű álmatlanság kezelésében.
A macskagyökérről pozitív, a hatásosságát megerősítő ESCOP- és WHO-monográfia is készült – nyugtatóként és elalvási zavarokra ajánlják.
Az EMA tudományos monográfiát készített (EMA/HMPC/150848/2015; 02 February 2016) a gyökérdrogról és annak egészségügyi felhasználásáról. Növényi gyógyszerként történő alkalmazásáról általános összefoglaló dokumentum született (EMA/152385/2016; 5 April 2016).
Hivatalos státusz
A gyökér (Valerianae radix) szerepel a hazánkban szabadon forgalomba hozható drogok listáján (6. sz. melléklet a 4/1997. (I.22.) Korm. rendelethez, megjelent a 203/2002 (IX. 4. Korm. rendeletben). Hivatalos a Magyar- (Ph.Hg.VIII.) és az Európai (Ph.Eur.5.7.) Gyógyszerkönyvben (Ph.Eur.5.7.).
Az összefoglaló a fellelhető szakirodalmi forrásanyagok felhasználásával, a nemzetközileg elfogadott ajánlások szerint készült. Az anyag zárásának időpontja: 2017. május 26. A leírásban található információk nem helyettesítik az egészségügyi szakemberek tanácsait! Személyre szabott javaslatokért, forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez!