Valószínűleg ennek a hiedelemnek köszönhetően elterjedten alkalmazták a tejelválasztás fokozására. Melius Péter Herbáriumában (1578) ’Boldogasszony tövise’ néven elsősorban étvágygerjesztő, hasfájást enyhítő ill. görcsoldó szerként szerepelt.
Latin név: Sylibum marianum – Silybi mariani fructus (Cardui mariani fructus)
Népies név: Boldogasszony teje, Boldogasszony káposztája, Boldogasszony tövise, máriabogáncs, pápafű, Szűz Mária teje, Szűz Mária tövise, tarkabogáncs, őszbogáncs, szamárkóró
Angol név: Dog rose – Rose hips
Leírás
A fészkesvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó, egyéves növény.
Szára 1-1,5 m magas, de akár a 2 m-t is elérheti, egyenes, elágazó. A tenyészidő elején tőrózsát növeszt, tőlevelei nyeletlenek, lándzsásak, szárnyasan hasogatottak, szélük durván fűrészelt, szúrós, merev, kihegyesedő fogakkal.
A levelek színe fényes zöld, fehér, márványszerű mintával. A szárlevelek ülők, szíves vállal szárölelők, alapfelépítésük a tőlevelekéhez hasonló.
Virág: Gömbölyded, lila vagy bíborpiros színű 5-8 cm átmérőjű fészekvirágzata a hajtásvégeken magányosan áll; szúrósan kihegyesedő fészekpikkelyek védik. Termése bóbitás kaszat; magja 6-8 mm hosszú, 4 mm vastag, barna színű, világosabb foltokkal, a csúcsán sárga gyűrűvel. Júniustól augusztusig virágzik.
Dél-Európában, Dél-Oroszországban, Észak-Afrikában és Kis-Ázsiában őshonos. Kedveli a meleget, a meszes talajokat, nem kedveli a sok vizet és a homokos talajt. Közép-Európában elsősorban kultúrnövény, de ki is vadult, főleg meleg és száraz termőhelyeken él.
Gyűjtés
Hagyományosan a növény levelét használták fel, de ma már sokkal inkább érett magja képvisel gyógyászati értéket, miután kiderült, hogy ez utóbbi hatóanyagban gazdagabb.
Termesztés
Ma már nagy mennyiségben, iparilag termesztik Európában és Amerikában is.
Főbb hatóanyagok
– szilimarin (flavonoglikán-komplex)
– zsírosolaj (15-30 %)
– fehérje (20-30%)
Gyógyászati jelentősége a szilimarinnak van. A termés 2-3%-át kitevő komplex vegyület több, hasonló szerkezetű vegyület keveréke: szilibinin (kb. 50%), szilidiadin, szilikrisztin, izoszilibibin. A szilimarint a máriatövis terméséből kivonással, majd az azt követő speciális tisztítással állítják elő.
Hatásai
– májvédő
– májsejt-regeneráló
A szilimarin májra gyakorolt pozitív hatása komplex:
– stabilizálja és erősíti a májsejtek sejtmembránját, ezáltal megelőzi, hogy a méreganyagok bejussanak a sejtekbe (antitoxikus)
– elősegíti a májsejtek fehérjeszintézisét, így serkenti termelődésüket és regenerációjukat
– erős antioxidáns – semlegesíti a sejteket károsító szabadgyököket
– fokozza a mérgek kiürülését
A szilimarin a májkárosodást megelőző és a máj regenerációját elősegítő hatással rendelkezik. Állatkísérletek szerint több ismert májkárosító anyag (mérgek, bizonyos gyógyszerek) mérgező hatása gátolható előzetesen adagolt szilimarinnal, vagy a már kialakult mérgezés hatásos ellenszere a máriatöviskivonat. A hatás részben annak köszönhető, hogy a szilimarin megakadályoza a mérgek bejutását a sejtekbe.
Jelentős antioxidáns kapacitásuknak köszönhetően a máriatövis vegyületei mérséklik a máj oxidatív károsodását.
A szilimarin gyorsítja a májsejtek regenerációját, fokozza a fehérjék előállítását a sejtekben.
A hosszú távú károsodások megelőzésében fontos szerepe van annak, hogy a máriatövis gátolja a máj szövetének átépülését, így véd a májzsugor kialakulása ellen.
A szilimarin gyulladáscsökkentő hatással is bír, amelynek a krónikus májgyulladás mérséklésében van nagy jelentősége.
Állapotok, amelyekben ajánlott
Emésztőrendszer
– máj
– krónikus májgyulladás (hepatitisz) kiegészítő kezelésére
– májcirrózis – a máj kötőszövet-gyarapodásával majd zsugorodásával járó degeneratív elváltozásnál
– zsírmáj
– akut, toxikus eredetű májbántalmak: alkohol- és gombamérgezés
– hosszan tartó gyógyszerszedés mellett a májkárosodás megelőzésére
Mind vírusos, mind toxikus eredetű májbántalmaknál (akut mérgezéseknél is) hatásosnak bizonyult, megelőzésre, és a már kialakult ártalmak visszafordítására, a máj regenerálására egyaránt. Természetesen a májsejtek regenerációjának elősegítésére, meggyorsítására sokkal alacsonyabb szilimarin mennyiség elég, mint amennyi az akut mérgezés okozta károsodások megakadályozásához szükséges.
Vírusos eredetű májbetegségeknél vírusmentesség nem érhető el a máriatövissel (mivel nincs direkt antivirális tulajdonságú hatóanyaga), kiegészítő kezelésként alkalmazható a májkárosodás mérséklésére.
Klinikai vizsgálatok tanúsága szerint a májkárosító gyógyszerek által okozott károsodások jól kivédhetőek máriatövis-készítményekkel.
Gombamérgezés esetén a tisztított szilimarint a gyors hatás érdekében közvetlenül a véráramba, intravénásan adagolják (erre a célra speciális injekciós kiszerelés van forgalomban), az átlagosnál jóval magasabb dózisban. Időben végzett beavatkozással a halálozási arány jelentősen csökkenthető.
Tinktúrája (alkoholos növényi kivonat) fokozza az az epekiválasztást és csillapítja annak görcseit. Kiegészítő kezelésként alkalmazzák idült májgyulladásnál, májzsugorodás ill. májcirrózis esetén.
A máriatövist gyakran társítják más, „tisztító” hatású növényekkel: gyermekláncfűvel, fecskefűvel, vagy benedekfűvel.
Bőr
– pikkelysömör
– akne
A bőrbetegségeknél közvetetten hathat a máj támogatásával – mivel ez az anyagcsere legfontosabb szerve, minden olyan betegségnél hasznos lehet, amit a méreganyagok felhalmozódása okoz.
Felhasználás
Belsőleg
– gyári készítmények – kapszula, tabletta, olaj, stb.
Számos máriatövismagból készült gyári készítmény található a piacon, köztük regisztrált gyógyszerek is. Ennek oka, hogy komoly májregeneráló hatást a teától nem várhatunk, hiszen a szilimarin nem oldódik vízben. Egyes gyári készítmények előnye lehet továbbá, hogy standardizált mennyiségű hatóanyagot tartalmaznak, ezzel is biztosítva az elvárt hatás kialakulását. Adagolásukat minden esetben a mellékelt tájékoztató szerint, illetve az orvos utasítása alapján végezzük! A szilimarin-komplex napi adagja 200-400 mg.
A máriatövisből készült tea önmagában túl „zsíros” ízű, ezért ajánlatos édesköménymaggal keverni: 1-2 evőkanál máriatövis termést és ½ evőkanál édesköménytermést mozsárban törjünk szét, ½ liter forró vízzel forrázzuk le, 10 percig lefedve hagyjuk állni, majd szűrjük le. Napi adagja: 3×1 csészényi, étkezés után.
Májregeneráló hatást ne várjunk a teától, az epetermelést azonban serkenti és javítja az emésztést.
Külsőleg
nem jellemző
Homeopátiás alkalmazás
A máj anyagcseréjének „romlása” esetén használják, elsősorban kezdődő cirrózis és krónikus hepatitisz kezelésére.
Mellékhatások
Jelentős mellékhatása nincs. A szilimarin hosszú távú kezelés esetén is nagyon jól tolerálható, enyhe mellékhatások (hasmenés, puffadás, hányinger) mindössze a kezeltek 1-2%-a esetén fordulnak elő. Túladagolás veszélyétől nem kell tartani, mivel a terápiás dózis többszöröse esetén sem tapasztaltak káros hatásokat.
Egyetlen nem várt hatásként azt észlelték, hogy a napi 1500 mg-nál több szilimarin bevitele enyhe puffadást és hasmenést okozhat.
Ritkán allergiás reakciókat válthat ki, főleg azoknál, akik a fészkesvirágzatúak más fajaira is érzékenyek – például a parlagfűre, a kamillára vagy a körömvirágra.
Ellenjavallat
Gyermek
Nem jellemző
Terhesek használhatják?
Igen
Szoptatás alatt használható?
Igen
Monográfiák, tudományos vizsgálatok
Az E-Bizottság javasolja a máriatövis-termést toxikus májkárosodásoknál, illetve krónikus májgyulladás és májcirrózis esetén. A szilimarin anti-hepatotoxikus és a máj regenerációját elősegítő hatást mutatott in vitro tesztekben és állatkísérletekben. Gyilkos galócával történő mérgezés esetén azt találták, hogy amennyiben a máriatövis hatóanyagát előzetesen juttatják a kísérleti állat szervezetébe, a májkárosodás 100%-ban megelőzhető, és szinte teljes mértékben hatásos, ha mintegy tíz perccel a mérgezés után alkalmazzák.
Sőt, még akkor is képes megóvni az áldozat életét, és nagymértékben csökkenteni a májkárosodást, ha a mérgezés után 24 órával később kerül a szervezetbe.
A standardizált szilimarin készítmények hatásosságát alkohol okozta májcirrózis és vírusos eredetű hepatitisz esetén több humán vizsgálatban kimutatták.
Hivatalos státusz
A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben és az Európai Gyógyszerkönyvben a máriatövis termés hivatalos. Sok országban, így hazánkban is számos gyógyszer ill. étrend-kiegészítő készítmény alapanyaga.
Az összefoglaló a fellelhető szakirodalmi forrásanyagok felhasználásával, a nemzetközileg elfogadott ajánlások szerint készült. Az anyag zárásának időpontja: 2017. május 26. A leírásban található információk nem helyettesítik az egészségügyi szakemberek tanácsait! Személyre szabott javaslatokért, forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez!