A hátfájás a munkahelyi távollét és a járóbeteg ellátás igénybevételének egyik leggyakoribb oka. Hátterében sérülés, egy-egy rossz mozdulat, de akár egyes mozgásszervi eredetű betegségek is állhat. A hátfájás bármilyen korú embert érinthet, azonban a kor előrehaladtával megnő a derékfájás kialakulásának esélye, melyek adódhatnak a korábbi foglalkozásból vagy az idősödéssel többnyire együtt járó degeneratív porckorong elváltozásokból. Az egyre korábban jelentkező hátfájdalom már 35-40 éves kor körül is komoly panaszokat okozhat.
Okok
Az emberi hát az izmok, szalagok, inak, porckorongok és csontok összetett szerkezetéből áll, amelyek együttesen támogatják a testet és lehetővé teszik számunkra a mozgást. A gerinc szegmensei porckorongokkal vannak kipárnázva. Ezen részek bármelyikével kapcsolatos problémák hátfájást okozhatnak. A fájdalmas tüneteket többek között a húzódások, az egészségi állapot, rossz testtartás vagy a testmozgás hiánya okozhatja. Szerencsére a legtöbb esetben a hátfájás izom eredetű, így könnyen kezelhető.
A hátfájás gyakori strukturális okai:
- Izom- vagy szalaghúzódás
- Izomgörcs
- Sérült porckorongok
Húzódást vagy görcsöket okozó tevékenységek a következők:
- Nem megfelelő emelés
- Túl nehéz tárgy felemelése
- hirtelen és kellemetlen mozgás végrehajtása
A hátfájdalmat aszerint is csoportosíthatjuk, hogy mely szakaszt érinti. Ekkor beszélhetünk nyaki, háti és ágyéki gerinc eredetű hátfájásról.
Beszélhetünk továbbá akut vagy krónikus hátfájdalomról: míg az akut hátfájás valamely sérülés vagy baleset következtében alakul ki, addig a krónikus hátfájás kialakulása jól jellemezhető egy rendszeresen végzett tevékenységgel vagy a szervezet lebontó folyamataival.
Milyen megbetegedések érintik a hátat?
Ízületi gyulladás: Az osteoarthritis problémákat okozhat a csípő, a derék alsó része és az egyéb helyek ízületeiben. Egyes esetekben a gerinccsatorna beszűkül.
Ülőidegzsába (isiász): Általában a porckopás következtében az ülőidegfonat összenyomódása miatt alakul ki. Az éles lüktető vagy éppen tompa és lassan fokozódó fájdalom a fartájtól akár a lábujjakig is terjedhet. A legtöbb ülőidegzsábában szenvedő embernél a lábfájdalom lehet a legrosszabb, és esetenként kevés esetben alakul ki a hátfájás.
Csontritkulás (osteoporosis): A csontok, beleértve a gerinc csigolyáit, törékenyek és porózusak lesznek, és így a kompressziós törések valószínűbbek.
Gerincmeszesedés (spondylosis ): A kor előrehaladtával a gerinccsigolyák, porckorongok és szalagok természetesen gyengülhetnek. Bizonyos mértékben ez az öregedési folyamat részeként mindannyiunkkal megtörténik, de nem feltétlenül kell, hogy problémát jelentsen és nem mindenkinél alakul ki fájdalom. Az öregedéssel a gerinc korongjai vékonyabbak lesznek, és a csigolyák közötti terek szűkülnek.
Megrepedt porckorongok: A gerinc minden egyes csigolyája porckorongokkal van kipárnázva. Ha ez a porckorong megreped, akkor nagyobb nyomás nehezedik az idegre, ami hátfájást okoz.
A gerinc rendellenes görbülete: Ha a gerinc szokatlan módon görbül, hátfájást okozhat. Példa erre a gerincferdülés, mely során a gerinc oldalra görbül.
Gerinccsatorna szűkület (canalis spinalis tensiosis): Ha a hátfájás akkor kezdődik, ha a páciens néhány percre elkezd sétálni, mely az üléskor általában gyorsabban javul. A problémát az okozza, hogy meszes lerakódások vagy degeneratív elváltozások beszűkítik a gerinccsatornát és az ott lévő gerincvelőre nyomást gyakorolnak.
Veseproblémák: A vesekő vagy a vesefertőzés is hátfájást okozhat.
Cauda equina szindróma (lófarok betegség): A tünetek közé tartozik a tompa fájdalom az alsó, hátsó és felső fenéktájékon, valamint a fenék, a nemi szervek és a comb zsibbadása. Időnként a bél- és hólyagfunkciókban is felléphetnek zavarok.
Gerincdaganatok: A gerincdaganatok idegekhez nyomódhatnak, hátfájást okozva.
Fertőzések: Medencei gyulladásos megbetegedések, hólyag vagy vese fertőzések hátfájást is okozhatnak.
Alvási rendellenességek: Alvási rendellenességekkel küzdő egyének nagyobb valószínűséggel szenvednek hátfájástól, mint mások.
Övsömör: Az idegeket érintő fertőzés hátfájáshoz vezethet. Ez attól függ, hogy mely idegeket érinti.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Annak ellenére, hogy a hátfájás gyakori jelenség, a legtöbb esetben orvosa felkeresése nélkül megszűnik. Azonban, ha a hátfájás hosszú ideig tart, nagy fájdalommal jár, megakadályozza a mindennapi tevékenységekben vagy rosszabbra fordul, azonnal meg kell keresni kezelőorvosát:
Ha a következő tünetek közül bármelyik fennáll, sürgősen orvoshoz kell fordulnia:
- nehézségek a vizelet leadásban
- probléma a bélmozgással
- zsibbadás a nemi szervek körül
- súlyos gyengeség a lábban, így nagyon nehéznek találja az állást
- folyamatos hátfájás, amely több hét alatt folyamatosan súlyosbodik
Ha további támogatásra van szüksége, orvosa fizioterápiát javasolhat, hogy minél korábban megkezdjék a kezelést, mely segíti a fájdalom enyhülését és segíthet visszatérni a normális tevékenységekhez.
Diagnosztikai lehetőségek
A legtöbb problémát egy egyszerű vizsgálat után lehet diagnosztizálni, és valószínűtlen, hogy szükség lenne speciális tesztekre. A következő esetekben azonban szükség lehet további diagnosztikai vizsgálatokra:
- Sérülés, esés során megsérült a hát
- orvosa arra gyanakszik, hogy fájdalmának alapvető oka lehet
- a fájdalom szokatlanul hosszú ideig tartott
Ebben az esetben szükség lehet mágneses rezonancia vizsgálat (MRI) vagy számítógépes tomográfiára (CT). A röntgenfelvételeket sokkal ritkábban használják, mert a hátfájást gyakran a lágy szövetek, például a szalagok és az izmok problémái okozzák, amelyek a röntgenfelvételeken nem láthatók. Ne feledje, hogy néha még egy alapos vizsgálat után sem lehet biztosan megmondani, mi okozza pontosan a hátfájást.
Mit tehetünk a hátfájás ellen?
A hátfájás kezelésének legfontosabb feladata a mozgás és a mindennapi tevékenységek folytatása és az egészséges életmód megtartása. Egyesek attól tartanak, hogy ha hátfájásuk van, bizonyos tevékenységek, például dolgok felemelése, csavarás és fordulás, a hátfájdalmat súlyosbíthatják. Fontos azonban megjegyeznünk, hogy a hátunk és a gerincünk nagyon erős és mozgásra tervezték, és valójában a túl sok pihenés a hátfájást ronthatja.
Bizonyítékok is arra utalnak, hogy az, hogy érzelmileg hogyan reagálunk a hátfájásra, fontos hatással van arra, hogy milyen gyorsan javuljon. Minél pozitívabbak vagyunk, annál aktívabbak leszünk, és annál gyorsabban segíthetjük elő a hátfájás javulását.
Kezelés
Fájdalomcsillapítók, különösen a nem szteroid gyulladáscsökkentők, az aktív mozgás és a speciális gyakorlatok elvégzése általában a leghasznosabb kezelés a hátfájásban szenvedő emberek számára. Néhányak számára azonban további orvosi kezelésre lehet szükség. Ilyenek a fizio- vagy foglalkozásterápia, mely során a gyógytornász segítséget nyújthat edzésprogramjának felügyeletében, és javasolhat konkrét gyakorlatokat is.