Szerző: Dr. Kovács János.
Sok év szakmai tapasztalat után még ma is elcsodálkozom azon, hogy milyen keveset törődnek a betegek az egészségük megőrzésével. Traumatológusként sokszor fordulnak hozzám különböző jellegű ízületi fájdalmakkal. A röntgenfelvétel után riadnak meg, amikor kiderül, hogy a diagnózis ízületi porckopás, artrózis. Rákérdezésre gyakran elmondják, hogy voltak már előjelek, reggeli ízületi merevség, járási nehezítettség, csökkent munkabíró képesség, ízületi duzzanat formájában, ezt azonban nem vették komolyan, az életkor velejárójaként kezelték. Pedig az ízületi porckopás nem életkor függő. Nagyon sok külső tényező és az emberi szervezet belső hírvivő anyagainak a bonyolult kölcsönhatásaként jön létre. Az ízületi porc – mint majdnem minden szövet az emberi szervezetben – képes a megújulásra. Felépítő és lebontó folyamatok következtében formálódik. Ha a lebontó folyamatok kerülnek előtérbe, kialakul az artrózis. Az ízületeket érintő egyik leggyakoribb probléma során az ízületeket borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, majd lassan felszívódik. A porckopás általában lassan alakul ki, és bár egyes esetekben nem okoz tüneteket, a panaszok gyakran odáig fajulhatnak, hogy a mozgás jelentősen beszűkül, a betegek pedig komoly fájdalmakat élnek meg.
Az ízületi porc abban a szerencsétlen helyzetben van, hogy nincs saját vérkeringése. A működéséhez szükséges oxigént és a tápanyagokat az alapjául szolgáló csontfelszínből és nagyobbrészt az ízületi folyadékból tudja felvenni. Az ízületi folyadék nem állandó anyag. Az ízületi belhártya folyamatosan termeli és az elhasználódott folyadékot felszívja, így biztosítja a folyamatos tápanyag és oxigén ellátást. Azonban ehhez a folyamathoz mozgás kell. Ha nem mozgatjuk az ízületeinket, akkor nem tudja ellátni az ízületi nedv a feladatát és kevesebb (a működéséhez alapvetően szükséges) tápanyaghoz jut az ízületi porc. Ezért van az, hogy artrózisban előnyben részesítjük az érintett ízület terhelés nélküli kontrollált mozgatását (úszás, szobakerékpározás, séta). Az ízület túlterhelése fokozza a porckopás mértékét.
Az ízületi porckopásnak három jellegzetes tünete van. Az első és legfontosabb a fájdalom és az ízületi merevség érzése. Tipikus tünet, ha hosszabb ülést, fekvést követően nehéz, esetleg fájdalmas az elindulás. Később az ízület tartós terhelése is fájdalmat vált ki, majd ez a fájdalom állandósul. A másik fő tünet az ízületek alakjának deformitása. Ez akár a fájdalmat is megelőzheti, mivel ezt a fokozott porc-újraképződés okozza, amely később elcsontosodik. A harmadik tünet az ízületi mozgáskorlátozottság.
A porcok artrózisait az elváltozás jellege alapján kétféle típusba soroljuk: az elsődleges forma 40-45 éves korban kezdődik, mindkét térdet érinti, és főleg nőknél, illetve túlsúlyos egyéneknél jellemző. Az elsődleges elváltozások esetében nem találunk konkrét kiváltó okot: az eddigi kutatási eredmények alapján feltételezhető, hogy öröklött genetikai tényezők, bizonyos anyagcsere- rendellenességek, illetve az ízületi folyadék összetételének hátrányos megváltozása áll a jelenség hátterében.
Másodlagos elváltozásról beszélünk akkor, ha a porckopás valamilyen konkrét kiváltó ok, például sportbaleset, túlterhelés, csípőficam, az ízület fejlődési rendellenessége, tengelyeltérés, belső szervi megbetegedés, egy bizonyos hormon hiánya, vagy egyes gyógyszerek mellékhatásaként jelenik meg.
A húsz év feletti lakosság körében a fájdalommal járó artrózis gyakorisága 10-15%, de a röntgennel kimutatható esetek aránya ennél jóval magasabb, csaknem 35-40%-os, ezek azonban nem minden esetben járnak fájdalommal. Ennek oka, hogy a szervezet sokféle módon képes kompenzálni az ízületi károsodásokat, így a kezdeti fájdalom sok esetben akár éveken át is néma maradhat.
A már kialakult artrózis előrehaladása nem gátolható meg, a probléma azonban megelőzhető és kezelhető. A megelőzés szempontjából nagyon fontos a megfelelő felvilágosítás, a helyesen kialakított életmód és a rendszeres mozgás. Általános érvényű életmódbeli szabályok nem adhatók, de a porc épségének, valamint az izomzat tónusának és erejének megőrzésében – az ideális testsúly mellett – elsődleges szerepe van a mozgásnak, sportnak és terhelés nélkül végzett tornagyakorlatoknak. Fontos szerepe van a megelőzésben a különféle porcvédő szereknek is, amelyekkel megelőzhető és lassítható a porcok degenerációja. A jelenleg forgalomban levő porcvédő szerek glükózamint vagy kondroitin-szulfátot tartalmaznak, amelyek a klinikai vizsgálatok eredményei alapján valóban mérsékelhetik az enyhe, kezdődő porckopásos folyamatokat. Ezek az egyébként természetes anyagok növelik a porc vízmegkötő képességét, rugalmasságát, ezáltal fokozzák az ellenálló képességét. Fokozzák az ízületi nedv viszkozitását, így csökkentik a súrlódást az ízületi felszínek között. Elősegítik a betegek könnyebb mozgását, ezáltal lehetővé téve a testsúly könnyebb korrekcióját.
Mintegy megelőző jelleggel javasolt porcépítő szerek szedése a porckopás szempontjából fokozott rizikójú emberek részére már 50 éves kor előtt, akár panaszmentes állapotban is: ha valakinek a családjában sok a porckopásos beteg (örökletes tényezők), ha túlsúlyos (hiszen a nagyízületek kopását jelentősen befolyásolja a testsúly), ha valakinek vannak már nagyobb terhelés után jelentkező ízületi fájdalmai, ha fiatalabb korában volt ízületi sérülése, látható tengelyhibái vannak az alsó végtagján (lúdtalp, X vagy O láb).
Az artrózis kialakulásának gyakran genetikai hajlam az oka, de a környezeti tényezők is felelőssé tehetők. Az okok között azonban ki kell emelni az elhízást, túlsúlyt: már 5 kilogramm súlyfelesleg 50 százalékkal megnöveli a térdízületi artrózis kialakulásának kockázatát. Európában élen járunk a túlsúlyos egyének arányát tekintve. Ez a folyamat sajnálatos módon már gyermekkorban elkezdődik. Ma minden 5. gyermek túlsúlyos Magyarországon. Ezért különösen fontos a megelőzésben a rendszeres mozgás és az ideális testsúly fenntartása.
Természetesen javasolt a porcvédő gyógyszerek szedése akkor is, ha valakinek már kimutattak ízületi porckopást, fájdalmas és fájdalmatlan időszakokban is kúra szerűen. A porcvédő szerek nem fájdalomcsillapítók. Csak rendszeres szedéssel lehet velük eredményeket elérni. Ebben az esetben azonban jelentősen lecsökkenthető a betegek fájdalomcsillapítók iránti igénye és tartósan javítható az életminőség is.
Dr. Kovács János elérhetősége:
+36 30/9653873 (telefon)
Önnek ajánljuk
-
Loxacon® kapszula 30x5 130 Ft
-
Cartinorm® + BIOcollagen por oldathoz 20x13 490 Ft
-
Zealoxan® 60x13 490 Ft