Manapság már jól tudjuk, hogy az intenzív ultraibolya (UV) sugárzással szemben védenünk kell magunkat, hiszen legyen szó akár télről vagy nyárról, verőfényes napsütésről vagy felhős égboltról, UV sugárzás minden esetben ér minket.
Miért kell védenünk magunkat a túlzott UV sugárzással szemben?
Mindamellett, hogy az UV sugárzásnak számos jótékony hatása van, többek között elindítja bőrünkben a D-vitamin termelését és serkenti a melanin képződését, számos káros tulajdonsággal is bír. Ilyen például, hogy a hosszan tartó UV sugárzásnak való kitettség hatására a bőrünk öregedési folyamatai felgyorsulhatnak és a bőrrák kialakulásának kockázata megemelkedhet. Nem utolsó sorban szemünk egészségére nézve is ártalmas lehet, hiszen az emberi szem is állandó napfénynek és mesterséges fénynek van kitéve 1.
Mi állhat az ártalmas hatás hátterében?
Az intenzív napsugárzás a bőrhöz hasonlóan a retinában (látóideghártya) is szabadgyökök képződését idézi elő, melyek nagy reakciókészségük miatt káros biokémiai folyamatokat tudnak elindítani. Ez a sejtek károsodásához, öregedéséhez és végső soron pusztulásához vezet. Ezt az ártalmas hatást a szervezet antioxidánsai tudják ellensúlyozni a szabadgyökök hatástalanítása révén. Ha a szabadgyökök képződése és az antioxidáns védelem közötti egyensúly felborul, az oxidatív stressz kialakulásához vezet2.
Mely antioxidánsok nyújtanak védelmet a szem számára az oxidatív stresszel szemben?
A retina különösen gazdag antioxidánsokban, például E-vitaminban, C-vitaminban és a karotinoidok csoportjába tartozó luteinben és zeaxanthinban, amelyek képesek megfékezni az UV sugárzás okozta károsodást 2. Az éleslátás helyén, a makulában (sárgafolt) lévő sejtek számára a lutein és a zeaxanthin nélkülözhetetlen. Ezek a sárga színű pigmentek, bármilyen meglepő is, nagy mennyiségben megtalálhatók a zöld leveles zöldségekben, mint a kelkáposzta, spenót, brokkoli, borsó és római saláta, de még a tojássárgájának is az egyik leggyakoribb színanyagai 3. A lutein és a zeaxanthin a makulában feldúsulva képes elnyelni az ártalmas ultraibolya sugárzást, antioxidáns tulajdonságuknál fogva védelmet biztosítanak a retina sejtjeinek a fény indukálta oxidatív stresszel szemben 4. Ezért szemünk egészségének megőrzése érdekében, a megfelelő UV-védelemmel ellátott szemüvegek mellett fontos szervezetünk antioxidáns védelmi vonalát is támogatni ezen mikrotápanyagokkal. Így, ha UV-védelemről van szó, ne feledkezzünk meg szemünk egészségéről sem, hiszen az egészséges szemek biztosítják számunkra a kristálytiszta látást, ami elengedhetetlen a körülöttünk lévő világ felfedezéséhez.
1.David H. Sliney. J Photochem Photobiol B. 2001 Nov 15;64(2-3):166-75.
2.Sergio Claudio Saccà et al. Nutrients. 2018 May 24;10(6):668.
3.El-Sayed M Abdel-Aal et al. Nutrients . 2013 Apr 9;5(4):1169-85.
4.Fatima Tuj Johra et al. Antioxidants (Basel). 2020 Oct 26;9(11):1046.